https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_76a02ae14c22b5737485532aa_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 24-də Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri Yuri Qusevlə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Ukrayna əlaqələrinə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Ölkələrimizin etibarlı tərəfdaş olduqları, münasibətlərin möhkəm təməllərə əsaslandığı diqqətə çatdırılıb. Ölkələrimizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi məsələlərində bir-birinə qarşılıqlı dəstək göstərdikləri vurğulanıb.
Söhbət zamanı humanitar sahədə əməkdaşlığın da vacibliyi vurğulanıb. Azərbaycan və Ukrayna xalqlarını bir çox ortaq dəyərlərin birləşdirdiyi və bu dəyərlərin xalqlarımızı daha da yaxınlaşdırdığı diqqətə çatdırılıb.
Səfir Yuri Qusev Prezident İlham Əliyevin doğum günü münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında Azərbaycanın dövlət başçısının müstəsna rolunu qeyd edib.
Diplomat, həmçinin parlament seçkilərinin uğurla keçirilməsi və yenidən Milli Məclisin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı təbrik edib. Diqqətə çatdırılıb ki, seçkiləri Ukrayna parlamentinin müşahidəçiləri də izləyiblər.
Söhbət zamanı Azərbaycanın evsahibliyi ilə keçirilən COP29-un yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı da fikirlər səsləndirilib.
Görüşdə parlamentlərimiz arasında da mövcud münasibətlərin səviyyəsindən məmnunluq bildirilərək, bu münasibətlərin daha da inkişafına dair müzakirələr aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_76a02ae14c22b5737485532aa_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with Ambassador of Ukraine to Azerbaijan Yuriy Gusev on 24 December.
They participants exchanged views on the relations between Azerbaijan and Ukraine. They emphasised that our countries are reliable partners, with their relations built upon a solid foundation. Azerbaijan and Ukraine support each other on issues of territorial integrity and sovereignty, they said.
During the discussion, the importance of humanitarian co-operation was highlight as well. It was said that the peoples of Azerbaijan and Ukraine share many common values, which values bring the two nations closer together.
Ambassador Yuriy Gusev conveyed congratulations to President Ilham Aliyev of Azerbaijan on his birthday before underscoring the exceptional role of the Head of the Azerbaijani State in the development of the relations between our countries.
The diplomat also congratulated Sahiba Gafarova on the successful parliamentary elections and her re-election as Speaker of the Milli Majlis. It was said that representatives of the Parliament of Ukraine had monitored the election.
Opinions were voiced as to the high organisational standards of the COP29 held in Azerbaijan.
The current level of the inter-parliamentary connexions was brought up with contentment. Ways to develop them further were discussed, too.