https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_401ec97bc0ded3d93355c3fc9_o.jpg
Qazaxıstan Respublikası Parlament Məclisinin sədri Yerlan Koşanov "Azərbaycan Hava Yolları" şirkətinə məxsus təyyarənin qəzaya uğraması ilə əlaqədar Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya başsağlığı məktubu ünvanlayıb.
Parlament Məclisinin sədri, məktubda özünün və qazaxıstanlı deputatların adından Azərbaycan xalqına və qəza nəticəsində həyatını itirənlərin ailələrinə və yaxınlarına başsağlığı verib, yaralananların sağalmasını arzulayıb.
"Bu çətin günlərdə qardaş Azərbaycan xalqına səbir və dözüm arzulayıram", - deyə məktubda qeyd edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_401ec97bc0ded3d93355c3fc9_o.jpg
Speaker of the Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan Yerlan Qoşanov has sent a letter of condolences to Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova in connection with the crash of the Azerbaijan Airlines aircraft.
In his letter, the Speaker of the Mazhilis of the Parliament expresses condolences, on his own behalf and on behalf of the Kazakhstan MPs, to the people of Azerbaijan as well as to the families and loved ones of the victims of this tragedy, and wishes a swift recovery to the injured.
‘In these difficult times, I wish the brotherly people of Azerbaijan patience and resilience,’ the letter says.