Lider mobil operator milli mətbuat nümayəndələrinin peşəkar bacarıqlarının artırılmasına yönəlmiş növbəti təşəbbüsünü həyata keçirir
6 dekabr rabitə və informasiya texnologiyaları işçilərinin peşə bayramında lider mobil operator jurnalistlərin rəqəmsal savadlılığının artırılmasına yönəlmiş xüsusi təlim təşkil etdi. Beynəlxalq təlim şirkəti tərəfindən keçirilən kurs çərçivəsində media nümayəndələrinə ən yeni media tendensiyalar və qabaqcıl texnologiyalar barədə geniş məlumat təqdim edildi.
Təlimi giriş nitqi ilə açan Azercell-in Korporativ və Marketinq Ünsiyyət Vasitələri departamentinin direktoru Sona Abbasova müasir jurnalistikada rəqəmsal biliklərin əhəmiyyətini vurğuladı. S. Abbasova bu təlimin mətbuat nümayəndələrinin peşəkar inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə inandığını bildirdi.
Təlimin birinci hissəsini İstanbul İstinye Universitetinin departament rəhbəri, daha öncə isə Massaçusets Texnologiya İnstitutunda süni intellekt üzrə araşdırmaçı qismində fəaliyyət göstərmiş Şebnem Özdemir apardı. Təlim süni zəkanın jurnalistikada istifadə imkanlarına həsr olunmuş müzakirələrlə davam etdi. Türkiyənin Anadolu agentliyində media eksperti Büşra Begçecanlı bu sahədə olan geniş təcrübəsini təlim iştirakçıları ilə bölüşdü.
Ekspertlər medianın gələcəyini formalaşdıran cari tendensiyalar və texnologiyalar, süni intellekt vasitəsilə məzmun yaradılması, saxta xəbərlər, media manipulyasiyası riskləri, rəqəmsal dövrdə etik standartların saxlanılması kimi mövzular haqqında iştirakçılara dolğun məlumatlar təqdim etdilər.

The leading mobile operator continues to support the professional development of national media
In celebration of Communications and Information Technology Workers' Day on December 6, Azercell organized a specialized training program to elevate journalists' digital literacy. Delivered by an international training company, the program offered media professionals a comprehensive overview of the latest advancements in media technologies and innovations.
The training commenced with an opening address by Sona Abbasova, Director of the Corporate and Marketing Communications Department at Azercell. In her remarks, Ms. Abbasova underscored the critical role of digital expertise in modern journalism, noting that the initiative would serve as a meaningful contribution to the professional growth of media representatives.
The first session was led by Şhebnem Ozdemir, Head of the Department at Istanbul Istinye University and a former researcher in artificial intelligence at the Massachusetts Institute of Technology (MIT). This was followed by an insightful discussion on leveraging artificial intelligence in journalism, facilitated by Busra Begcecanli, a media expert from Anadolu Agency. B.Begcecanli shared her practical experiences in integrating AI tools into media practices and content creation.
Throughout the program, experts gave participants an in-depth understanding of emerging trends and technologies shaping the media landscape. The agenda addressed key topics, including utilizing AI for content creation, combating fake news, minimizing risks of media manipulation, and maintaining ethical standards in the digital age.