https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_f1b7064aedf5bba030b2b0502_o.jpg
Dekabrın 6-dan 8-dək Milli Məclisdə “Parlamentarizm: ənənələr və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq parlament konfransı keçiriləcək.
13 ölkənin parlamentindən və beynəlxalq təşkilatlardan 100-ə yaxın nümayəndənin iştirak edəcəyi tədbirdə dünyada gedən proseslərdə parlamentlərin rolu, parlamentarizm ənənələrinin inkişafı, parlament diplomatiyasının imkanları, parlament müstəvisində aparılan müzakirələrin dünyadakı müasir çağırışlara verə biləcəyi töhfələr barədə fikir mübadiləsi aparılacaq.
Konfrans çərçivəsində ADA Universitetində “İctimai diplomatiyada parlamentlərin Azərbaycan və Türkiyə nümunəsi” mövzusunda dəyirmi masa da keçiriləcək.
Tədbir iştirakçılarının Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə səfəri və orada aparılan tikinti-quruculuq işləri ilə tanışlığı da nəzərdə tutulur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_f1b7064aedf5bba030b2b0502_o.jpg
An international parliamentary conference ‘Parliamentarism: Traditions and Prospects’ will be held at the Milli Majlis from the 6th to the 8th of December.
The event, to be attended by close to 100 representatives of parliaments from 13 countries as well as international organisations, will have exchanges of views on the role of parliaments in current world processes, the development of parliamentary traditions, the opportunities offered by parliamentary diplomacy and the possible contribution of parliamentary discussions to addressing the global challenges of our time.
A tour-de-table ‘Azerbaijani and Turkish Examples of Parliaments in Public Diplomacy’ will be held at the ADA University on the margins of the conference.
Besides, it is planned for the event participants to travel to the de-occupied territories of Azerbaijan and become acquainted with the building and reclamation work afoot in those lands.