https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_93c38e25fc5273dd07d8b402d_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi bu il dekabrın 17-də İsveçrə Parlamentinin aşağı palatası olan Milli Şuranın iclasında mövcud olmayan “Dağlıq Qarabağ münaqişəsi”nə dair beynəlxalq sülh forumunun təşkili ilə bağlı müzakirələr aparılmasından və Azərbaycanın bu bölgəsindən könüllü köçmüş erməni milliyətli sakinlərin geri qaytarılmasına kömək göstərilməsi məqsədi ilə ölkə hökumətini belə bir konfrans keçirməyə çağırmaq təklifinin qəbul edilməsindən təəssüfləndiyini bildirir.
İsveçrə Milli Şurasının ermənipərəst üzvləri bilməmiş deyildirlər ki, Qarabağın Azərbaycan Respublikasının ayrılmaz tərkib hissəsi olması beynəlxalq hüquqla tanınmış və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Təhlükəsizlik Şurasının bir sıra qətnamələri və digər beynəlxalq qurumların sənədləri ilə təsbit olunmuşdur. 2020-ci ilin payızında 44 günlük Vətən müharibəsinin yekunu olaraq ölkəmizin bu ərazisinin Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalına birdəfəlik son qoyulmuş, ötən ilin sentyabrında bir günlük antiterror əməliyyatı nəticəsində isə ərazidə Azərbaycanın dövlət suverenliyi bərpa olunmuşdur. Azərbaycana ölçüyəgəlməz dərəcədə böyük ziyan vuran silahlı təcavüz artıq geridə qalmışdır. Qəddarcasına etnik təmizləmə yolu ilə doğma torpaqlarından qovulmuş azərbaycanlı məcburi köçkünlərin geri dönməsinə şərait yaranmışdır. İşğal dövründə vəhşicəsinə viran qoyulmuş torpaqların bərpası və reinteqrasiyası üçün hazırda Azərbaycan dövləti tərəfindən intensiv işlər həyata keçirilir.
Bu gün Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında münasibətlərin normallaşdırılması üçün ikitərəfli danışıqlar aparılır və artıq müəyyən nəticələr də vardır. Aydın məsələdir ki, hər hansı beynəlxalq təşəbbüs və hərəkətlər obyektiv olmalı, regionda mövcud reallıqlara, habelə suverenliyi və ərazi bütövlüyünü nəzərdə tutan hüquqi çərçivələrə uyğun gəlməlidir. Tərəflərin iradəsini saya salmayan və onlarla razılaşdırılmayan təşəbbüs və hərəkətlər normallaşma prosesini poza bilər.
Təəssüf doğuran məqamlardan biri də budur ki, erməni milliyətli sakinlərin Qarabağı könüllü surətdə tərk etməsi barədə absurd fikirlər səsləndirən, Azərbaycanı etnik təmizləmədə, mədəni irsin dağıdılmasında ittiham edən İsveçrə Milli Şurasının ermənipərəst üzvləri XX əsrin 80-ci illərinin sonlarında, Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı silahlı təcavüzü ərəfəsində, eləcə də daha əvvəlki dövrdə bu ölkədəki ata-baba yurdlarından zorla qovulmuş və ya deportasiya edilmiş yüz minlərcə azərbaycanlının hüquqları barəsində susmağa üstünlük vermiş, 30 illik işğal dövründə Azərbaycanın şəhər və kəndlərinin yerlə yeksan edilməsinə, milli, mədəni və tarixi mirasının dağıdılmasına, 750 min azərbaycanlının öz vətənində didərgin salınmasına münasibət bildirməmişlər. Əksinə, erməni maraqlarının müdafiəsi naminə onlar İsveçrənin neytrallıq statusuna etinasızlıq göstərməyi, İsveçrə dövlətinin Azərbaycan barəsində siyasətini başqa istiqamətə yönəltməyə cəhd etməyi belə özlərinə rəva görürlər. İkili standartların ifadəsi olan bu cür qərəzli mövqe tamamilə yolverilməzdir.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi bunu da vurğulamağı zəruri sayır ki, İsveçrə Milli Şurasının 80 nəfər üzvünün təqdim edilmiş təklifin əleyhinə səs verməsi, 16 nəfərin isə bitərəf qalması, təklifin 96 səslə qəbul edilməsi Milli Şurada Cənubi Qafqaz bölgəsində cərəyan edən prosesləri obyektiv qiymətləndirən, Azərbaycana ədalətli münasibət bəsləyən sağlam düşüncəli deputatların da olduğunu göstərir. Təəssüf ki, çox vaxt onların səsi eşidilmir.
Azərbaycan parlamenti İsveçrə hökumətinin məsələ ilə bağlı obyektiv mövqeyini qiymətləndirir. Hesab edirik ki, bu ölkənin xarici işlər naziri İqnasio Kassisin hökumət adından deputatlara sözügedən təklifi rədd etməyi tövsiyə etməsi İsveçrə dövlətinin ərazi bütövlüyü və suverenlik prinsiplərinə sadiq olduğunu, özünün neytrallıq statusu ilə beynəlxalq hüquqa sadiqliyi arasında tarazlığı gözlədiyini nümayiş etdirir.
İsveçrə Milli Şurası tərəfindən qəbul edilmiş təklifin Kantonlar Şurasının müzakirəsinə də çıxarılacağını nəzərə alaraq, Milli Məclis Parlamentin yuxarı palatasının üzvlərini məsələyə birtərəfli yanaşmadan çəkinməyə və Azərbaycan ilə İsveçrə arasında münasibətlərə zərbə vura biləcək təklifi rədd etməyə çağırır.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi beynəlxalq birliyin bütün üzvlərini Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülh və sabitlik yaradılması səylərinə mane ola biləcək təşəbbüs və hərəkətlərə yol verməməyə, dövlətlərin ərazi bütövlüyü və suverenliyi prinsiplərinə hörmət bəsləməyə səsləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_93c38e25fc5273dd07d8b402d_o.jpg
Милли Меджлис Азербайджанской Республики выражает сожаление в связи с тем, что 17-го декабря этого года на заседании Национального совета, нижней палаты Парламента Швейцарии, было принято предложение о проведении международного форума мира по поводу несуществующего «конфликта в Нагорном Карабахе», а также о принятии правительством этой страны предложения об организации подобной конференции для содействия возвращению армянских жителей, добровольно покинувших этот регион Азербайджана.
Проармянские члены Национального совета Швейцарии не могут не знать, что Карабах является неотъемлемой частью Азербайджанской Республики, как то признано международным правом и закреплено рядом резолюций Совета Безопасности ООН и документами иных международных организаций. Осенью 2020-го года итоги 44-дневной Отечественной войны необратимо положили конец 30-летней оккупации этой территории нашей страны Арменией, в то время как в сентябре прошлого года в результате однодневной антитеррористической операции на данной территории был восстановлен государственный суверенитет Азербайджана. Вооружённая агрессия, нанесшая Азербайджану огромный ущерб, отныне в прошлом. Создались условия для возвращения на родные земли азербайджанских вынужденных переселенцев, ранее изгнанных в результате жестоких этнических чисток. В настоящее время азербайджанское государство ведёт интенсивные работы по восстановлению и реинтеграции территорий, варварски разрушенных в период оккупации.
Сегодня между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения ведутся двусторонние переговоры о нормализации отношений, и уже достигнуты определённые результаты. Очевидно, что любые международные инициативы и действия должны быть объективными, соответствовать существующим реалиям в регионе, а также находиться в правовых рамках, предусматривающих суверенитет и территориальную целостность. Те же инициативы и действия, которые не считаются с волей сторон и не согласованы с ними, могут нарушить процесс нормализации.
Одним из вызывающих сожаление моментов является то, что озвучивающие абсурдные мысли о добровольном исходе жителей армянской национальности из Карабаха и обвиняющие Азербайджан в этнических чистках, а также уничтожении культурного наследия проармянские депутаты Национального совета Швейцарии предпочли умолчать о правах сотен тысяч азербайджанцев, которые в конце 80-х годов 20-го века – как в период вооружённой агрессии Армении против Азербайджанской Республики, а также ранее – были изгнаны или насильственно депортированы со своих родных земель в этой стране. За всё время 30-летней оккупации швейцарские депутаты никак не реагировали на разрушение азербайджанских городов и сёл, уничтожение национального, культурного и исторического наследия, а также превращение 750 тысяч азербайджанцев в беженцев в своей собственной стране. Напротив, в угоду армянским интересам они позволяют себе пренебрегать нейтральным статусом Швейцарии и даже пытаются направить политику швейцарского государства в отношении Азербайджана в иное русло. Совершенно недопустима такая предвзятая позиция, являющаяся выражением двойных стандартов.
Милли Меджлис Азербайджанской Республики считает необходимым подчеркнуть, что голосование 80 членов Национального совета Швейцарии против предложенной резолюции, при 16 воздержавшихся, и принятие предложения с 96 голосами в поддержку свидетельствует о том, что в Национальном совете есть депутаты, объективно оценивающие процессы, происходящие в Южном Кавказе, и демонстрирующие справедливое отношение к Азербайджану. Увы, их голоса часто остаются неуслышанными.
Азербайджанский Парламент ценит объективную позицию правительства Швейцарии по данному вопросу. Мы считаем, что сделанная им имени правительства рекомендация министра иностранных дел этой страны Иньяцио Кассиса отклонить предложенную резолюцию демонстрирует приверженность Швейцарии принципам территориальной целостности и суверенитета, а также свидетельствует о том, что Швейцария соблюдает баланс между следованием международному праву и соблюдением нейтралитета.
С учётом того, что принятое Национальным советом Швейцарии предложение будет вынесено на обсуждение в Совете кантонов, Милли Меджлис призывает членов верхней палаты Парламента воздержаться от одностороннего подхода к данному вопросу и отклонить предложение, которое может повредить отношениям между Азербайджаном и Швейцарией.
Милли Меджлис Азербайджанской Республики призывает все государства-члены международного сообщества воздерживаться от инициатив и действий, могущих помешать усилиям по установлению долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе, и уважать принципы территориальной целостности и суверенитета государств.