Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Gürcüstan parlamentinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Gürcüstan parlamentinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Gürcüstan parlamentinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 24-də ölkəmizdə səfərdə olan Gürcüstan parlamentinin Gənclər, elm və təhsil məsələləri komitəsinin sədri Givi Mikanadzenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Gürcüstan arasında dostluq münasibətlərinin əhəmiyyəti qeyd edilərək, ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğu, xalqlarımızın həmişə bir-birinin yanında olduğu bildirilib. Vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyev də həmişə gürcüstanlı həmkarları ilə keçirdiyi görüşlərdə bu məsələləri xüsusi qeyd edir.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, qonşu xalqlar olaraq, azərbaycanlıların və gürcülərin həmişə dostluq şəraitində yaşadıqlarını, bizi birləşdirən ortaq dəyərlərimizin olduğunu və bu dəyərləri qoruyub saxlamağın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Söhbət zamanı iki ölkə arasında müxtəlif sahələr üzrə inkişaf edən münasibətlər fonunda parlamentlərimiz arasında da əlaqələrin yüksək səviyyədə olmasından məmnunluq ifadə olunub. Qeyd edilib ki, qanunverici orqanlarımız ikitərəfli və üçtərəfli formatda əməkdaşlıq edir. O cümlədən, beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində də qarşılıqlı dəstək mövcuddur. Spiker Sahibə Qafarova Avropa Şurası Parlament Assambleyasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin ratifikasiya olunmaması ilə bağlı məsələyə münasibətdə Gürcüstan nümayəndə heyətinin göstərdiyi dəstəkdən məmnunluğunu bildirib.
Görüşdə hər iki ölkənin parlamentinə seçkilərdən sonra yeni tərkibin fəaliyyətə başladığı və qarşıdakı dövrdə də əlaqələrin daha da genişləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətin davam etdiriləcəyi vurğulanıb.
Gürcüstan parlamentinin Gənclər, elm və təhsil məsələləri komitəsinin sədri Givi Mikanadze Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin doğum günü münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Qonaq, Prezident İlham Əliyevin tarixi şəxsiyyət olduğunu, onun rəhbərliyi ilə Azərbaycanın böyük inkişaf yolu keçdiyini söyləyib.
O, Gürcüstan parlamentinin spikeri Şalva Papuaşvilinin salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdırıb.
Givi Mikanadze ölkələrimiz arasında böyük dostluq əlaqələrinin mövcud olduğunu, bəzi "dostlar"ın Azərbaycan və Gürcüstanın bir yerdə olmasından narahatlıq keçirdiyini söyləyib. O, Azərbaycanın Gürcüstana göstərdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib. Qonaq, Gürcüstanda keçirilən həm parlament, həm də prezident seçkilərindən sonra ilk təbriklərin də Azərbaycandan gəldiyini qeyd edib.
Komitə sədri Azərbaycan və Gürcüstanın beynəlxalq müstəvidə də bir-birini dəstəklədiklərini vurğulayıb.
Söhbət zamanı ölkələrimizə qarşı mövcud olan ikili standartlara qarşı mübarizədə də birgə addımlamağın vacibliyi qeyd edilib.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с делегацией парламента Грузии Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с делегацией парламента Грузии
24-го декабря спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с прибывшей в нашу страну делегацией парламента Грузии, возглавляемой председателем парламентского Комитета по делам молодёжи, науки и образования Гиви Миканадзе.
На встрече отмечалось значение дружественных отношений между Азербайджаном и Грузией, и было подчёркнуто, что связи между нашими странами находятся на высоком уровне, а два народа неизменно поддерживают друг друга. Президент Ильхам Алиев также всегда уделяет особое внимание этим вопросам на встречах со своими грузинскими коллегами.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова подчеркнула, что азербайджанцы и грузины – народы-соседи – всегда жили в обстановке дружбы, что нас объединяют общие ценности и что необходимо хранить эти ценности.
В ходе беседы выражалось удовлетворение высоким уровнем межпарламентских связей на фоне развивающихся межгосударственных отношений в различных сферах. Отмечалось, что наши законодательные органы сотрудничают как в двустороннем, так и в трехстороннем форматах. Также было подчёркнуто наличие взаимоподдержки в международных парламентских организациях. Спикер Сагиба Гафарова выразила признательность за поддержку, оказанную грузинской делегацией в вопросе ратификации полномочий азербайджанской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы.
Было также сказано, что после выборов парламенты обеих стран начали работать новыми составами, и в предстоящий период будет продолжена работа по дальнейшему расширению связей между ними.
Председатель Комитета по делам молодёжи, науки и образования парламента Грузии Гиви Миканадзе передал поздравления президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву по случаю его дня рождения. Гость охарактеризовал президента Ильхама Алиева как историческую личность, под чьим руководством Азербайджан прошёл большой путь развития.
Он также передал приветствия спикера парламента Грузии Шалвы Папуашвили спикеру Милли Меджлиса.
Как заметил Гиви Миканадзе, между нашими странами налажены крепкие дружественные отношения. Он добавил, что некоторых «друзей» беспокоит единство Азербайджана и Грузии, и выразил Азербайджану благодарность за поддержку, оказанную им Грузии. Гость также подчеркнул, что первые поздравления после проведения в Грузии как парламентских, так и президентских выборов поступили именно из Азербайджана.
По словам главы парламентского комитета, Азербайджан и Грузия поддерживают друг друга и на международной арене.
В ходе беседы отмечалась необходимость совместных шагов в борьбе против существующих двойных стандартов в отношении наших стран.