https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_be49bf14cf3773b94717aa195_o.jpg
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaq və Milli Məclisin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən Parlament Görüşü noyabrın 17-də işini davam etdirib.
Tədbir çərçivəsində keçirilən sessiyalarda "İqlim həssaslığı probleminin həll edilməsi: İqlim fəaliyyətinə hərtərəfli və ədalətli yanaşmanın təşviqi", “İqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə texnologiyadan istifadə və ədalətin təmin edilməsi”, “Dəyişən iqlim şəraitində sağlamlığın və ərzaq təhlükəsizliyinin qorunması səyləri”, “İnsan hərəkətliliyi və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı naviqasiya: İqlimlə bağlı miqrasiya və yerdəyişmənin həlli” mövzularında müzakirələr aparılıb.
Sessiyalarda çıxış edənlər iqlim dəyişikliyindən təsirlənən həssas qrupların müdafiəsini təmin etməyin, ədalətli və hərtərəfli iqlim siyasətinin təşviqinə dəstək olmağın vacibliyindən danışıblar, texnologiyanın, xüsusilə süni intellektin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə rolu, ərzaq təhlükəsizliyinin və sağlamlığın qorunması, iqlimlə bağlı miqrasiyanın nəticələri barədə fikirlərini səsləndiriblər.
Tədbirdə iqlim dəyişikliyinin qarşısının alınması üçün hərtərəfli tədbirlərin həyata keçirilməsi məqsədilə mütəmadi olaraq bu cür tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Sessiyalarda keçirilən müzakirələrdən sonra COP29 çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaq və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən Parlament Görüşünün bağlanış və yekun sənədinin qəbulu mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Tanzaniya Birləşmiş Respublikası Milli Assambleyasının sədri, PAİ prezidenti Tulia Akson, PAİ-nin Baş katibi Martin Çunqonq, Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva, Tacikistan Ali Məclisi Nümayəndələr Palatasının sədri Mahmadtoir Zokirzoda, Zimbabve Milli Assambleyasının sədri Yakob Mudenda, Tonqa Qanunvericilik Məclisinin sədri Lord Fkafanua Fatafehi, Milli Məclisin deputatları, xarici ölkələrin nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri və üzvləri iştirak ediblər.
Mərasimdə çıxış edən Milli Məclisin deputatı Soltan Məmmədov Azərbaycanda yaşıl enerjiyə keçidlə bağlı görülmüş işlərdən danışıb. O, Parlament Görüşünün məhsuldar keçdiyini vurğulayıb və tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib.
Sonra Parlament Görüşünün yekun sənədi barədə məlumat verilib, sənəd üzərində aparılmış işlər, nəzərə alınmış təkliflər diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra bağlanış mərasimində çıxış edən PAİ-nin Baş katibi Martin Çunqonq bildirib ki, iki gün ərzində Parlament Görüşündə çox səmərəli müzakirələr aparıldı. O, bu tədbirin təşkilinə və ilk dəfə olaraq COP29-un “Yaşıl zona”sında keçirilməsinə görə Azərbaycan tərəfinə, xüsusilə də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya təşəkkürünü ifadə edib.
Baş katib diqqətə çatdırıb ki, yekun sənəddə parlamentlərin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə çox önəmli rolu yer alır. Bu sənəd parlamentlər üçün yol xəritəsidir və keçirilmiş görüş bizim öz öhdəliklərimizə sədaqətimizi göstərir.
Çıxışının sonunda PAİ-nin Baş katibi Martin Çunqonq ona verilmiş səlahiyyətə əsasən COP29 çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaq və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən Parlament Görüşünü bağlı elan edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_be49bf14cf3773b94717aa195_o.jpg
17 ноября продолжилась Парламентская Встреча, организованная Межпарламентским Союзом и Милли Меджлисом на полях 29-й сессии Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата.
На сессиях мероприятия обсуждались такие темы, как «Решение проблемы климатической уязвимости: продвижение комплексного и справедливого подхода к климатическим действиям», «Использование технологий и обеспечение справедливости в борьбе с изменением климата», «Усилия по защите здоровья и продовольственной безопасности в условиях изменяющегося климата» и «Навигация в вопросах человеческой мобильности и изменения климата: решение проблем климатической миграции и перемещения».
На сессиях выступающие подчеркнули важность обеспечения защиты уязвимых групп, пострадавших от изменения климата, и необходимость поддержки справедливой и всеобъемлющей климатической политики. Обсуждались роль технологий, особенно искусственного интеллекта, в борьбе с изменением климата, сохранение продовольственной безопасности и здоровья, а также последствия миграции, связанной с климатическими изменениями.
На мероприятии, кроме того, была отмечена значимость регулярного проведения подобных встреч для реализации комплексных мер по предотвращению климатических изменений.
После обсуждений, проведенных на сессиях, в рамках COP29 состоялась церемония закрытия Парламентской Встречи, совместно организованной в Баку Межпарламентским Союзом и Милли Меджлисом Азербайджанской Республики, и принятия итогового документа Встречи.
В церемонии приняли участие спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, спикер Национальной ассамблеи Объединенной Республики Танзания и президент МПС Тулия Аксон, генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг, спикер Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, спикер Палаты представителей Маджлиси Оли Таджикистана Махмадтоир Зокирзода, спикер Национальной ассамблеи Зимбабве Джейкоб Муденда, спикер Законодательного собрания Тонга Лорд Фкафануа Фатафехи, депутаты Милли Меджлиса, а также главы и члены делегаций зарубежных стран.
На церемонии выступил депутат Милли Меджлиса Султан Мамедов, рассказав о работе, проделанной в Азербайджане для перехода на зелёную энергию. Он отметил продуктивность Парламентской Встречи и подчеркнул значимость мероприятия.
Затем была представлена информация об итоговом документе Парламентской Встречи, и рассказано о проделанной над ним работе и учтённых в нём же предложениях.
Генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг отметил на церемонии закрытия, что на двухдневной Парламентской Встрече прошли очень плодотворные обсуждения. Он выразил благодарность азербайджанской стороне, в частности спикеру Милли Меджлиса Сагибе Гафаровой, за организацию мероприятия и проведение его впервые в «Зелёной зоне» COP29.
Как подчеркнул Генеральный секретарь, в итоговом документе отражена ключевая роль парламентов в борьбе с изменением климата. Этот документ послужит дорожной картой для парламентов, а прошедшая встреча демонстрирует всеобщую приверженность взятым на себя обязательствам.
В завершение своей речи Генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг, основываясь на предоставленных ему полномочиях, объявил Парламентскую Встречу, организованную сообща Межпарламентским Союзом и Милли Меджлисом Азербайджанской Республики в рамках COP29 в Баку, закрытой.