Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova MDB Parlamentlərarası Assambleyasının Şura iclasında çıxış edib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova MDB Parlamentlərarası Assambleyasının Şura iclasında çıxış edib Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova MDB Parlamentlərarası Assambleyasının Şura iclasında çıxış edib
Noyabrın 21-də Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərində MDB Parlamentlərarası Assambleyasının (MDB PA-nın) Şura iclası keçirilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova tədbirdə iştirak edib.
İclasda bir sıra təşkilati və gündəlikdəki məsələlər müzakirə olunub.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanda keçirilən Milli Məclisə növbədənkənar seçkiləri müşahidə edən MDB PA-nın missiyasının yekun rəyinin müzakirəsi zamanı çıxış edərək, görülən işlərə görə bütün müşahidəçi qruplara, o cümlədən Parlamentlərarası Assambleyanın müşahidə missiyasına təşəkkürünü bildirib.
Seçkilərin tarixinin dəyişdirilməsinin və sentyabrın 1-də keçirilməsinin, əsasən, Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etməsi ilə bağlı olduğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, bu qərar özünü tamamilə doğruldub. Onun sözlərinə görə, parlament seçkiləri ölkənin siyasi həyatında bütün dövlət resurslarının səfərbər olunmasını tələb edən mühüm hadisələrdən biri olduğundan, 196 ölkədən 70 mindən çox qonağın, o cümlədən 80-dən çox prezident, vitse-prezident və baş nazirlərin qatıldığı qlobal xarakter daşıyan belə bir beynəlxalq tədbir zamanı seçkilərin keyfiyyətli təşkili qeyri-mümkün idi.
Milli Məclisin sədri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb ki, ötən parlament seçkiləri həm də cari ilin fevralında keçirilən prezident seçkilərindən sonra ölkəmizin bütün suveren ərazilərində keçirilən ilk parlament seçkiləri olması ilə əlamətdardır. Bu seçkilərin bütün Azərbaycanda, o cümlədən işğaldan azad edilmiş torpaqlarda keçirilməsi ölkəmiz üçün mühüm tarixi əhəmiyyətə malik hadisədir. Qeyd olunub ki, seçkilər zamanı müvafiq dövlət orqanları tərəfindən vətəndaşların öz iradəsini azad ifadə etməsi və seçki prosesinin tam şəffaflığının təmin edilməsi üçün hər cür şərait yaradılıb. Səsvermənin mövcud qanunvericiliyə və beynəlxalq standartlara uyğun keçirilməsi üçün bütün zəruri tədbirlər görülüb.
O, Yeddinci çağırış Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin əvvəlki kimi, parlamentlərarası dialoqun inkişafına sadiq olduğunu, bundan sonra da həm dost parlamentlərlə ikitərəfli əməkdaşlığın dərinləşməsinə, həm də Parlamentlərarası Assambleya çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin genişləndirilməsinə diqqət yetirəcəyini bildirib.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko və Belarus Respublikası Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova COP29 kimi mötəbər və mühüm tədbiri yüksək səviyyədə təşkili münasibəti ilə Azərbaycan xalqına və Azərbaycan Respublikası Prezidentinə təbriklərini çatdırıblar. Eyni zamanda, parlament seçkilərinin uğurla keçirilməsi və yenidən Milli Məclisin sədri seçilməsi münasibəti ilə Sahibə Qafarovanı təbrik ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_49a08b7baa4f4a2267522e7f8_o.jpg
The Council of the CIS Inter-Parliamentary Assembly (IPA CIS) held a meeting in St Petersburg, Russian Federation on 21 November. The event was attended by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova.
The meeting addressed several organisational matters and agenda items.
During the discussion of the final report by the IPA CIS Monitoring Mission on the snap elections to the Milli Majlis held in Azerbaijan, Speaker Sahiba Gafarova expressed her gratitude to the entire group of observers, including the observers from the Inter-Parliamentary Assembly, for their efforts.
Saying that the re-scheduling of the elections to 1 September and their conduct on that day was primarily related to Azerbaijan going to host the COP29, Speaker Sahiba Gafarova emphasised that the decision was fully justified. According to her, parliamentary elections are among the most significant events in the country’s political life, requiring the mobilisation of all state resources. Organising the elections to high standards would have been an impossible task at the time of an international event of such scale, one attended by over 70,000 guests from 196 countries, including more than 80 presidents, vice presidents, and prime ministers, would be taking place.
The Speaker informed the event participants that the recent parliamentary elections were also remarkable for being the first parliamentary elections conducted across Azerbaijan's entire sovereign territory, including lands liberated from occupation, following this year’s presidential elections in February. The holding of these elections across all of Azerbaijan, including the liberated territories, became a historically significant event for the country.
During the elections, the concerned state authorities ensured all conditions for citizens to freely express their will and for complete transparency of the electoral process. All necessary measures were taken to conduct the voting in accordance with current legislation and international standards.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan of the seventh convocation remains committed, as before, to developing interparliamentary dialogue. Going forward, particular attention will be given to deepening bilateral cooperation with friendly parliaments and expanding interactions within the framework of the Interparliamentary Assembly.
Addressing this matter, Speaker of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Valentina Matvienko and Speaker of the Council of the Republic of the National Assembly of the Republic of Belarus Natalya Kochanova conveyed their congratulations to Azerbaijan and President Ilham Aliyev on the successful organisation of such a grand and important event as COP29. They also congratulated Sahiba Gafarova on the successful conduct of the parliamentary elections and her re-election as chair of the Milli Majlis.