https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_5b1089b5db345f8846dba8d78_o.jpg
Açılış mərasimdə çıxış edən rektor Elçin Babayev son illər BDU-da xüsusi otaqların açılmasının ənənə xarakteri daşıdığını və bunun tədrisin keyfiyyətinin artırılmasına xidmət etdiyini bildirib. O qeyd edib ki, artıq Jurnalistika fakültəsində Mətbuat Şurası, Medianın İnkişafı Agentliyi, “ARB24” televiziyasının xüsusi otaqları açılıb. Bu otaqların hər biri tələbə-jurnalistlər üçün nəzəri biliklərin praktikada tətbiqi baxımından əvəzsiz rol oynayır. Rektor vurğulayıb ki, Azərbaycanda söz, fikir və mətbuat azadlığının formalaşması Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Bu siyasət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. “Xalq qəzeti” dövlətin informasiya siyasətində mühüm halqalardan biridir: “BDU-da “Xalq qəzeti”nin “Debat otağı”nın açılması tələbələrin dövlətin informasiya siyasəti ilə daha yaxından tanış olmasına, medianın aktual məsələləri, informasiya təhlükəsizliyinə dair peşəkar mütəxəssislərin iştirakı ilə canlı müzakirələrin aparılmasına şərait yaradacaq”.
“Xalq qəzeti”nin baş redaktoru Əflatun Amaşov isə bildirib ki, “Debat otağı”nın açılması gənc jurnalistlərin peşəkar mətbuata hazırlanması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır: ””Xalq qəzeti”nin kollektivinin 80 faizini BDU məzunları təşkil edir. Bu ənənəni daha da möhkəmləndirmək üçün Jurnalistika fakültəsinə daha bir addım yaxınlaşmağı qərara aldıq. Jurnalistika fakültəsi mətbuatın əsas kadr bazasıdır. Təcrübə göstərir ki, bu fakültəni bitirənlər peşə dəyərlərinə daha çox əməl edirlər. Bu otaqda çoxsaylı görüşlər, müzakirələr keçiriləcək. Bundan əlavə, “Xalq qəzeti”ndə Jurnalistika fakültəsinin bir kafedrasının filialının açılmasını da nəzərdə tutmuşuq”.
Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, İdarə Heyətinin üzvləri Vüqar Rəhimzadə, Umud Rəhimoğlu, Aydın Quliyev, Jurnalistika fakültəsinin dekanı Vüqar Əliyev, kafedra müdirləri Cahangir Məmmədli, Qulu Məhərrəmli, Xatirə Hüseynova, Ahıl Jurnalistlər Məclisinin sədri Tahir Aydınoğlu çıxışlarında “Debat otağı”nın açılmasının BDU-mətbuat əlaqələrinə töhfə verəcəyini vurğulayıblar. Çıxışlarda qeyd olunub ki, tələbələrə praktik vərdişlər aşılayan belə layihələr daha peşəkar jurnalist kadrların yetişməsinə təkan verəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_5b1089b5db345f8846dba8d78_o.jpg
На факультете журналистики Бакинского государственного университета (БГУ) открылась «Комната дебатов» газеты «Xalq qəzeti».
Выступивший на церемонии открытия ректор Эльчин Бабаев сказал, что открытие специальных комнат в БГУ стало традицией и служит повышению качества образования. Он отметил, что на факультете журналистики уже открыты комнаты Совета прессы, Агентства развития медиа, телевидения «ARB24». Эти комнаты играют неоценимую роль для студентов-журналистов с точки зрения практического применения теоретических знаний. Ректор подчеркнул, что формирование свободы слова, мнений и печати в Азербайджане связано с именем великого лидера Гейдара Алиева. Ныне эту политику продолжает Президент Ильхам Алиев. «Газета «Xalq qəzeti» - одна из важных звеньев информационной политики государства: «Открытие «Комнаты дебатов» газеты «Xalq qəzeti» в БГУ позволит студентам ближе познакомиться с информационной политикой государства, провести живые дискуссии с участием профессиональных экспертов по актуальным вопросам медиа и информационной безопасности».
Главный редактор газеты «Xalq qəzeti» Афлатун Амашов отметил, что открытие «Комнаты дебатов» важно с точки зрения подготовки молодых журналистов к профессиональной прессе: «80 процентов сотрудников газеты «Xalq qəzeti» - выпускники БГУ. Чтобы укрепить эту традицию, мы решили стать еще на один шаг ближе к факультету журналистики. Факультет является основной кадровой базой прессы. Выпускники этого факультета больше придерживаются профессиональных ценностей. В этой комнате будут проходить встречи и дебаты. Кроме того, мы планируем открыть в редакции филиал кафедры факультета журналистики».
На церемонии также выступили председатель Совета прессы Рашад Меджид, члены правления Совета прессы Вугар Рагимзаде, Умуд Рагимоглу, Айдын Гулиев, декан факультета журналистики Вугар Алиев, заведующие кафедрами Джахангир Мамедли, Гулу Магеррамли, Хатира Гусейнова, председатель Меджлиса старейших журналистов Тахир Айдыноглу.