https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_5c21e26b8d915f7e598f75b79_o.jpg
Audiovizual Şura Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsinin tələbələri üçün “Media subyektlərinin və jurnalistlərin fəaliyyəti hüquqi müstəvidə” mövzusunda təlim təşkil edib. Təlim BDU, Audiovizual Şura və Medianın İnkişafı Agentliyi arasında imzalanmış anlaşma memorandumuna uyğun olaraq keçirilib.
BDU-nun Beynəlxalq jurnalistika və informasiya siyasəti kafedrasının müdiri Aynur Nəsirova bu cür təlimlərin tələbələrin audiovizual media və onun tənzimlənməsi məsələlərinə dair məlumatlılığının artırılması baxımından önəmli olduğunu vurğulayıb.
Audiovizual Şuranın Kommunikasiya sektorunun müdiri Taleh Quliyev təlimin tələbə-jurnalistlərin praktiki bacarıqlarının möhkəmlənməsinə, audiovizual medianın qanunvericiliyə uyğun tənzimlənmə formalarının öyrənilməsinə xidmət etdiyini qeyd edib.
Daha sonra Audiovizual Şuranın Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Ayxan Sadıqlı “Azərbaycanda audiovizual media və onun tənzimlənməsi" mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, “Media haqqında” qanun ilə tənzimlənən audiovizual, çap və onlayn media subyeklərinin fəaliyyətinə nəzarəti Şura və Medianın İnkişafı Agentliyi həyata keçirir. Ayxan Sadıqlı audiovizual, onlayn media subyektləri, media sahəsində dövlətin vəzifələri, Şuranın əsas vəzifə və funksiyaları, audivizual mediada yayılan informasiyaya dair tələblər, tətbiq oluna bilən sanksiyalarla bağlı tələbə-jurnalistləri məlumatlandırıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_5c21e26b8d915f7e598f75b79_o.jpg
Аудиовизуальный совет организовал тренинг для студентов факультета журналистики Бакинского государственного университета (БГУ) на тему «Деятельность субъектов медиа и журналистов в правовом поле».
Заведующая кафедрой международной журналистики и информационной политики БГУ Айнур Насирова подчеркнула важность подобных тренингов.
Заведующий сектором Аудиовизуального совета по телевидению Талех Гулиев отметил, что тренинг служит укреплению практических навыков студентов и обучению регулирования аудиовизуального медиа в соответствии с законодательством.
Затем сотрудник Аудиовизуального совета Айхан Садыглы выступил с докладом на тему «Аудиовизуальные медиа в Азербайджане и их регулирование». По его словам, деятельность субъектов аудиовизуальных, печатных и онлайн медиа, регулируемая законом «О медиа», курируется Аудиовизуальным советом и Агентством развития медиа. Айхан Садыглы проинформировал студентов-журналистов о субъектах аудиовизуальных и онлайн-медиа, обязанностях государства в сфере медиа, основных обязанностях и функциях Аудиовизуального совета, требованиях к распространяемой информации и возможных санкциях.