https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_bfe57b7456bb6aab4c0634ee5_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tərəfdaş, Xəzər Universitetinin koordinator olduğu “Erasmus+KA2” proqramının Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşən “Azərbaycanda İnstitusional Repozitoriyalar şəbəkəsi vasitəsilə tədqiqat potensialının inkişafı” (DIRNA) adlı layihə çərçivəsində “Açıq giriş və elm diplomatiyası” adlı tədbir keçirilib. Açıq elm, açıq giriş və institusional arxivlərə həsr olunan toplantıda BDU-nu beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Şahin Pənahov və Elmi Kitabxananın direktoru, DIRNA layihəsinin BDU üzrə rəhbəri Nigar İsmayılova təmsil ediblər.
Tədbirdə Xəzər Universitetinin təsisçisi Hamlet İsaxanlı DIRNA layihəsinin əhəmiyyəti və faydaları, Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin direktor müavini Aytac Misgərli isə onun mahiyyəti, məqsədi, fəaliyyəti və başlandığı dövrdən bu günə qədər görülən işlər haqqında ətraflı məlumat verib.
Daha sonra "Açıq giriş və elm diplomatiyası" adlı mövzuda İzmir Yüksək Texnologiyalar İnstitutunun rektoru, professor Yusuf Baranın təqdimatı dinlənilib. Rektor çıxışında elm siyasəti, onun mahiyyəti, yerli və bəşəri problemlərin həllində rolu barədə məlumat verib.
İzmir Yüksək Texnologiyalar İnstitutunun kitabxana direktoru Gültekin Gürdal isə “Araşdırmanızın sərhədlərini aşın: açıq giriş ilə fərq yaradın” mövzusundakı təqdimatında elmi araşdırmaların hər kəsə əlçatanlığının mümkünlüyü, süni intellektin elmi araşdırmalardakı rolundan bəhs edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_bfe57b7456bb6aab4c0634ee5_o.jpg
В рамках проекта «Развитие исследовательского потенциала в Азербайджане через сеть институциональных репозиториев» (DIRNA) программы «Erasmus+KA2» состоялось мероприятие «Открытый доступ и научная дипломатия».
На мероприятии программы, партнером которой является Бакинский государственный университет (БГУ), а Университет Хазар – координатором, БГУ представляли проректор Шахин Панахов и директор Научной библиотеки, руководитель проекта DIRNA по вузу Нигяр Исмайлова.
На мероприятии основатель Хазарского университета Гамлет Исаханлы проинформировал о важности и преимуществах проекта DIRNA, а заместитель директора Библиотечно-информационного центра Айтадж Мисгерли проинформировала о его характере, целях, деятельности и проделанной работе.
Далее заслушано выступление ректора Измирского института высоких технологий профессора Юсуфа Барана на тему «Открытый доступ и научная дипломатия». Директор библиотеки Измирского института Гюльтекин Гюрдал выступила с докладом «Преодолейте границы своих исследований: измените ситуацию с помощью открытого доступа».