https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_32c3f1053ef266c47f6b4a4e3_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin Orta Şərq dilləri və ədəbiyyatı kafedrasının dosenti, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmətxanım Məmmədova Qazaxıstanın Almatı şəhərində “Oxuyan millətin dirçəlişi” mövzusunda VI Beynəlxalq elmi-praktik simpoziumda iştirak edib.
Simpozium Qazaxıstanın Mədəniyyət və İnformasiya Nazirliyi, UNESCO-nun nəzdində fəaliyyət göstərən “Mədəniyyətlərin Yaxınlaşması Beynəlxalq Mərkəzi”, TÜRKSOY Yazıçılar Birliyi və Muxtar Auezov adına Ədəbiyyat və İncəsənət İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Konfransda Azərbaycan xalqının böyük dostu, dünya şöhrətli yazar və ictimai xadim Oljas Süleymanovun şəxsi dəvəti ilə iştirak edən Əsmətxanım Məmmədova “Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafında Oljas Süleymanovun rolu” adlı məruzə edib. Konfransın sonunda dosent Əsmətxanım Məmmədova məruzəsinə görə sertifikata layiq görülüb.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_32c3f1053ef266c47f6b4a4e3_o.jpg
Доцент кафедры средневосточных языков и литературы факультета востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ), доктор философии по филологии Асметханым Мамедова приняла участие в VI Международной научно-практической конференции на тему «Возрождение поющей нации» в городе Алматы Казахстана.
Мероприятие организовано при поддержке Министерства культуры и информации Казахстана Международным Центром сближения культур под эгидой ЮНЕСКО в партнерстве с Союзом писателей ТЮРКСОЙ и Институтом литературы и искусства им. М. О. Ауэзова.
Асметханым Мамедова, принявшая участие в конференции по личному приглашению большого друга азербайджанского народа, всемирно известного писателя и общественного деятеля Олжаса Сулейменова, выступила с докладом на тему «Роль Олжаса Сулейменова в развитии азербайджанской литературы».