https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_28c5fb1bd40ec1a89a59f3e2d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində Belarus Respublikası Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Belarus arasında münasibətlərin bütün sahələri əhatə etməklə, dostluq və qardaşlıq prinsiplərinə söykəndiyi qeyd edilib. Vurğulanıb ki, münasibətlərin inkişafında iki ölkənin dövlət başçıları arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin mühüm rolu var. Spiker Sahibə Qafarova ali və yüksək səviyyədə həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin və imzalanan sənədlərin əlaqələrin daha da dərinləşməsini təmin etdiyini diqqətə çatdırıb. Ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda da uğurla əməkdaşlıq etdiyi, beynəlxalq platformalarda bir sıra məsələlərdə bir-birinə qarşılıqlı dəstək verdiyi də bildirilib.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın mühüm bir istiqamətini təşkil edən parlamentlərimiz arasında münasibətlərin də hazırki səviyyəsindən razılıq ifadə olunub. Spiker Sahibə Qafarovanın cari ilin iyun ayında Belarus Respublikasına rəsmi səfəri və səfər çərçivəsində keçirilən görüşlər məmnunluqla xatırlanaraq, qanunverici orqanlarımızın həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurla əməkdaşlıq etdiyi qeyd olunub.
Tərəflər parlamentlərimiz arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun imzalandığını xatırladaraq, bu sənədin qanunverici orqanlarımız arasında əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyini bildiriblər. Sahibə Qafarova Azərbaycanda keçirilən növbədənkənar parlament seçkilərində Belarus parlament nümayəndə heyətinin geniş tərkibdə müşahidələr apardığını bildirib və qarşı tərəfə minnətdarlığını ifadə edib. O, bu seçkilərin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini təmin etdikdən soran keçirilən ilk parlament seçkiləri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Natalya Koçanova ölkəmizdə parlament seçkilərinin uğurla keçirilməsi və yenidən Milli Məclisin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı təbrik edib. O, Azərbaycanın sədrliyi ilə Bakıda COP29 kimi qlobal tədbirin uğurla keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb. O, Azərbaycan və Belarus Prezidentlərinin COP29 çərçivəsində təşkil olunan tədbirlər zamanı nitqlərini xatırladaraq, qeyd edib ki, dövlət başçılarımız həm tədbirin əhəmiyyəti, həm də beynəlxalq münasibətlər sistemində mövcud olan vəziyyət barədə geniş və obyektiv fikirlərini səsləndiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_28c5fb1bd40ec1a89a59f3e2d_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met in Saint Petersburg, Russia, with Speaker of the Council of the Republic of the National Assembly of Belarus Natalia Kochanova.
The comprehensive nature of the relations between Azerbaijan and Belarus that rests on the principles of friendship and brotherhood was emphasised at the meeting. It was pointed out that the high-level relations between the two Heads of State play a key role in the development of these ties. Speaker Sahiba Gafarova stressed that the mutual visits at the highest level and the documents signed to date contribute to the further deepening of the co-operation. Successful collaboration between the two countries in international organisations and their mutual support on various issues in international platforms was also emphasised.
Satisfaction with the current level of relations between our parliaments, which represent an important area of co-operation between the two countries, was expressed as well. The official visit of Speaker Sahiba Gafarova to the Republic of Belarus in June of this year and the meetings held within the framework of this visit were also mentioned with contentment. It was noted that our legislative bodies successfully co-operate both bilaterally and within international parliamentary organisations.
The two speakers mentioned the signing of the Memorandum of Understanding between our parliaments, which, as they emphasised, contributes to the development of the ties between the legislative assemblies. Sahiba Gafarova expressed her gratitude to the Belarusian parliamentary delegation for their wide-scale observation of the early parliamentary elections in Azerbaijan. She pointed out that those were the first parliamentary elections held after the restoration of Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty.
Natalya Kochanova congratulated Sahiba Gafarova on the successful conduct of the parliamentary elections in Azerbaijan and her re-election as Speaker of the Milli Mejlis. She also conveyed congratulations on the successful organisation of the global event COP29 in Baku, chaired by Azerbaijan. Natalya Kočanova recalled the speeches of the Presidents of Azerbaijan and Belarus at the events within the framework of COP29, noting that the heads of state expressed their broad and objective views both on the significance of the event and on the situation in international relations.