https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_28c5fb1bd40ec1a89a59f3e2d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində Belarus Respublikası Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Belarus arasında münasibətlərin bütün sahələri əhatə etməklə, dostluq və qardaşlıq prinsiplərinə söykəndiyi qeyd edilib. Vurğulanıb ki, münasibətlərin inkişafında iki ölkənin dövlət başçıları arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin mühüm rolu var. Spiker Sahibə Qafarova ali və yüksək səviyyədə həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin və imzalanan sənədlərin əlaqələrin daha da dərinləşməsini təmin etdiyini diqqətə çatdırıb. Ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda da uğurla əməkdaşlıq etdiyi, beynəlxalq platformalarda bir sıra məsələlərdə bir-birinə qarşılıqlı dəstək verdiyi də bildirilib.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın mühüm bir istiqamətini təşkil edən parlamentlərimiz arasında münasibətlərin də hazırki səviyyəsindən razılıq ifadə olunub. Spiker Sahibə Qafarovanın cari ilin iyun ayında Belarus Respublikasına rəsmi səfəri və səfər çərçivəsində keçirilən görüşlər məmnunluqla xatırlanaraq, qanunverici orqanlarımızın həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurla əməkdaşlıq etdiyi qeyd olunub.
Tərəflər parlamentlərimiz arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun imzalandığını xatırladaraq, bu sənədin qanunverici orqanlarımız arasında əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyini bildiriblər. Sahibə Qafarova Azərbaycanda keçirilən növbədənkənar parlament seçkilərində Belarus parlament nümayəndə heyətinin geniş tərkibdə müşahidələr apardığını bildirib və qarşı tərəfə minnətdarlığını ifadə edib. O, bu seçkilərin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini təmin etdikdən soran keçirilən ilk parlament seçkiləri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Natalya Koçanova ölkəmizdə parlament seçkilərinin uğurla keçirilməsi və yenidən Milli Məclisin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı təbrik edib. O, Azərbaycanın sədrliyi ilə Bakıda COP29 kimi qlobal tədbirin uğurla keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb. O, Azərbaycan və Belarus Prezidentlərinin COP29 çərçivəsində təşkil olunan tədbirlər zamanı nitqlərini xatırladaraq, qeyd edib ki, dövlət başçılarımız həm tədbirin əhəmiyyəti, həm də beynəlxalq münasibətlər sistemində mövcud olan vəziyyət barədə geniş və obyektiv fikirlərini səsləndiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_28c5fb1bd40ec1a89a59f3e2d_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась в Санкт-Петербурге в России со спикером Совета Республики Национального Собрания Республики Беларусь Натальей Кочановой.
На встрече отмечалась всеохватность отношений между Азербайджаном и Беларусью, основанных на принципах дружбы и братства. Подчёркнуто, что важную роль в развитии этих отношений играют высокоуровневые связи между главами двух государств. Спикер Сагиба Гафарова обратила внимание на то, что взаимные визиты на высшем уровне и подписанные до сих пор документы способствуют дальнейшему углублению сотрудничества. Были также подчеркнуты успешное сотрудничество наших стран в международных организациях и их взаимоподдержка по ряду вопросов на международных платформах.
В ходе беседы выражалась удовлетворённость текущим уровнем отношений между нашими парламентами, которые составляют важное направление сотрудничества двух стран. С таким же удовлетворением упомянули официальный визит спикера Сагибы Гафаровой в Республику Беларусь в июне этого года и встречи, проведенные в рамках этого визита. Было отмечено, что наши законодательные органы успешно сотрудничают как на двусторонней основе, так и в международных парламентских организациях.
Собеседницы отметили подписанный между нашими парламентами Меморандум о взаимопонимании, который, как они подчеркнули, способствует развитию связей между законодательными органами. Сагиба Гафарова выразила благодарность белорусской парламентской делегации за широкомасштабное наблюдение за внеочередными парламентскими выборами в Азербайджане. Она отметила, что это были первые парламентские выборы, проведённые после восстановления территориальной целостности и суверенитета Азербайджана.
Наталья Кочанова поздравила Сагибу Гафарову с успешным проведением парламентских выборов в Азербайджане и с её повторным избранием на пост спикера Милли Меджлиса. Она также озвучила поздравления с успешной организацией в Баку глобального мероприятия COP29 под председательством Азербайджана. Наталья Кочанова вспомнила выступления президентов Азербайджана и Беларуси на мероприятиях в рамках COP29, отметив, что главы государств высказали свои широкие и объективные мнения как о значении мероприятия, так и о положении дел в международных отношениях.