BDU-nun 105 illik yubileyi çərçivəsində Coğrafiya fakültəsinin təqdimatı: “Ekvatordan qütblərə”
BDU-nun 105 illik yubileyi çərçivəsində Coğrafiya fakültəsinin təqdimatı: “Ekvatordan qütblərə” BDU-nun 105 illik yubileyi çərçivəsində Coğrafiya fakültəsinin təqdimatı: “Ekvatordan qütblərə”
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 105 illik yubileyi çərçivəsində Coğrafiya fakültəsinin təqdimatı keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev 105 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində Universitetin şərəfli tarixinə qısa nəzər salan fakültə təqdimatlarının gözəl ənənəyə çevrildiyini bildirib: “Bu il BDU-nun 105, Coğrafiya fakültəsinin isə 80 illik yubileyini qeyd edirik. Fakültə fəaliyyəti boyu qeyd edilən istiqamətdə peşəkar kadr potensialının artırılmasında əvəzsiz xidmətlər göstərib. Coğrafiya fakültəsi 1400 nəfərə yaxın tələbə sayı ilə Universitetin böyük fakültələrindən biridir. Burada tədris olunan ixtisasların hər biri müasir dövrün tələbləri ilə uzlaşır və Yer haqqında elmlərin hamısını əhatə edir. Coğrafiyaçılarımızın sırasında kifayət qədər məşhur şəxslər olub, onların hər biri özləri ilə ölkənin elm, təhsil tarixinin bir hissəsini daşıyan böyük insanlardır. Biz onların hamısının xatirəsini əziz tutmalıyıq”.
Daha sonra Coğrafiya fakültəsinin fəaliyyətinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
Coğrafiya fakültəsinin dekanı Məqsəd Qocamanov fakültənin inkişaf yoluna nəzər salıb, ölkədə coğrafiyanın müxtəlif istiqamətləri üzrə peşəkar kadrların yetişməsində baza rolunu oynadığını bildirib. O qeyd edib ki, Coğrafiya fakültəsində “Coğrafiya”, “Coğrafiya müəllimliyi” ixtisasları ilə yanaşı, “Geomatika və geodeziya mühəndisliyi”, “Turizm işinin təşkili”, “Davamlı inkişafın idarə edilməsi” və “Hidrometeorologiya” ixtisasları sahəsində kadr hazırlığı həyata keçirilir. Hazırda əmək bazarında bu ixtisaslara ehtiyac böyükdür. Fakültənin məzunları dövlət sərhədlərinin delimitasiya və demarkasiyası, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərində və geoməkan təminatında fəal rol oynayırlar. Fakültədə bakalavriatura səviyyəsində 6 ixtisas, magistraturada 19 ixtisaslaşma üzrə kadr hazırlığı aparılır. Doktoranturada isə 8 ixtisas üzrə fəlsəfə doktorları hazırlanır.
Fakültənin məzunu, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov BDU-nun 105 illik yubileyini təbrik edib və bunun bütün ölkənin təhsil ictimaiyyətinin bayramı olduğunu diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, ali təhsil müəssisələrinin flaqmanı olan BDU Azərbaycanın elm-təhsil, ictimai həyatında, milli düşüncənin formalaşmasında mühüm rol oynayıb. Elmar Qasımov Universitetin hər bir tələbəsi və məzununun BDU ilə fəxr etdiyini qeyd edib, tələbə və professor-müəllim heyətinə uğurlar arzulayıb.
Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru Zakir Eminov, fakültənin Xarici ölkələrin iqtisadi-siyasi coğrafiyası və turizm kafedrasının müdiri Aydın İbrahimov çıxışlarında Coğrafiya fakültəsinin milli kadr hazırlığında oynadığı roldan danışıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_140373f2a5f1a68001f2de51d_o.jpg
В рамках празднования 105-летия Бакинского государственного университета (БГУ) географический факультет представил презентацию на тему «От экватора до полюсов».
Выступивший на церемонии ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что презентации факультетов стали прекрасной традицией в рамках юбилейных мероприятий. «В этом году мы отмечаем 105-летний юбилей БГУ и 80-летний юбилей географического факультета. Факультет имеет неоценимые заслуги в повышении потенциала профессиональных кадров в указанном направлении. Географический факультет – один из крупнейших факультетов университета, на нем обучается около 1400 студентов. Преподаваемые здесь специальности соответствуют требованиям времени и охватывают все науки о Земле. Среди наших географов были известные люди - великие люди, несущие с собой часть истории науки и образования страны. Мы должны беречь память о них всех».
Затем показан видеоролик, посвященный деятельности географического факультета.
Декан факультета Мексед Годжаманов коснулся пути развития факультета и отметил, что он играет основную роль в подготовке профессиональных кадров по географии в стране. Декан сказал, что на факультете, помимо специальностей «География» и «Преподавание географии», подготовка кадров осуществляется и по специальностям «Геоматика и геодезическая инженерия», «Организация туризма», «Управление устойчивым развитием» и «Гидрометеорология». В настоящее время на рынке труда существует большая потребность в этих специальностях. Выпускники факультета играют активную роль в делимитации и демаркации государственных границ, реставрационно-строительных работах и геопространственном обеспечении на территориях, освобожденных от оккупации. Подготовка кадров ведется по 6 специальностям бакалавриата и 19 специализациям магистратуры. В докторантуре доктора философии готовятся по 8 специальностям.
Выпускник факультета, ректор Бакинской высшей школы нефти Эльмар Гасымов поздравил БГУ с юбилеем и отметил, что вуз сыграл важную роль в науке и образовании, общественной жизни, формировании национального мышления Азербайджана. Эльмар Гасымов отметил, что каждый студент и выпускник университета гордится вузом и пожелал успехов студентам и преподавателям.
Затем выступили генеральный директор Института географии имени Гасана Алиева Министерства науки и образования Закир Эминов и заведующий кафедрой экономической и политической географии и туризма зарубежных стран Айдын Ибрагимов.