Antidopinq sahəsində gender bərabərliyi standartlarının müəyyənləşməsi məqsədi ilə Azərbaycanın sədrliyində Avropa Şurasının gender bərabərliyi üzrə xüsusi komitəsinin (GECA) növbəti iclası keçirilib.
AMADA-nın direktoru, GECA-nın rəhbəri Şəfəq Hüseynlinin sədrlik etdiyi iclasda Norveç, Danimarka, Finlandiya, Polşa, Sloveniya və Rumıniyanın, habelə Ümumdünya Antidopinq Agentliyi, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi, UEFA, Avropa İttifaqının İdman Təşkilatı (EU Athletes) Avropa Şurasının katibliyinin nümayəndələri və gender bərabərliyi üzrə ekspertlər iştirak edib.
İclasda GECA-nın indiyədək olan fəaliyyəti, görülən işlər və qarşıdan gələn dövr üçün atılacaq addımlar müzakirə edilib.
Komitənin üzvləri Şəfəq Hüseynlinin müəllifi olduğu “Antidopinq sahəsində gender bərabərliyinin gücləndirilməsi” layihəsinin icrası ilə bağlı ətraflı məruzə edib. Bildirilib ki, layihənin icrasının birinci mərhələsi Avropa Şurası və Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (ÜADA) əsasnamələri və fəaliyyətlərini tənzimləyən sənədlər, o cümlədən Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsi və Beynəlxalq Standartlarda gender prinsipinin hansı səviyyədə nəzərə alındığı ətraflı təhlilindən ibarətdir. Həmin sənədlərin siyahısı artıq hazırdır və buna uyğun işlər aparılır.
Şəfəq Hüseynli bununla bağlı konkret iş bölgüsünü həyata keçirib və ilin sonunadək layihənin birinci mərhələsinin yekunlaşdırılması üçün müvafiq tapşırıqlarını verib. Şəfəq Hüseynli əlavə edib ki, gələn ilin əvvəlindən isə layihənin icrasının ikinci mərhələsinə - milli antidopinq qurumlarında gender bərabərliyinin təmin olunması səviyyəsini müəyyən etmək üçün sorğuların keçirilməsinə başlanılacaq və bununla da bağlı müvafiq hazırlıq işləri görülməlidir.
Komitənin fəaliyyət istiqamətləri haqqında da danışan Şəfəq Hüseynli bildirib ki, antidopinq qurumlarının idarəetmə və qərarverici orqanlarında qadınların iştirakının artırılması, antidopinq sahəsini tənzimləyən beynəlxalq və yerli qanunvericilikdə gender məsələsinin əks olunması və dopinq nəzarəti prosesində gender xüsusiyyətlərindən irəli gələn həssas məsələlərin nəzərə alınması əsas prioritetlərdir. Bu mövzuda çıxış edən Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin nümayəndəsi təmsil etdiyi qurumuna gender bərabərliyi məsələsinə çox həssas yanaşdığını, bu baxımdan GECA-nın fəaliyyətini dəstəklədiklərini və bununla bağlı öz təcrübələrini bölüşməyə hazır olduqlarını bildirib. İclasda digər təşkilat və ölkələrin nümayəndələri də layihənin birinci mərhələsinin icrası ilə bağlı öz təkliflərini bildirib.
Təklifləri məqbul hesab edən Şəfəq Hüseynli bildirib ki, komitənin növbəti iclası bu ilin noyabr ayında keçiriləcək. Həmin iclasda Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə təqdim etmək üçün layihənin icrasının birinci mərhələsi ilə bağlı hesabat hazırlanacaq.
Qeyd edək ki, Avropa Şurasının gender bərabərliyi üzrə xüsusi komitəsi – GECA “Antidopinq sahəsində gender bərabərliyinin gücləndirilməsi” layihəsini dəstəkləmək və icra etmək məqsədi ilə yaradılıb. Bu barədə Avropa Şurasının Ümumdünya Antidopinq Agentliyi üzrə xüsusi Avropa Komitəsinin (CAHAMA) ötən ilin noyabrında keçirilən 55-ci iclasında qərar verilib. Beynəlxalq səviyyədə böyük marağa səbəb olan və Avropa Şurası Nazirlər Komitəsini tərəfindən dəstəklən layihə CAHAMA-nın 2022-2025-ci illər üzrə əsasnaməsinə daxil edilib. Komitənin fəaliyyətinin və layihənin icrasının yekunlarına dair hesabat və tövsiyələr hazırlanaraq Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə təqdim ediləcək.

Под председательством Азербайджана состоялось очередное заседание Специального комитета Совета Европы по гендерному равенству (GECA) с целью определения стандартов гендерного равенства в сфере антидопинга.
На встрече председательствовала директор AMADA Шафаг Гусейнли, руководитель GECA, и приняли участие представители Норвегии, Дании, Финляндии, Польши, Словении и Румынии, а также представители Всемирного антидопингового агентства, Международного олимпийского комитета, УЕФА, Спортивной организации ЕС (EU Athletes), секретариата Европейского совета и эксперты по гендерному равенству.
На встрече обсуждались деятельность GECA на сегодняшний день, проделанная работа и шаги, которые необходимо предпринять на предстоящий период.
Члены комитета выступили с подробным отчетом о реализации проекта «Укрепление гендерного равенства в сфере антидопинга», который был инициирован Шафаг Гусейнли.
Первый этап реализации проекта состоит из детального анализа уровня учета гендерного принципа в документах, регулирующих регламент и деятельность Совета Европы и Всемирного антидопингового агентства (ВАДА), в том числе в кодексе Всемирного антидопингового агентства, и международных стандартах. Перечень этих документов уже готов, и по ним ведется работа.
Шафаг Гусейнли провела в этой связи конкретное разделение работы и дала соответствующие поручения по завершению первой фазы проекта до конца года. Шафаг Гусейнли заявила, что с начала следующего года будет запущен второй этап реализации проекта – исследования по определению уровня гендерного равенства в национальных антидопинговых учреждениях, и в связи с этим должна быть проведена соответствующая подготовка.
Говоря о деятельности комитета, Шафаг Гусейнли отметила, что главными приоритетами являются расширение участия женщин в органах управления и принятия решений антидопинговых организаций, отражение гендерного вопроса в международном и местном законодательстве, регулирующем антидопинговую сферу, и учет чувствительных вопросов в процессе допинг-контроля, которые вытекают из гендерных особенностей.
Представитель Международного олимпийского комитета заявил, что вопрос гендерного равенства очень важен, также поддерживает деятельность GECA и Международный олимпийский комитет будет делиться своим опытом в этом направлении.
Во время заседания представители других организаций и стран также высказали свои предложения по реализации первой фазы проекта.
Шафаг Гусейнли сообщила, что следующее заседание комитета состоится в ноябре текущего года. На этой встрече будет подготовлен отчет о первом этапе реализации проекта для представления в Комитет министров Совета Европы.
Отметим, что специальный комитет Совета Европы по гендерному равенству – GECA учреждена для поддержки и реализации проекта «Укрепление гендерного равенства в сфере антидопинга». Решение о создании специального комитета Совета Европы по гендерному равенству было принято на 55-м заседании специального европейского комитета Всемирного антидопингового агентства (CAHAMA) в ноябре прошлого года.
Этот проект вызвал большой интерес на международном уровне и получил поддержку Комитета министров Совета Европы. Проект также занесен в устав CAHAMA на 2022–2025 годы. Отчеты и рекомендации по результатам деятельности комитета и реализации проектов будут подготовлены и представлены Комитету министров Совета Европы.