https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_03bca7c91c30931363f6c6327_o.jpg
2024-cü ildə Kaspersky həlləri gündə orta hesabla 467 min yeni zərərli fayl aşkarlayıb ki, bu da 2023-cü illə müqayisədə 14% çox olub.
Ən çox rast gəlinən zərərli proqram növü yenə də istifadəçinin icazəsi olmadan hərəkətlər icra edən troyanlar olub. Bu proqramlar yadda saxlanılan şifrələri və digər məxfi məlumatları oğurlaya, faylları şifrələyə və ya silə, başqa troyanlar yükləyə bilərlər. Onların sayı 2023-cü illə müqayisədə 33% artıb. Bundan əlavə, qurbanın cihazına digər zərərli proqramların gizli şəkildə ötürülməsi üçün nəzərdə tutulmuş troyan-dropperlərin sayı da 2,5 dəfə artıb.
“Windows” əməliyyat sistemi zərərli proqramlar üçün əsas hədəf olaraq qalır: gündəlik aşkarlanan faylların 93%-i bu əməliyyat sisteminə yönəlib. “Windows”a qarşı yönəlmiş təhdidlərin sayı 2023-cü illə müqayisədə 19% artıb. Əsas təhdidlər arasında gündəlik aşkarlanan zərərli faylların 6%-ni təşkil edən “MS Office” sənədləri və skriptləri vasitəsilə yayılan zərərli proqramlar da yer alır.
"Təhdidlərin sayı hər il artır, çünki təcavüzkarlar istifadəçilərə və təşkilatlara qarşı yeni zərərli proqramlar, texnikalar və hücum metodları hazırlamağa davam edirlər. Biz təhlükəli trendləri müşahidə edirik, məsələn, podratçılar üzərindən həyata keçirilən və təchizat zəncirinə yönəlmiş hücumlar. Bunlar arasında açıq mənbə kodlu proqramlarda zərərli proqramların yerləşdirilməsi də var (məsələn, “Linux” distributivlərində tez-tez rast gəlinən məşhur açıq mənbə kodlu fayl sıxılma aləti olan “XZ”yə arxa qapı (backdoor) inteqrasiyası). “Telegram” və digər sosial şəbəkə istifadəçilərinə qarşı kütləvi fişinq və zərərli kampaniyalar da qeydə alınıb. Eyni zamanda mobil bank troyanlarının da sayı artıb. Bundan əlavə, təcavüzkarlar yeni zərərli proqramların yaradılması və fişinq hücumlarının effektivliyinin artırılması üçün maşın öyrənmə texnologiyalarından istifadə etməyə davam ediblər. Kibertəhdidlərin inkişaf edən mənzərəsində etibarlı müdafiə həllərinin istifadəsi kritik əhəmiyyət daşıyır. Kaspersky mütəxəssisləri hər zaman yeni və mürəkkəb kibertəhdidlərlə mübarizə aparmağa, istifadəçilərin və təşkilatların təhlükəsizliyini təmin etməyə hazırdırlar", - deyə Kaspersky-nin antivirus tədqiqatları bölməsinin rəhbəri Vladimir Kuskov bildirib.
Kaspersky istifadəçilərə aşağıdakı kibertəhlükəsizlik qaydalarına riayət etməyi tövsiyə edir:
- etibarsız, qeyri-rəsmi mənbələrdən tətbiqləri yükləməyin və quraşdırmayın.
- naməlum göndəricilərdən gələn mesajlardakı və ya şübhəli reklam elanlarındakı linklərə keçid etməyin.
- çətin və unikal şifrələrdən istifadə edin: şifrələr kiçik və böyük hərflər, xüsusi simvollar və rəqəmlərdən ibarət olmalıdır. Çox sayda şifrəni rahat və təhlükəsiz saxlamaq üçün “Kaspersky Password Manager” kimi etibarlı şifrə idarəçilərindən istifadə edin.
- mümkün olan bütün xidmətlərdə ikifaktorlu autentifikasiyadan istifadə edin.
- proqram təminatını müntəzəm qaydada yeniləyin, çünki yeniləmələr təhlükəsizlik baxımından vacib düzəlişləri ehtiva edir.
- hər hansı bir tətbiqi quraşdıran zaman ortaya çıxan müdafiə həllini söndürmək təkliflərini rədd edin.
- Kaspersky Premium kimi etibarlı müdafiə həlli quraşdırın.
Təşkilatlar üçün isə aşağıdakı tövsiyələr var:
- daxili şəbəkəyə icazəsiz girişin qarşısını almaq üçün bütün korporativ cihazlarda proqram təminatını müntəzəm olaraq yeniləyin.
- uzaq masaüstü xidmətlərini (məsələn, RDP) ictimai şəbəkələr üçün əlçatan etməyin, bunu yalnız zəruri hallarda və güclü şifrələrdən istifadə ilə edin.
- müstəqil tədqiqatlar nəticəsində effektivliyi təsdiqlənmiş etibarlı müdafiə həllərindən istifadə edin.
- təcavüzkarların cari texnikaları, taktikaları və prosedurları haqqında məlumatlı olmaq üçün aktual Threat Intelligence məlumatlarından istifadə edin.
- korporativ məlumatların müntəzəm olaraq ehtiyat nüsxələrini çıxarın və onlara zəruri hallarda sürətli giriş təmin edin. Unutmayın ki, ehtiyat nüsxələri əsas şəbəkədən ayrıca saxlanılmalıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_03bca7c91c30931363f6c6327_o.jpg
В 2024 году решения «Лаборатории Касперского» обнаруживали в среднем 467 тысяч новых вредоносных файлов ежедневно. Это на 14% больше, чем в 2023 году.
Наиболее часто встречающийся тип вредоносного ПО — по-прежнему троянцы, то есть вредоносные программы, осуществляющие не санкционированные пользователем действия. Они могут в том числе красть сохранённые пароли и другую конфиденциальную информацию, шифровать или удалять файлы, загружать другие троянцы. Их число выросло на 33% по сравнению с 2023 годом. Также в 2,5 раза увеличилось число троянцев-дропперов, то есть программ, предназначенных для доставки других зловредов на устройство жертвы незаметно для неё.
Основной мишенью злоумышленников остаётся Windows: 93% ежедневно обнаруживаемых файлов было нацелено на эту операционную систему. Количество угроз, направленных на Windows, значительно выросло с 2023 года — на 19%. В топ-3 основных угроз вошёл вектор распространения вредоносного ПО через скрипты и документы MS Office в разных форматах. На него пришлось 6% ежедневно детектируемых вредоносных файлов.
«Количество угроз растёт с каждым годом, поскольку злоумышленники продолжают разрабатывать новые вредоносные программы, техники и методы атак на пользователей и организации. Мы фиксируем опасные тренды, такие как атаки через подрядчиков и атаки на цепочку поставок, в том числе в ПО с открытым исходным кодом (например, внедрение бэкдора в XZ — популярный инструмент сжатия с открытым исходным кодом, часто встречающийся в Linux-дистрибутивах). Происходили массовые фишинговые и вредоносные кампании, направленные на пользователей Telegram и других социальных сетей, также росло число мобильных банковских троянцев. И, конечно, злоумышленники продолжали использовать технологии машинного обучения для создания новых зловредов и повышения эффективности фишинговых атак. В условиях развивающегося ландшафта киберугроз использование надёжных защитных решений критически важно. Эксперты „Лаборатории Касперского” всегда готовы противостоять новым и сложным киберугрозам, обеспечивая безопасность пользователей и организаций», — комментирует Владимир Кусков, руководитель лаборатории антивирусных исследований «Лаборатории Касперского».
- не скачивать и не устанавливать приложения из ненадёжных источников;
- не переходить по ссылкам из сообщений от неизвестных отправителей или подозрительных рекламных объявлений;
- использовать сложные уникальные пароли: в них должны быть строчные и заглавные буквы, спецсимволы, цифры; хранить большое количество паролей удобно и безопасно в надёжных менеджерах паролей, например Kaspersky Password Manager;
- использовать двухфакторную аутентификацию везде, где это возможно;
- регулярно устанавливать обновления ПО, в них содержатся важные исправления с точки зрения безопасности;
- игнорировать предложения отключить защитное решение, например, при установке какого-либо приложения;
- установить надёжное защитное решение, например Kaspersky Premium.
- регулярно обновлять ПО на всех корпоративных устройствах, чтобы избежать несанкционированного проникновения во внутреннюю сеть через уязвимости;
- не открывать службы удалённого рабочего стола (например, RDP) для публичных сетей, если это не является абсолютно необходимым, и всегда использовать для них надёжные пароли;
- использовать надёжные защитные решения, эффективность которых подтверждается независимыми исследованиями;
- использовать актуальные данные Threat intelligence, чтобы оставаться в курсе актуальных техник, тактик и процедур злоумышленников;
- регулярно создавать резервные копии корпоративных данных и хранить их так, чтобы в случае необходимости к ним можно было быстро получить доступ: резервные копии должны быть изолированы от сети.