Mastercard 3-4 dekabr tarixlərində Bakıda keçirilmiş VIII Beynəlxalq Bankçılıq Forumunun (IBF) qlobal sponsor olaraq tədbirdə iştirak edib. Forumda təhlükəsiz və dayanıqlı bankçılıqda ən son trendləri və problemləri müzakirə etmək üçün bankçılıq və maliyyə sektorunun aparıcı mütəxəssislərini bir araya gəlib.
Forumun əsas məqamlarından biri Mastercard-ın Azərbaycandakı üzrə Ölkə Meneceri Emil Zeynalovun moderatorluğu ilə baş tutmuş "Bankçılıqda Yeni Trendlər və Yeni Nəsil Sadiqlik Proqramları" mövzusunda keçirilən panel müzakirəsi olub. Emil Zeynalovla yanaşı, paneldə Mastercard-ın Rəqəmsal Bankçılıq üzrə Birinci Vitse-Prezidenti Eren Özkan, Mastercard-ın Müştəri Məlumatları üzrə Direktoru Gözde Şahin, Azərbaycan Hava Yollarının Sadiqlik Proqramları üzrə Rəhbəri Araz Əliyev və Kapital Bankın Ekosistem Tərəfdaşlığı Şəbəkəsi Departamentinin Rəhbəri Mahmud Mahmudov iştirak edib. Müzakirələrin əsas mövzusunu müştəri davranışlarının təhlilinin əhəmiyyəti, müştəri sadiqliyində yaranan yeni trendlər və bankçılıqda sadiqlik proqramlarının gələcəyi mövzuları təşkil edib.
Mastercard-ın Azərbaycan üzrə Ölkə Meneceri Emil Zeynalov çıxışı zamanı bildirib: "Müasir dinamik bazarda öndə olmaq üçün banklar və maliyyə institutları müştəri davranışlarını daim təhlil etməli və strategiyalarını təhlil nəticələrinə uyğunlaşdırmalıdır. Sadiqlik proqramlarının gələcəyi müştərilərlə daha dərin, daha fərdiləşdirilmiş əlaqələr qurmaq və hər iki tərəf üçün dəyər yaratmaqla bağlıdır."
Eren Özkan öz növbəsində qeyd edib: "Məlumat bankçılıqda yeni valyutadır. Müştəri davranışlarını daim izləyib təhlil etməklə real müştəri sadiqliyi yaradan və uzunmüddətli münasibətləri gücləndirən daha effektiv, hədəflənmiş sadiqlik proqramları hazırlaya bilərik."
Gözdə Şahin isə əlavə edib: "Mastercard məlumatların təhlili vasitəsilə müştəri davranışlarını təhlil edərək kart sahibləri üçün fərdiləşdirilmiş sadiqlik proqramları hazırlayır. Süni intellekt və blokçeyn kimi texnologiyaları yaxından araşdıraraq etibarlılığı artırır və müştəri sadiqliyini gücləndiririk. Mastercard sadəcə əməliyyatlarla kifayətlənmir, həm də nüfuzun artırılması hüdudlarından kənara çıxaraq emosional əlaqələr qurmağa çalışır."
Forumun qlobal sponsoru kimi Mastercard bank sektorunda innovasiyaların inkişafı və yeni nəsil bankçılıq həlləri üzrə əməkdaşlıq müzakirələrinin təşviqi naminə öhdəliyini bir daha vurğulayıb.
Forum, həmçinin, sənaye liderləri, tənzimləyicilər, fintek şirkətləri və beynəlxalq maliyyə institutları arasında fikir mübadiləsi üçün platforma rolunu oynayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_d5fefa7a981a1d91c70b30d6d_o.jpg
Mastercard приняли участие в качестве глобального спонсора VIII Международного банковского форума (IBF), прошедшего 3-4 декабря в Баку. Форум собрал ведущих экспертов банковского и финансового секторов для обсуждения последних тенденций и проблем в области безопасного и устойчивого банковского обслуживания.
Ключевым событием форума стала панельная дискуссия «Новые тенденции и программы лояльности нового поколения в банковской сфере», модератором которой выступил региональный менеджер Mastercard в Азербайджане Эмиль Зейналов. Вместе с Эмилем в дискуссии приняли участие Эрен Озкан, старший вице-президент по цифровому банкингу Mastercard, Гозде Шахин, директор по анализу клиентов Mastercard, Араз Алиев, руководитель программ лояльности авиакомпании «Азербайджанские авиалинии» и Махмуд Махмудов, начальник отдела партнерской сети экосистемы Kapital Bank. В ходе дискуссии обсуждались вопросы важности анализа поведения клиентов, новые тенденции в области лояльности клиентов и будущее программ лояльности в банковской сфере.
Эмиль Зейналов, региональный менеджер Mastercard в Азербайджане, прокомментировал: «Чтобы оставаться впереди на современном динамичном рынке, банкам и финансовым учреждениям крайне важно постоянно анализировать поведение клиентов и адаптировать свои стратегии. Будущее программ лояльности заключается в построении более глубоких, персонализированных отношений с клиентами, создающих ценность для обеих сторон».
Эрен Озкан подчеркнул: «Данные - это новая валюта в банковском деле. Постоянно отслеживая и анализируя поведение клиентов, мы можем создавать более эффективные, целевые программы лояльности, которые способствуют реальному вовлечению клиентов и формированию долгосрочных отношений».
Гозде Шахин добавил: «Mastercard анализирует поведение клиентов с помощью данных для разработки персонализированных программ лояльности для держателей карт. Внимательно изучая такие технологии, как искусственный интеллект и блокчейн, мы повышаем надежность и укрепляем лояльность клиентов». Помимо транзакций, Mastercard стремится устанавливать эмоциональные связи, а не только накапливать баллы».
Выступая в качестве глобального спонсора, Mastercard подтвердила свою приверженность продвижению инноваций в банковском секторе и стимулированию совместных дискуссий о банковских решениях нового поколения.
Форум также послужил платформой для обмена мнениями между лидерами отрасли, регуляторами, финтех-компаниями и международными финансовыми институтами.