Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova MDB Parlamentlərarası Assambleyasının Şura iclasında çıxış edib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova MDB Parlamentlərarası Assambleyasının Şura iclasında çıxış edib Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova MDB Parlamentlərarası Assambleyasının Şura iclasında çıxış edib
Noyabrın 21-də Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərində MDB Parlamentlərarası Assambleyasının (MDB PA-nın) Şura iclası keçirilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova tədbirdə iştirak edib.
İclasda bir sıra təşkilati və gündəlikdəki məsələlər müzakirə olunub.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanda keçirilən Milli Məclisə növbədənkənar seçkiləri müşahidə edən MDB PA-nın missiyasının yekun rəyinin müzakirəsi zamanı çıxış edərək, görülən işlərə görə bütün müşahidəçi qruplara, o cümlədən Parlamentlərarası Assambleyanın müşahidə missiyasına təşəkkürünü bildirib.
Seçkilərin tarixinin dəyişdirilməsinin və sentyabrın 1-də keçirilməsinin, əsasən, Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etməsi ilə bağlı olduğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, bu qərar özünü tamamilə doğruldub. Onun sözlərinə görə, parlament seçkiləri ölkənin siyasi həyatında bütün dövlət resurslarının səfərbər olunmasını tələb edən mühüm hadisələrdən biri olduğundan, 196 ölkədən 70 mindən çox qonağın, o cümlədən 80-dən çox prezident, vitse-prezident və baş nazirlərin qatıldığı qlobal xarakter daşıyan belə bir beynəlxalq tədbir zamanı seçkilərin keyfiyyətli təşkili qeyri-mümkün idi.
Milli Məclisin sədri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb ki, ötən parlament seçkiləri həm də cari ilin fevralında keçirilən prezident seçkilərindən sonra ölkəmizin bütün suveren ərazilərində keçirilən ilk parlament seçkiləri olması ilə əlamətdardır. Bu seçkilərin bütün Azərbaycanda, o cümlədən işğaldan azad edilmiş torpaqlarda keçirilməsi ölkəmiz üçün mühüm tarixi əhəmiyyətə malik hadisədir. Qeyd olunub ki, seçkilər zamanı müvafiq dövlət orqanları tərəfindən vətəndaşların öz iradəsini azad ifadə etməsi və seçki prosesinin tam şəffaflığının təmin edilməsi üçün hər cür şərait yaradılıb. Səsvermənin mövcud qanunvericiliyə və beynəlxalq standartlara uyğun keçirilməsi üçün bütün zəruri tədbirlər görülüb.
O, Yeddinci çağırış Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin əvvəlki kimi, parlamentlərarası dialoqun inkişafına sadiq olduğunu, bundan sonra da həm dost parlamentlərlə ikitərəfli əməkdaşlığın dərinləşməsinə, həm də Parlamentlərarası Assambleya çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin genişləndirilməsinə diqqət yetirəcəyini bildirib.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko və Belarus Respublikası Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova COP29 kimi mötəbər və mühüm tədbiri yüksək səviyyədə təşkili münasibəti ilə Azərbaycan xalqına və Azərbaycan Respublikası Prezidentinə təbriklərini çatdırıblar. Eyni zamanda, parlament seçkilərinin uğurla keçirilməsi və yenidən Milli Məclisin sədri seçilməsi münasibəti ilə Sahibə Qafarovanı təbrik ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_49a08b7baa4f4a2267522e7f8_o.jpg
21 ноября в городе Санкт-Петербург Российской Федерации состоялось заседание Совета Межпарламентской ассамблеи СНГ (МПА СНГ). В мероприятии приняла участие спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова.
На заседании были обсуждены ряд организационных вопросов и пунктов повестки.
При обсуждении итогового заключения миссии МПА СНГ по наблюдению за внеочередными выборами в Милли Меджлис, проведёнными в Азербайджане, спикер Сагиба Гафарова выразила благодарность всей группе наблюдателей, включая миссию наблюдателей Межпарламентской ассамблеи, за проделанную работу.
Отметив, что перенос даты выборов и их проведение 1 сентября в основном связано с проведением в Азербайджане COP29, спикер Сагиба Гафарова подчеркнула, что это решение полностью оправдало себя. По её словам, парламентские выборы являются одним из важнейших событий политической жизни страны, требующих мобилизации всех государственных ресурсов. Организация выборов на высоком уровне была бы невозможна в период проведения международного мероприятия такого масштаба, в котором участвовали более 70 тысяч гостей из 196 стран, включая более 80 президентов, вице-президентов и премьер-министров.
Спикер довела до сведения участников мероприятия, что прошедшие парламентские выборы знаменательны ещё и тем, что, после февральских президентских выборов этого года они стали первыми парламентскими выборами, проведёнными на всей суверенной территории Азербайджана, включая освобождённые от оккупации земли. Проведение этих выборов по всему Азербайджану, включая освобождённые территории, стало исторически значимым событием для страны.
В ходе выборов соответствующие государственные органы обеспечили все условия для свободного выражения воли граждан и полной прозрачности избирательного процесса. Для проведения голосования в соответствии с действующим законодательством и международными стандартами были приняты все необходимые меры.
Милли Меджлис Азербайджанской Республики седьмого созыва, как и прежде, остаётся приверженным развитию межпарламентского диалога. Впредь особое внимание будет уделяться как углублению двустороннего сотрудничества с дружественными парламентами, так и расширению взаимодействия в рамках Межпарламентской ассамблеи.
Выступая по данному вопросу, спикер Совета Федерации Федерального собрания Российской Федерации Валентина Матвиенко и спикер Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь Наталья Кочанова передали свои поздравления Азербайджану и Президенту страны Ильхаму Алиеву с успешной организацией столь грандиозного и важного мероприятия, как COP29. Также они поздравили Сагибу Гафарову с успешным проведением парламентских выборов и её повторным избранием на пост председателя Национального собрания.