Lider mobil operator milli mətbuat nümayəndələrinin peşəkar bacarıqlarının artırılmasına yönəlmiş növbəti təşəbbüsünü həyata keçirir
6 dekabr rabitə və informasiya texnologiyaları işçilərinin peşə bayramında lider mobil operator jurnalistlərin rəqəmsal savadlılığının artırılmasına yönəlmiş xüsusi təlim təşkil etdi. Beynəlxalq təlim şirkəti tərəfindən keçirilən kurs çərçivəsində media nümayəndələrinə ən yeni media tendensiyalar və qabaqcıl texnologiyalar barədə geniş məlumat təqdim edildi.
Təlimi giriş nitqi ilə açan Azercell-in Korporativ və Marketinq Ünsiyyət Vasitələri departamentinin direktoru Sona Abbasova müasir jurnalistikada rəqəmsal biliklərin əhəmiyyətini vurğuladı. S. Abbasova bu təlimin mətbuat nümayəndələrinin peşəkar inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə inandığını bildirdi.
Təlimin birinci hissəsini İstanbul İstinye Universitetinin departament rəhbəri, daha öncə isə Massaçusets Texnologiya İnstitutunda süni intellekt üzrə araşdırmaçı qismində fəaliyyət göstərmiş Şebnem Özdemir apardı. Təlim süni zəkanın jurnalistikada istifadə imkanlarına həsr olunmuş müzakirələrlə davam etdi. Türkiyənin Anadolu agentliyində media eksperti Büşra Begçecanlı bu sahədə olan geniş təcrübəsini təlim iştirakçıları ilə bölüşdü.
Ekspertlər medianın gələcəyini formalaşdıran cari tendensiyalar və texnologiyalar, süni intellekt vasitəsilə məzmun yaradılması, saxta xəbərlər, media manipulyasiyası riskləri, rəqəmsal dövrdə etik standartların saxlanılması kimi mövzular haqqında iştirakçılara dolğun məlumatlar təqdim etdilər.

Лидирующий мобильный оператор продолжает поддерживать профессиональное развитие представителей СМИ
6 декабря, в профессиональный праздник работников связи и информационных технологий, Azercell организовал специализированный тренинг, направленный на повышение уровня цифровой грамотности журналистов. В рамках курса, проведенного международной тренинговой компанией, представители СМИ ознакомились с последними инновациями и трендами в области медиатехнологий.
Директор департамента Корпоративных и Маркетинговых Коммуникаций Azercell Сона Аббасова, открывшая мероприятие, подчеркнула важность цифровых знаний в современной журналистике. С.Аббасова отметила, что тренинг станет значимым вкладом в профессиональное развитие журналистов и поможет им адаптироваться к стремительно меняющемуся цифровому миру.
Первую часть тренинга провела заведующая кафедрой Стамбульского университета Истинье Шебнем Оздемир, ранее занимавшаяся исследованиями в сфере искусственного интеллекта в Массачусетском технологическом институте. Тренинг продолжился обсуждением возможностей использования искусственного интеллекта в журналистике, в рамках которого эксперт в области медиа турецкого агентства Anadolu Бюшра Бегчеканлы поделилась своим опытом.
В ходе тренинга участникам была предоставлена подробная информация о текущих тенденциях и технологиях, формирующих будущее СМИ. Темы включали создание контента с использованием искусственного интеллекта, методы борьбы с фейковыми новостями, риски манипуляции информацией и необходимость соблюдения этических стандартов в эпоху цифровых технологий.