https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_44baea7c957804e63096d2e15_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) dünyanın nüfuzlu reytinqlərindən biri olan “GreenMetric Ranking 2024”də ilk dəfə olaraq yer alıb. BDU 1477 nüfuzlu ali təhsil müəssisəsi arasında 607-ci pilləyə yüksələrək, ətraf mühitə davamlı yanaşma istiqamətində öz mövqeyini təsdiqləyib.
“GreenMetric” reytinqi akademik ictimaiyyətin diqqətini ekoloji problemlərin həllinə yönəltməyi, universitetlərdə davamlı inkişaf prinsiplərinin tətbiqini təşviq etməyi əsas məqsəd kimi qarşıya qoyur.
Reytinqdə iştirak edən universitetlər aşağıdakı meyarlar əsasında qiymətləndirilir:
- Kampusların təbii mühitə münasibəti və infrastrukturu;
- Enerjidən istifadə siyasəti və onun iqlim dəyişikliyinə təsiri;
- Kağız istifadəsinin azaldılması üzrə tədbirlər;
- Su resurslarının səmərəli idarə olunması;
- Nəqliyyat vasitələrinin (ictimai, şəxsi avtomobillər və ya velosipedlər) istifadəsi;
- Ekoloji problemlər üzrə tədrisin təşkili;
- Ekoloji problemlərin araşdırılmasına ayrılmış resurslar;
- Ekoloji mövzularda dərc olunmuş elmi məqalələrin sayı.
BDU-nun “GreenMetric Ranking 2024”də əldə etdiyi uğur Universitetin ekoloji davamlılıq sahəsində həyata keçirdiyi təşəbbüslərin, tələbə və akademik heyətin bu istiqamətdə göstərdiyi səylərin nəticəsidir. Bu nailiyyət BDU-nun beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyini daha da gücləndirir və davamlı inkişaf üzrə öhdəliklərinin icrasına olan bağlılığını nümayiş etdirir.
BDU bundan sonra da ətraf mühitin qorunması və ekoloji davamlılıq üzrə müasir yanaşmalar tətbiq edərək, akademik və ictimai missiyasını uğurla davam etdirəcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_44baea7c957804e63096d2e15_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) впервые вошел в престижный мировой рейтинг GreenMetric Ranking 2024 лучших университетов мира. БГУ в рейтинге занял 607-ю строчку среди избранных 1477 вузов мира.
Цель рейтинга GreenMetric - привлечение внимания академической общественности к решению проблем экологии и устойчивого развития.
Оценка рейтинга строится на учете ряда критериев, в число которых входят: инфраструктура кампусов и его отношение к окружающей среде; политика использования энергии и ее влияние на изменение климата; меры по сокращению использования бумаги; эффективное управление водными ресурсами; пользование транспортными средствами (общественными, личными автомобилями или велосипедами); организация преподавания по экологическим проблемам; ресурсы, посвященные исследованию экологических проблем; количество опубликованных научных статей на экологическую тематику.
Успех БГУ – результат инициатив университета в области экологической устойчивости и усилий, предпринимаемых в этом направлении. Это достижение еще больше укрепляет позиции БГУ в международных рейтингах и демонстрирует его приверженность выполнению своих обязательств в области устойчивого развития.