https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_76a02ae14c22b5737485532aa_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 24-də Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri Yuri Qusevlə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Ukrayna əlaqələrinə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Ölkələrimizin etibarlı tərəfdaş olduqları, münasibətlərin möhkəm təməllərə əsaslandığı diqqətə çatdırılıb. Ölkələrimizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi məsələlərində bir-birinə qarşılıqlı dəstək göstərdikləri vurğulanıb.
Söhbət zamanı humanitar sahədə əməkdaşlığın da vacibliyi vurğulanıb. Azərbaycan və Ukrayna xalqlarını bir çox ortaq dəyərlərin birləşdirdiyi və bu dəyərlərin xalqlarımızı daha da yaxınlaşdırdığı diqqətə çatdırılıb.
Səfir Yuri Qusev Prezident İlham Əliyevin doğum günü münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında Azərbaycanın dövlət başçısının müstəsna rolunu qeyd edib.
Diplomat, həmçinin parlament seçkilərinin uğurla keçirilməsi və yenidən Milli Məclisin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı təbrik edib. Diqqətə çatdırılıb ki, seçkiləri Ukrayna parlamentinin müşahidəçiləri də izləyiblər.
Söhbət zamanı Azərbaycanın evsahibliyi ilə keçirilən COP29-un yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı da fikirlər səsləndirilib.
Görüşdə parlamentlərimiz arasında da mövcud münasibətlərin səviyyəsindən məmnunluq bildirilərək, bu münasibətlərin daha da inkişafına dair müzakirələr aparılıb.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с послом Украины в Азербайджане
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с послом Украины в Азербайджане Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с послом Украины в Азербайджане
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 24-го декабря встретилась с послом Украины в Азербайджане Юрием Гусевым.
Собеседники обменялись мнениями об отношениях между Азербайджаном и Украиной. Как подчёркивалось, наши страны – надёжные партнёры, чьи отношения основываются на прочном фундаменте. Азербайджан и Украина оказывают друг другу поддержку в вопросах территориальной целостности и суверенитета.
В ходе беседы также отмечалось значение сотрудничества в гуманитарной сфере. Говорилось о том, что народы Азербайджана и Украины объединяют многие общие ценности, ещё больше сближающие два народа.
Посол Юрий Гусев передал поздравления президенту Ильхаму Алиеву по случаю его дня рождения, отметив исключительную роль главы азербайджанского государства в развитии отношений между нашими странами.
Дипломат также поздравил Сагибу Гафарову с успешным проведением парламентских выборов и с её переизбранием на пост главы Милли Меджлиса. Было отмечено, что за выборами наблюдали представители парламента Украины.
В ходе беседы также прозвучали мнения о высоком организационном уровне проведённой в Азербайджане COP29.
Было выражено удовлетворение уровнем текущих отношений между нашими парламентами. Обсуждались вопросы дальнейшего их развития.