Dekabrın 7-də ADA Universitetində “İctimai diplomatiyada parlamentlərin rolu: Azərbaycan və Türkiyə nümunəsi” mövzusuna həsr olunmuş beynəlxalq dəyirmi masa keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi Sədrinin birinci müavini Əli Əhmədov və Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri Fuat Oktay açıblar. Natiqlər çıxışlarında Azərbaycan-Türkiyə dostluq və qardaşlıq münasibətlərinə toxunaraq, strateji tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər. Onlar ictimai diplomatiyanın müasir dövrdə dövlətlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanın dərinləşdirilməsi və mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafındakı mühüm rolunu vurğulayıblar.
Azərbaycanla Türkiyə arasındakı dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin inkişafından söz açan Əli Əhmədov vurğulayıb ki, Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpası, xalqımız üçün tarixi bir nemət olduğu kimi, həm də iki ölkə arasındakı qardaşlıq münasibətlərinin möhkəmlənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. O qeyd edib: “Bu inkişaf təkcə iki ölkə arasında deyil, həm də beynəlxalq münasibətlər sistemində onların nüfuzunun artmasına və qlobal arenada daha fəal mövqe tutmalarına imkan yaradıb”.
Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri Fuat Oktay çıxışında Azərbaycan və Türkiyə arasındakı qardaşlıq və strateji tərəfdaşlığın bütün siyasi məsələlərin fövqündə durduğunu və milli maraqlar çərçivəsində qiymətləndirildiyini bildirib. O, bu münasibətlərin yalnız iki ölkə üçün deyil, bütövlükdə türk dünyası üçün mühüm töhfələr verdiyini vurğulayıb. Komitə sədri, eyni zamanda, Azərbaycan və Türkiyə arasında strateji tərəfdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyinə toxunaraq, regionda sülh və sabitliyin möhkəmləndirilməsi üçün birgə səylərin davam etdirilməsinin önəmini qeyd edib. Fuat Oktay diqqətə çatdırıb ki, bu il Azərbaycan parlamentinin 106-cı ildönümü ilə yanaşı, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində ilk dəfə seçkilərin keçirilməsi ilə əlamətdardır: “Bu, ölkənin demokratik inkişafında mühüm mərhələ kimi qiymətləndirilir. İlk dəfə olaraq azad edilmiş ərazilərdə xalqın iradəsi seçkilər vasitəsilə parlamentə əks olunub. Bu proses Azərbaycanın dövlətçiliyinin möhkəmlənməsi və demokratik dəyərlərin təntənəsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir”, - deyə o əlavə edib.
Sonra tədbir Milli Məclisinin deputatı, Elm və təhsil komitəsinin sədr müavini, ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadənin moderatorluğu ilə davam edib.
"Parlamentlərin İctimai Diplomatiyada Rolu" adlı paneldə əsas məruzəçi kimi çıxış edən Milli Məclis Sədrinin müavini Ziyafət Əsgərov tədbirin əhəmiyyətini vurğulayaraq, müasir dövrdə parlamentlərin ictimai diplomatiyada oynadığı mühüm rolu geniş təhlil edib. Paneldə çıxış edən digər natiqlər – Milli Məclis Sədrinin müavinləri Rafael Hüseynov, Musa Qasımlı, parlamentin Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin sədri Səməd Seyidov, sədr müavini Nigar Arpadarai, TBMM-in Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbərinin müavini Orhan Erdem, parlamentin Türkiyə-Avropa İttifaqı Birgə Parlament Komitəsinin həmsədrinin müavini Konur Alp Koçak, eləcə də millət vəkilləri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Ali Öztunç, Metin Ergun və Büşra Paker öz çıxışlarında ölkələrarası əməkdaşlıq və parlamentlərin xalq diplomatiyasındakı rolu barədə fikirlər səsləndiriblər.
Dəyirmi masada Azərbaycan və Türkiyə parlamentlərinin ictimai diplomatiya sahəsində təcrübəsi ətraflı müzakirə edilib, həmçinin əməkdaşlığın təşviqinə töhfə verən təşəbbüslər barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Panel iştirakçılarının çıxışları səmərəli fikir mübadiləsinə və əməkdaşlığın yeni yollarının müəyyən edilməsinə zəmin yaradıb.
Tədbirin sonunda parlamentarilər iki ölkə arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsinin, qanunverici orqanların ictimai diplomatiyadakı rolunun gücləndirilməsinin və bu sahədə əməkdaşlığın davam etdirilməsinin regional və qlobal sabitliyin təmin olunmasına mühüm töhfə verə biləcəyini vurğulayıblar. İştirakçılar, əməkdaşlığın genişləndirilməsi və yeni layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində razılığa gələrək, dəyirmi masanı gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinin və fəaliyyət planlarının müzakirəsi üçün mühüm bir platforma kimi qiymətləndiriblər.

В Университете АДА проведён международный круглый стол «Роль парламентов в общественной дипломатии: примеры Азербайджана и Турции» В Университете АДА проведён международный круглый стол «Роль парламентов в общественной дипломатии: примеры Азербайджана и Турции»
7-го декабря в Университете АДА прошёл международный круглый стол на тему «Роль парламентов в общественной дипломатии: примеры Азербайджана и Турции».
Мероприятие началось с приветственных слов первого заместителя спикера Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Али Ахмедова и председателя Комитета по внешним связям Великого Национального Собрания Турции (ВНСТ) Фуата Октая. Выступающие затронули вопросы дружественных и братских отношений Азербайджана и Турции, подчеркнув важность углубления стратегического партнёрства. Они отметили важную роль общественной дипломатии в укреплении межгосударственных связей, углублении взаимопонимания между народами и развитии межкультурного диалога в современную эпоху.
Говоря о прогрессе дружественных и братских отношений между Азербайджаном и Турцией, Али Ахмедов подчеркнул, что восстановление независимости Азербайджана, будучи историческим благом для нашего народа, имеет также большое значение для укрепления братских отношений между двумя странами. Он отметил: «Этот процесс открыл возможности не только для углубления отношений между двумя странами, но и для повышения их влияния в системе международных отношений, а также для более активной позиции на мировой арене».
Председатель Комитета по иностранным связям Великого Национального Собрания Турции Фуат Октай в своём выступлении заявил, что братские и стратегические узы между Азербайджаном и Турцией стоят выше всех политических вопросов и рассматриваются в рамках национальных интересов. Эти отношения привносят важный вклад не только для двух стран, но и для всего тюркского мира. Фуат Октай отметил необходимость дальнейшего развития стратегического партнёрства между Азербайджаном и Турцией, а также продолжения совместных усилий по укреплению мира и стабильности в регионе. По его словам, в этом году, наряду с 106-й годовщиной азербайджанского парламента, важным событием стало проведение первых выборов на освобождённых территориях Азербайджана
«Это – важный этап в демократическом развитии страны. Впервые воля народа была отражена в выборах в освобождённых территориях. Данный процесс имеет особое значение с точки зрения укрепления государственности Азербайджана и торжества демократических ценностей», — добавил он.
Затем мероприятие продолжилось при модераторстве депутата Милли Меджлиса, заместителя председателя Комитета по науке и образованию, проректора Университета АДА Фариза Исмаилзаде.
На панели «Роль парламентов в общественной дипломатии» с основным докладом выступил заместитель спикера Милли Меджлиса Зияфет Аскеров, подчеркнувший важность мероприятия и подробно проанализировавший ключевую роль, которую парламенты играют в общественной дипломатии в современном мире. Другие выступавшие на панели – заместители спикера Милли Меджлиса Рафаэль Гусейнов и Муса Гасымлы, председатель Комитета по международным отношениям и парламентским связям Самед Сеидов, заместитель председателя Нигяр Арпадараи, заместитель руководителя Парламентской группы дружбы Турция-Азербайджан Великого Национального Собрания Турции Орхан Эрдем, заместитель сопредседателя Совместного парламентского комитета Турция-Европейский Союз Конур Алп Кочак, а также депутаты Нурхайят Алтаджа Кайышоглу, Али Озтюнч, Метин Эргун и Бюшра Пакер – высказались о межгосударственном сотрудничестве и роли парламентов в народной дипломатии.
На круглом столе была подробно обсуждена практика парламентов Азербайджана и Турции в области общественной дипломатии, а также проведён обмен мнениями об инициативах, способствующих продвижению сотрудничества. Выступления участников панели подготовили почву для эффективного обмена мнениями и определения новых путей сотрудничества.
В завершение мероприятия парламентарии подчеркнули, что дальнейшее укрепление дружбы и стратегического партнёрства между двумя странами, усиление роли законодательных органов в общественной дипломатии и продолжение сотрудничества в этой области могут внести значительный вклад в обеспечение региональной и глобальной стабильности. Участники пришли к согласию о расширении сотрудничества и реализации новых проектов, отметив, что круглый стол является важной площадкой для обсуждения перспектив будущего сотрудничества и разработки плана действий.