https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6faedd564668d8f94ff872aac_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) ev sahibliyi və "Huawei" şirkətinin dəstəyi ilə "TransitHack" hakatonu keçirilib.
Tədbir öncəsi “Huawei Technologies Azerbaijan” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş baş tutub. Görüşdə nəqliyyat və ağıllı şəhər texnologiyaları sahəsində innovativ həllərin təşviqinə yönəlmiş hakaton barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Nəqliyyat və ağıllı şəhər texnologiyaları sahəsində innovativ həllərin təşviqinə yönəlmiş hakatonon qalibi BANM olub.
IT həllər istiqamətində:
1. Komanda "125" (Fərid Lalayev, Səbuhi Hüseynov, Murad Tağıyev, İsmayıl Məmmədzadə, Vüqar Abdulalıyev, Oqtay Əhmədov)
2. Komanda "Urban Rangers" (Cahar Əkbərov, Anar Nurizadə, Mikayıl Mustafayev, Yusifmilad Quluzadə, Danil Yegarmin)
Tədqiqat istiqamətində:
1. Komanda "CityGuard" (Rəsul Əhmədov, Rəvan Quluzadə, Emil Əbdürrəhmanlı, Rəvan Xıdırov, Elnur Məmmədov, Anar Mustafayev)
2. Komanda "Qız Qalası" (Fidan Kərimli, Çingiz Hacıyev, Zahid Abdullayev, Yasəman Məmmədli, Cəbrayıl Qasımlı)
İştirakçılar arasında 35 komanda 12,500 AZN mükafat uğrunda mübarizə aparıb. Hibrid formatda keçirilən yarışa 7 komanda onlayn şəkildə qoşulub. Bu prosesə dünyanın 25 müxtəlif şəhərindən 600-ə yaxın iştirakçı müraciət edib və 20 komanda finala çıxıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6faedd564668d8f94ff872aac_o.jpg
В Бакинской высшей школе нефти (БВШН) SOCAR при поддержке компании Huawei был проведен хакатон TransitHack.
Перед мероприятием состоялась встреча с представителями компании Huawei Technologies Azerbaijan. На встрече состоялся обмен мнениями о хакатоне, нацеленном на продвижение инновационных решений в сфере транспорта и технологий умного города.
Победителем хакатона стала БВШН.
В направлении IT-решений:
1. Команда «125» (Фарид Лалаев, Сабухи Гусейнов, Мурад Тагиев, Исмаил Мамедзаде, Вугар Абдулалиев, Октай Ахмедов)
2. Команда Urban Rangers (Джахар Акбаров, Анар Нуризаде, Микаил Мустафаев, Юсифмилад Гулузаде, Данил Егармин)
В направлении исследований:
1. Команда CityGuard (Расул Ахмедов, Раван Гулузаде, Эмиль Абдуррахманлы, Раван Хыдыров, Эльнур Мамедов, Анар Мустафаев)
2. Команда Qız Qalası (Фидан Керимли, Чингиз Гаджиев, Захид Абдуллаев, Ясемен Мамедли, Джабраил Гасымлы)
В хакатоне участвовали 35 команд, которые боролись за приз в размере 12 500 манатов. 7 команд присоединились онлайн к соревнованию, проходящему в гибридном формате. На участие в конкурсе подали заявки около 600 кандидатов из 25 разных городов мира, а в финал прошли 20 команд.