Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Gürcüstan parlamentinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Gürcüstan parlamentinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Gürcüstan parlamentinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 24-də ölkəmizdə səfərdə olan Gürcüstan parlamentinin Gənclər, elm və təhsil məsələləri komitəsinin sədri Givi Mikanadzenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Gürcüstan arasında dostluq münasibətlərinin əhəmiyyəti qeyd edilərək, ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğu, xalqlarımızın həmişə bir-birinin yanında olduğu bildirilib. Vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyev də həmişə gürcüstanlı həmkarları ilə keçirdiyi görüşlərdə bu məsələləri xüsusi qeyd edir.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, qonşu xalqlar olaraq, azərbaycanlıların və gürcülərin həmişə dostluq şəraitində yaşadıqlarını, bizi birləşdirən ortaq dəyərlərimizin olduğunu və bu dəyərləri qoruyub saxlamağın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Söhbət zamanı iki ölkə arasında müxtəlif sahələr üzrə inkişaf edən münasibətlər fonunda parlamentlərimiz arasında da əlaqələrin yüksək səviyyədə olmasından məmnunluq ifadə olunub. Qeyd edilib ki, qanunverici orqanlarımız ikitərəfli və üçtərəfli formatda əməkdaşlıq edir. O cümlədən, beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində də qarşılıqlı dəstək mövcuddur. Spiker Sahibə Qafarova Avropa Şurası Parlament Assambleyasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin ratifikasiya olunmaması ilə bağlı məsələyə münasibətdə Gürcüstan nümayəndə heyətinin göstərdiyi dəstəkdən məmnunluğunu bildirib.
Görüşdə hər iki ölkənin parlamentinə seçkilərdən sonra yeni tərkibin fəaliyyətə başladığı və qarşıdakı dövrdə də əlaqələrin daha da genişləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətin davam etdiriləcəyi vurğulanıb.
Gürcüstan parlamentinin Gənclər, elm və təhsil məsələləri komitəsinin sədri Givi Mikanadze Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin doğum günü münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Qonaq, Prezident İlham Əliyevin tarixi şəxsiyyət olduğunu, onun rəhbərliyi ilə Azərbaycanın böyük inkişaf yolu keçdiyini söyləyib.
O, Gürcüstan parlamentinin spikeri Şalva Papuaşvilinin salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdırıb.
Givi Mikanadze ölkələrimiz arasında böyük dostluq əlaqələrinin mövcud olduğunu, bəzi "dostlar"ın Azərbaycan və Gürcüstanın bir yerdə olmasından narahatlıq keçirdiyini söyləyib. O, Azərbaycanın Gürcüstana göstərdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib. Qonaq, Gürcüstanda keçirilən həm parlament, həm də prezident seçkilərindən sonra ilk təbriklərin də Azərbaycandan gəldiyini qeyd edib.
Komitə sədri Azərbaycan və Gürcüstanın beynəlxalq müstəvidə də bir-birini dəstəklədiklərini vurğulayıb.
Söhbət zamanı ölkələrimizə qarşı mövcud olan ikili standartlara qarşı mübarizədə də birgə addımlamağın vacibliyi qeyd edilib.

Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets with Georgian Parliament’s Delegation
Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets with Georgian Parliament’s Delegation Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets with Georgian Parliament’s Delegation
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met on 24 December with the visiting delegation of the Parliament of Georgia led by Chairman of the parliamentary Youth, Science and Education Affairs Committee Givi Mikanadze.
The significance of the amiable relations between Azerbaijan and Georgia was underlined at the meeting; it was emphasised that the relations between our countries set high standards and that the two nations support each other invariably. President Ilham Aliyev, too, always pays special attention to such matters at his meetings with Georgian colleagues.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova stressed that the Azerbaijanis and the Georgians, two neighbouring peoples, have always lived in friendship, that we are bound with common values and that it is necessary to preserve those values.
They expressed satisfaction with the elevated level of the inter-parliamentary connexions to the backdrop of the inter-state relations advancing in diverse fields. It was said that the legislative assemblies co-operated both bilaterally and trilaterally. Also, they stressed the mutual support in international parliamentary organisations. Speaker Sahiba Gafarova voiced the appreciation for the backing from the Georgian Delegation over ratification of the powers of the Azerbaijani Delegation in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
It was also said that the parliaments of both countries began functioning with their new compositions following the respective elections, and efforts to expand the relations between them further would continue in the forthcoming period.
Chairman of the Youth, Science, and Education Committee of the Georgian Parliament Givi Mikanadze offered his congratulations to President of Azerbaijan Ilham Aliyev on his birthday. The guest described President Ilham Aliyev as a historical personality under whose leadership Azerbaijan has undergone significant development.
He also conveyed the congratulations of the Speaker of the Parliament of Georgia Shalva Papuashvili to the Speaker of the Milli Majlis.
Givi Mikanadze mentioned the solid friendly ties built between our countries, adding that certain ‘friends’ are flustered by the unity of Azerbaijan and Georgia and thanking Azerbaijan for the support given to his country. The guest also stressed that the first congratulations following the parliamentary as well as the presidential elections in Georgia had come from nowhere else but Azerbaijan.
Azerbaijan and Georgia support each other in the international arena, too, according to the parliamentary committee head.
The necessity of joint steps to combat the existing double standards applied to our countries was underscored during the conversation.