Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (Xidmət) daxil olan kiberinsidentin araşdırılması zamanı 135 ölkədə faəliyyəti olan kiberqruplaşmanın izinə düşüb.
Belə ki, zərərverici proqramın analizi və tərsinə mühəndisliyi yolu ilə araşdırılması nəticəsində əldə edilmiş məlumatlara əsasən əks-kiberkəşfiyyat tədbirləri tətbiq edilməklə zərərvericinin mərkəzi idarəetmə serveri ələ keçirilmişdir. Əldə edilmiş məlumatların təhlili nəticəsində kiberqruplaşmanın ümumilikdə 135 ölkədə 270741 kompüteri yoluxdurduğu aşkar edilib. Sözügedən hədəflərin 7790-ı Azərbaycan Respublikasına məxsus kompüterlər olub.
Ölkə üzrə qeydə alınan yoluxanların 35-i müxtəlif dövlət qurumlarına məxsus mərkəzləşdirilmiş antivirus sisteminə qoşulmamış kompüterlər olmuşdur. İnformasiya təhlükəsizliyinin təmini məqsədilə Xidmət tərəfindən dövlət qurumlarında müvafiq təhlükəsizlik tədbirlərini həyata keçirməklə yanaşı, sözügedən zərərvericiyə aid indikatorların ölkə üzrə bloklanması təmin edilib.
Bununla yanaşı, Xidmətin Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi sözügedən yoluxdurulan kompüterlər barədə əməkdaşlıq etdiyi CERT mərkəzlərinə məlumat verərək bir çox ölkələrdə kiberqruplaşmanın fəaliyyətinin zərərsizləşdirməsinə nail olmuşdur.
Xidmətin Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi informasiya təhlükəsizliyinin təminatı üçün dövlət qurumlarına mərkəzləşdirilmiş antivirus sisteminə qoşulmağı, vətəndaşlara isə fərdi qaydada antiviruslardan istifadə etməyi tövsiyə edir.

В ходе расследования киберинцидента, поступившего в Государственную службу специальной связи и информационной безопасности (ГСССИБ), были обнаружены следы кибергруппировки, действующей в 135 странах.
Таким образом, в результате анализа вредоносной программы и проведения обратной инженерии, на основе полученных данных были применены меры контр-киберразведки, в результате чего удалось захватить центральный сервер управления злоумышленника. Анализ полученной информации показал, что кибергруппировка заразила в общей сложности 270 741 компьютер в 135 странах мира. Среди них 7790 компьютеров принадлежали Азербайджанской Республике.
Из выявленных по всей стране компьютеров, 35 принадлежали различным государственным учреждениям, неподключенным к централизованной антивирусной системе. С целью обеспечения информационной безопасности ГСССИБ приняла соответствующие меры в государственных учреждениях, а также обеспечила блокировку индикаторов вредоносного ПО по всей стране.
Кроме того, Центр борьбы с компьютерными инцидентами при Службе специальной связи и информационной безопасности передал информацию о заражённых компьютерах в cотрудничающие CERT-центры, что позволило нейтрализовать деятельность кибергруппировки во многих странах.
Центр борьбы с компьютерными инцидентами настоятельно рекомендует государственным учреждениям подключаться к централизованной антивирусной системе, а гражданам использовать антивирусные программы для защиты своих устройств.