https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_f76944865be6265a7ca3eac61_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Multimedia və elektron kommunikasiya kafedrasının müdiri, professor Qulu Məhərrəmlinin 70 illik yubileyinə həsr olunmuş "Azərbaycan televiziyası müstəqillik illərində: əsas inkişaf tendensiyaları" mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbirin moderatoru, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid Qulu Məhərrəmlinin Azərbaycan jurnalistikası tarixində özünəməxsus yeri olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Qulu Məhərrəmlinin adı Azərbaycan televiziyası ilə qoşa çəkilir. Ölkədə onun verilişləri ilə böyüyən bir neçə nəsil var. Televiziya tənqidçisi, jurnalistika bilicisi kimi Qulu Məhərrəmli bu gün də diqqət mərkəzindədir.
BDU rektoru Elçin Babayev yubilyarı təbrik edib, ölkədə “telejurnalistika”, “televiziya tənqidi” deyəndə ilk olaraq yada məhz Qulu Məhərrəmlinin düşdüyünü bildirib: “Qulu Məhərrəmli istedadlı jurnalist, gözəl alim, maraqlı insan, təcrübə ilə nəzəriyyəni uğurla bir araya gətirən əsl pedaqoqdur. 1991-ci ildən BDU-da çalışan Qulu Məhərrəmli Universitetimizin dəyərli professorudur. O, həm də ictimai fəaliyyəti ilə seçilir, Jurnalistika fakültəsindən Azərbaycan Mətbuat Şurasında təmsil olunan iki əməkdaşımızdan biridir”.
Son illər BDU-da aparılan islahatlar çərçivəsində Jurnalistika fakültəsində əsaslı keyfiyyət dəyişikliyinin yarandığını deyən Elçin Babayev gənc jurnalistlərin yetişməsində və əmək bazarının tələblərinə uyğun peşəkar kadr kimi formalaşmasında Qulu Məhərrəmli kimi alimlərin böyük rolunun olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra professor Qulu Məhərrəmlinin elmi-pedaqoji və jurnalistika fəaliyyətinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
“Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri, filologiya elmləri doktoru Rövşən Məmmədov Qulu Məhərrəmlinin Azərbaycanda televiziya məktəbinin simalarından biri olduğunu bildirib: “Ünsiyyət mədəniyyəti, jurnalist etikası, audiovizual nitq – bunlar bu gün də aktualdır. Biz bütün bu keyfiyyətləri Qulu Məhərrəmlidən öyrənmişik. Qulu Məhərrəmli jurnalistikada sağlam dəyərlərin təməlini qoyanlardan biridir”.
Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid “Qulu Məhərrəmlinin publisistikası”, Milli mətbuat tarixi kafedrasının müdiri, professor Cahangir Məmmədli “Qulu Məhərrəmlinin polifonik yaradıcılıq yolu”, Yeni media və kommunikasiya nəzəriyyəsi kafedrasının müdiri, dosent Xatirə Hüseynova “Azərbaycanda televiziya tənqidinin çağdaş durumu”, Jurnalistika fakültəsinin dekanı, filologiya elmləri doktoru Vüqar Əliyev “Jurnalistika təhsili və müasir dərslik problemi” mövzularında məruzələr ediblər.
Sonda söz yubilyara verilib. Professor Qulu Məhərrəmli elmi-pedaqoji və jurnalist fəaliyyətinə verilən dəyərə görə təşəkkür edib.
Elmi sessiyanın sonunda BDU rektoru Elçin Babayev professor Qulu Məhərrəmliyə uzunmüddətli səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə, gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsində xidmətlərinə, Universitetin ictimai həyatında fəal iştirakına görə və 70 illik yubileyi münasibətilə Fəxri Fərman təqdim edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_f76944865be6265a7ca3eac61_o.jpg
Состоялась научная сессия, посвященная 70-летию заведующего кафедрой мультимедиа и электронной коммуникации Бакинского государственного университета (БГУ), профессора Гулу Магеррамли на тему «Азербайджанское телевидение в годы независимости: основные тенденции развития».
Модератор мероприятия, председатель Совета прессы Азербайджана Рашад Меджид отметил, что Гулу Магеррамли занимает особое место в истории азербайджанской журналистики. Оратор подчеркнул, что имя Гулу Магеррамли ассоциируется с азербайджанским телевидением - в стране несколько поколений выросло на его передачах. Как телекритик и знаток журналистики Гулу Магеррамли и сегодня находится в центре внимания.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев, поздравив юбиляра, сказал, что, когда думаешь о «тележурналистике» и «телевизионной критике», в первую очередь вспоминается Гулу Магеррамли. «Гулу Магеррамли – талантливый журналист, замечательный учёный, интересный человек, настоящий педагог, успешно сочетающий теорию и практику. Гулу Магеррамли, работающий в БГУ с 1991 года, является дорогим профессором нашего университета. Он также отличается своей общественной деятельностью, он один из двух наших сотрудников факультета журналистики, которые представлены в Совете прессы Азербайджана». Эльчин Бабаев отметил, что такие ученые, как Гулу Магеррамли, играют большую роль в развитии молодых журналистов и их формировании как профессиональных кадров в соответствии с требованиями рынка труда.
Затем показан видеоролик, посвященный деятельности профессора Гулу Магеррамли.
На сессии председатель ЗАО «Азербайджанское телевидение и радиовещание» Ровшан Мамедов сказал: «Культура общения, журналистская этика, аудиовизуальная речь – это актуально и сегодня. Всем этим качествам мы научились у Гулу Магеррамли. Он — один из основоположников здоровых ценностей в журналистике».
На мероприятии с докладами выступили председатель Совета прессы Азербайджана Рашад Меджид, заведующий кафедрой истории национальной прессы Джахангир Мамедли, заведующий кафедрой новых медиа и теории коммуникации Хатира Гусейнова, декан факультета журналистики Вугар Алиев.
Далее слово предоставлено юбиляру Гулу Магеррамли, который поблагодарил за добрые слова в его адрес.