https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_93c38e25fc5273dd07d8b402d_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi bu il dekabrın 17-də İsveçrə Parlamentinin aşağı palatası olan Milli Şuranın iclasında mövcud olmayan “Dağlıq Qarabağ münaqişəsi”nə dair beynəlxalq sülh forumunun təşkili ilə bağlı müzakirələr aparılmasından və Azərbaycanın bu bölgəsindən könüllü köçmüş erməni milliyətli sakinlərin geri qaytarılmasına kömək göstərilməsi məqsədi ilə ölkə hökumətini belə bir konfrans keçirməyə çağırmaq təklifinin qəbul edilməsindən təəssüfləndiyini bildirir.
İsveçrə Milli Şurasının ermənipərəst üzvləri bilməmiş deyildirlər ki, Qarabağın Azərbaycan Respublikasının ayrılmaz tərkib hissəsi olması beynəlxalq hüquqla tanınmış və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Təhlükəsizlik Şurasının bir sıra qətnamələri və digər beynəlxalq qurumların sənədləri ilə təsbit olunmuşdur. 2020-ci ilin payızında 44 günlük Vətən müharibəsinin yekunu olaraq ölkəmizin bu ərazisinin Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalına birdəfəlik son qoyulmuş, ötən ilin sentyabrında bir günlük antiterror əməliyyatı nəticəsində isə ərazidə Azərbaycanın dövlət suverenliyi bərpa olunmuşdur. Azərbaycana ölçüyəgəlməz dərəcədə böyük ziyan vuran silahlı təcavüz artıq geridə qalmışdır. Qəddarcasına etnik təmizləmə yolu ilə doğma torpaqlarından qovulmuş azərbaycanlı məcburi köçkünlərin geri dönməsinə şərait yaranmışdır. İşğal dövründə vəhşicəsinə viran qoyulmuş torpaqların bərpası və reinteqrasiyası üçün hazırda Azərbaycan dövləti tərəfindən intensiv işlər həyata keçirilir.
Bu gün Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında münasibətlərin normallaşdırılması üçün ikitərəfli danışıqlar aparılır və artıq müəyyən nəticələr də vardır. Aydın məsələdir ki, hər hansı beynəlxalq təşəbbüs və hərəkətlər obyektiv olmalı, regionda mövcud reallıqlara, habelə suverenliyi və ərazi bütövlüyünü nəzərdə tutan hüquqi çərçivələrə uyğun gəlməlidir. Tərəflərin iradəsini saya salmayan və onlarla razılaşdırılmayan təşəbbüs və hərəkətlər normallaşma prosesini poza bilər.
Təəssüf doğuran məqamlardan biri də budur ki, erməni milliyətli sakinlərin Qarabağı könüllü surətdə tərk etməsi barədə absurd fikirlər səsləndirən, Azərbaycanı etnik təmizləmədə, mədəni irsin dağıdılmasında ittiham edən İsveçrə Milli Şurasının ermənipərəst üzvləri XX əsrin 80-ci illərinin sonlarında, Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı silahlı təcavüzü ərəfəsində, eləcə də daha əvvəlki dövrdə bu ölkədəki ata-baba yurdlarından zorla qovulmuş və ya deportasiya edilmiş yüz minlərcə azərbaycanlının hüquqları barəsində susmağa üstünlük vermiş, 30 illik işğal dövründə Azərbaycanın şəhər və kəndlərinin yerlə yeksan edilməsinə, milli, mədəni və tarixi mirasının dağıdılmasına, 750 min azərbaycanlının öz vətənində didərgin salınmasına münasibət bildirməmişlər. Əksinə, erməni maraqlarının müdafiəsi naminə onlar İsveçrənin neytrallıq statusuna etinasızlıq göstərməyi, İsveçrə dövlətinin Azərbaycan barəsində siyasətini başqa istiqamətə yönəltməyə cəhd etməyi belə özlərinə rəva görürlər. İkili standartların ifadəsi olan bu cür qərəzli mövqe tamamilə yolverilməzdir.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi bunu da vurğulamağı zəruri sayır ki, İsveçrə Milli Şurasının 80 nəfər üzvünün təqdim edilmiş təklifin əleyhinə səs verməsi, 16 nəfərin isə bitərəf qalması, təklifin 96 səslə qəbul edilməsi Milli Şurada Cənubi Qafqaz bölgəsində cərəyan edən prosesləri obyektiv qiymətləndirən, Azərbaycana ədalətli münasibət bəsləyən sağlam düşüncəli deputatların da olduğunu göstərir. Təəssüf ki, çox vaxt onların səsi eşidilmir.
Azərbaycan parlamenti İsveçrə hökumətinin məsələ ilə bağlı obyektiv mövqeyini qiymətləndirir. Hesab edirik ki, bu ölkənin xarici işlər naziri İqnasio Kassisin hökumət adından deputatlara sözügedən təklifi rədd etməyi tövsiyə etməsi İsveçrə dövlətinin ərazi bütövlüyü və suverenlik prinsiplərinə sadiq olduğunu, özünün neytrallıq statusu ilə beynəlxalq hüquqa sadiqliyi arasında tarazlığı gözlədiyini nümayiş etdirir.
İsveçrə Milli Şurası tərəfindən qəbul edilmiş təklifin Kantonlar Şurasının müzakirəsinə də çıxarılacağını nəzərə alaraq, Milli Məclis Parlamentin yuxarı palatasının üzvlərini məsələyə birtərəfli yanaşmadan çəkinməyə və Azərbaycan ilə İsveçrə arasında münasibətlərə zərbə vura biləcək təklifi rədd etməyə çağırır.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi beynəlxalq birliyin bütün üzvlərini Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülh və sabitlik yaradılması səylərinə mane ola biləcək təşəbbüs və hərəkətlərə yol verməməyə, dövlətlərin ərazi bütövlüyü və suverenliyi prinsiplərinə hörmət bəsləməyə səsləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_93c38e25fc5273dd07d8b402d_o.jpg
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan deplores the fact that a motion was seconded at a meeting of the National Council (the lower house of the Federal Assembly) of Switzerland on 17 December this year to convene an international peace forum about the inexistent ‘Nagorno-Karabakh conflict’ and that the Government of this country has accepted the proposal to organise such a conference in order to facilitate the repatriation of the Armenian residents who had left that region of Azerbaijan of their own accord.
The pro-Armenian members of the Swiss National Council are surely aware of the fact that Garabagh is an integral part of the Republic of Azerbaijan, as recognised by international law and established in several UN Security Council resolutions and documents of other international organisations. In the autumn of 2020, the outcomes of the 44-day Patriotic War irreversibly put an end to Armenia's 30-year occupation of this territory of our country, while in September of the previous year, Azerbaijan's national sovereignty over that region was restored in a one-day antiterrorism operation. The armed aggression which caused enormous damage to Azerbaijan is now in the past. Conditions have been created for the return to their native lands of the Azerbaijani displaced persons who had previously been expelled as a result of brutal ethnic cleansings. The Azerbaijani State is undertaking intensive efforts currently to restore and reintegrate the territories that were ravaged barbarically during the occupation.
Bilateral negotiations are now underway between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia with a view to normalising the relations, and certain results have already been achieved. It is clear that any international initiative and action ought to be objective, align with the existing realities in the region and fall within the legal frameworks that ensure sovereignty and territorial integrity. Initiatives and actions that disregard the will of the parties and are not accommodated with them could disrupt the process of normalisation.
One regrettable aspect to consider is that the pro-Armenian members of the Swiss National Council who voice absurd thoughts about the voluntary departure of ethnic Armenians from Garabagh and accuse Azerbaijan of ethnic cleansing and the destruction of cultural heritage chose to keep silent about the rights of the hundreds of thousands of Azerbaijanis who were expelled or forcibly deported from their ancestral lands in that country in the late 1980s – both during Armenia's armed aggression against the Republic of Azerbaijan and earlier. Never once throughout the 30 years of occupation did Swiss lawmakers respond to the destruction of Azerbaijani cities and villages, the annihilation of national, cultural, and historical heritage, or the 750,000 Azerbaijanis having become refugees in their own country. On the contrary, in favour of Armenian interests, they take the liberty of disregarding Switzerland's neutrality status and even attempted to steer the Swiss government's policy towards Azerbaijan in a different direction. Such a biased position, an expression of double standards, is utterly unacceptable.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan deems it necessary to emphasise that the fact that 80 members of the National Council of Switzerland voted against the tabled resolution whereas 16 others abstained so that the resolution was passed with 96 votes cast for it shows that the National Council indeed has such members who assess the developments in the South Caucasus impartially and demonstrate a fair attitude towards Azerbaijan. It is unfortunate that their voices are often unheard.
The Parliament of Azerbaijan appreciates the unbiased stance of the Government of Switzerland in regard to this matter. We consider that the recommendation which Minister of Foreign Affairs of this country Ignazio Cassis made on behalf of the Swiss Government to decline the motioned resolution presents Switzerland’s commitment to the principles of territorial integrity and sovereignty whilst testifying to Switzerland’s maintaining a balance between observing international law and maintaining neutrality.
Given that the proposal adopted by the Swiss National Council will be brought up for discussion in the Council of States, the Milli Majlis urges the members of the upper house of the Parliament to refrain from a one-sided approach to this issue and reject the proposal that harm the relations between Azerbaijan and Switzerland.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan calls on all member-states of the international community to refrain from initiatives and actions that could hinder efforts to establish long-term peace and stability in the South Caucasus, and to respect the principles of territorial integrity and sovereignty of states.