https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c0e18974bd3c1388d3c8afda7_o.jpg
"Uşaqlarda mədə ağrısı və ya qastrit diaqnozunun qoyulmasında üçün Urea nəfəs testi, nəcisdə “Helicobacter Pylori” antigen testinin təyini, endoskopiya, mədə pH ölçümü, qanın analizləri və ultrasəs müayinələrindən (UZİ) istifadə olunur".
innews.media xəbər verir ki, bu fikirləri 93 FM dalğasında yayımlanan “Sağlam radio”da Səhiyyə Nazirliyi K.Y Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunun pediatrı Dilarə Bayramova açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, diaqnoz üçün əvvəlcə xəstədən ətraflı məlumat alınır: “Xəstənin şikayətləri, xəstəlik tarixçəsi, istifadə etdiyi dərmanlar, yemək vərdişləri ətraflı şəkildə sorğulanır. Sonra fiziki müayinə aparılır. Fiziki müayinə zamanı qarın nahiyəsinə toxunma ilə artan ağrı əlamətlərinin olub olmadığı araşdırılır. Daha sonra qarın boşluğunun yuxarı hissəsi ultrasəs ilə müayinə olunur. “X-ray” yalnız mədədə perforasiya şübhəsi olduqda aparılır”.
Pediatr bildirib ki, dəqiq diaqnoz üçün endoskopik müayinə tələb olunur: “Endoskopiya ucunda işıqlı kamerası olan boru şəkilli cihazla ağızdan daxil edilərək, mədə müayinəsi həyata keçirilir. Lazım gələrsə, endoskopiya zamanı mədədən toxuma nümunəsi də götürülür. Bədəndə iltihabı və patogenləri aşkar etmək üçün qan testləri aparılır. Autoimmün qastrit varsa, qanda mədə hüceyrələrinin komponentlərinə qarşı antikorlar aşkar edilə bilər”.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c0e18974bd3c1388d3c8afda7_o.jpg
"Для диагностики боли в желудке или гастрита у детей применяют уреазный дыхательный тест, определение антигена Helicobacter Pylori в кале пациента, эндоскопию, измеряют уровень кислотности (рН) желудка, анализы крови, а также ультразвуковые исследования (УЗИ-диагностика)".
Как сообщает innews.media, об этом на радиостанции Sağlam radio, вещаемого на волне 93.0 FM, сказала врач-педиатр НИИ педиатрии имени К.Я.Фараджевой Министерства здравоохранения Диляра Байрамова.
По ее словам, для постановки диагноза сначала у пациента получают подробную информацию: «Внимательно выслушивают жалобы пациента, данные анамнеза, приема лекарств, пищевые привычки. Затем проводится медицинский осмотр, при котором исследуют, имеются ли признаки усиления боли при прикосновении к животу. Затем верхнюю часть брюшной полости исследуют с помощью УЗИ. X-ray (рентгеновское излучение) проводится только при подозрении на перфорацию желудка».
Педиатр отметила, что для постановки точного диагноза необходимо эндоскопическое исследование: «Эндоскопия проводится путем введения специального трубчатого оптического устройства со световой камерой на конце для исследования желудка. При необходимости во время эндоскопии также берут образец ткани из желудка. Также проводятся анализы крови для выявления воспалений и возбудителей в организме. При аутоиммунном гастрите, в крови могут быть обнаружены антитела к париетальным клеткам желудка».