https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_671f0620214e76cba005ccb53_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova noyabrın 18-də COP29-da iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan ATƏT PA-nın vitse-prezidenti və iqlim dəyişikliyi üzrə xüsusi nümayəndəsi Pere Joan Pons ilə görüşüb.
Görüşdə COP29-un və Parlament Görüşünün uğurla təşkili, bu tədbirlər zamanı aparılan müzakirələrlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd edilib ki, bütün ölkələr iqlim dəyişikliyindən təsirlənir və onunla mübarizə bütün tərəflərin ümumi səylərini və cəlbini tələb edir. Tərəflər COP29-un iqlim dəyişikliyi ilə effektiv mübarizə aparmağa imkan verəcək mühüm qərarların əldə edilməsi ilə nəticələnəcəyinə inamlarını ifadə ediblər.
İqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərin həllində parlamentlərin önəmli rolunun vurğulandığı söhbət zamanı iki gün davam edən Parlament Görüşündə milli parlamentlərdən, parlamentlərarası təşkilatlardan və digər qurumlardan 90-dan çox nümayəndə heyətinin iştirak etdiyi xatırladılıb. Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bu, bizim bu prosesdə iştirak etmək niyyətimizi göstərir və görüşün sonunda qəbul olunan yekun sənəd ümumi mövqeyimizi əks etdirir.
ATƏT PA-nın vitse-prezidenti belə mötəbər tədbirə uğurla evsahibliyi etdiyi üçün Azərbaycanı təbrik edib. Qonağın fikrincə, iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərə qlobal yanaşma dəyişməli və bu sahəyə diqqət daha da artmalıdır. O, COP29-da qəbul olunmuş qərarların bütün dünya üçün əhəmiyyətli nəticələrə gətirib çıxaracağına inamını ifadə edib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qonağa regionda mövcud olan vəziyyət barədə məlumat verib. Spiker Azərbaycanın torpaqlarının 30 ilə yaxın işğal altında qaldığını, artıq keçmişdə qalmış münaqişənin həlli ilə məşğul olmuş ATƏT-in Minsk qrupunun problemi həll edə bilmədiyini söyləyib. Spiker deyib ki, Azərbaycan bunu öz gücü hesabına özü həll edib. Ona görə də ATƏT-in Minsk qrupu artıq öz aktuallığını itirib.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdikdən sonra bəzi dövlətlər tərəfindən ölkəmizə qarşı qarayaxma və təzyiq kampaniyaları həyata keçirilib. Xüsusilə, COP29 ərəfəsində bu cəhdlər daha da artıb.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən yaşıl enerji layihələri, "ağıllı şəhər", "ağıllı kənd" konsepsiyaları əsasında görülən işlər barədə də qonağa məlumat verib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan yaşıl gündəliyi özünün milli inkişaf proqramlarına daxil edib və bərpa olunan enerji ilə bağlı layihələr həyata keçirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_671f0620214e76cba005ccb53_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 18-го ноября провела встречу с вице-президентом и специальным представителем ПА ОБСЕ по изменению климата Пере Жоаном Понсом.
На встрече обсуждались успешная организация COP29 и Парламентской Встречи, а также проведённые в ходе этих мероприятий дискуссии. Было отмечено, что все страны подвергаются воздействию изменения климата, и что борьба с этим вызовом требует общих усилий и вовлечения всех сторон. Собеседники уверенно заявили, что COP29 приведёт к принятию важных решений, которые позволят эффективно бороться с изменением климата.
Была отмечена существенная роль парламентов в решении проблем, связанных с изменением климата. Было также упомянуто, что в двухдневной Парламентской Встрече приняли участие более 90 делегаций национальных парламентов, межпарламентских организаций и других организаций. По словам спикера Сагибы Гафаровой, это демонстрирует всеобщее намерение участвовать в этом процессе, и добавила, что принятый в конце встречи Итоговый документ отражает общую позицию.
Вице-президент Парламентской ассамблеи ОБСЕ поздравил Азербайджан с успешным проведением такого важного мероприятия. По его мнению, глобальный подход к вопросам изменения климата должен измениться, и внимание к этой области должно быть усилено. Он выразил уверенность, что решения, принятые на COP29, приведут к важным результатам для всего мира.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова проинформировала гостя о текущей ситуации в регионе. Спикер сообщила, что территории Азербайджана были оккупированы на протяжении почти 30 лет, и что мирный процесс, проводимый Минской группой ОБСЕ, не смог решить проблему. Азербайджан сам решился на восстановление своей территориальной целостности и суверенитета, и поэтому Минская группа ОБСЕ утратила свою актуальность, отметила она.
Кроме того, спикер Милли Меджлиса обратила внимание на то, что после восстановления территориальной целостности и суверенитета Азербайджана некоторые государства начали проводить против нашей страны кампании по дискредитации и давлению. Особенно усилились эти попытки перед COP29.
В ходе беседы спикер Сагиба Гафарова также рассказала гостю о реализуемых на освобождённых территориях Азербайджана проектах в области зелёной энергетики, и о проектах «умных городов» и «умных деревень». По её словам, Азербайджан включил зелёную повестку в свои национальные программы развития и реализует проекты по возобновляемой энергетике.