https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_e46736db0121b6f9aa0e69f12_o.jpg
"Sağlam həyat tərzi və düzgün qidalanma mədə narahatlığını azalda bilər. Bu problemin əsas səbəbləri qida rejimindəki sistemsizlik, məktəb yaşlarında və abituriyentlərdə fiziki yüklənmə, inək südünə allergiya, stres, “Helicobacter Pylori” infeksiyası, genetik faktor və iltihabəleyhinə bəzi dərman maddələrinin uzunmüddətli istehlakıdır".
innews.media xəbər verir ki, bu fikirləri 93 FM dalğasında yayımlanan “Sağlam radio”da Səhiyyə Nazirliyi K.Y Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunun pediatrı Dilarə Bayramova açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, mədə-bağırsaq xəstəlikləri böyüyən və inkişaf edən uşaqlarda daha çox görulür, çünki uşaqlar tamamilə valideynlərindən asılıdırlar: “Yalnız valideynlər uşağa sağlam həyat tərzinin əsaslarını, düzgün qidalanmanı, yemək davranışı mədəniyyətini aşılaya bilərlər”.
Pediatr bildirib ki, körpəlik və uşaqlıq dövründə böyümə və inkişafın tarazlı olması üçün nizamlı və balanslı qidalanma böyük əhəmiyyət kəsb edir: “Hər bir xəstəlikdə olduğu kimi, qastroenteroloji xəstəliklərdə də erkən diaqnoz qoyularaq müayinə edilməsi çox vacibdir, çünki uşaqlıqda aşkar edilən mədə-bağırsaq traktının patologiyası müalicəyə yaxşı cavab verir, o cümlədən gələcəkdə müxtəlif xəstəliklərin qarşısını almağa kömək edir”.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_e46736db0121b6f9aa0e69f12_o.jpg
"Насколько здоровый образ жизни и правильное питание могут снизить расстройство желудка. Основными причинами этой проблемы являются несистемное питание, физическая загруженность в школьном возрасте и абитуриентов, аллергия на белок коровьего молока, стрессовое состояние, инфекция Helicobacter Pylori, генетический фактор и длительное употребление некоторых противовоспалительных препаратов".
Как сообщает innews.media, об этом на радиостанции Sağlam radio, вещаемого на волне 93.0 FM, сказала врач-педиатр НИИ педиатрии имени К.Я.Фараджевой Министерства здравоохранения Диляра Байрамова.
По ее словам, желудочно-кишечные заболевания чаще встречаются у детей на стадии активного развития, поскольку дети полностью зависят от родителей: «Только родители могут привить своим детям основы здорового образа жизни, правильного питания и культуру пищевого поведения».
Педиатр отметила, что сбалансированное питание имеет большое значение для правильного роста и развития в младенческом и детском возрасте: «Как и при любом заболевании, ранняя диагностика и обследование гастроэнтерологических болезней очень важны, поскольку патология желудочно-кишечного тракта, выявленная в детском возрасте, хорошо поддается лечению, в том числе помогает предотвратить различные заболевания в будущем.