https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6f9a43213e2f128152a9acccb_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Millətlər Birliyinin Baş katibi Patrisiya Skotlend ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Birlik arasında əməkdaşlıq məsələləri, paytaxtımızda keçirilən COP29 və ölkəmizin COP29-a sədrliyi çərçivəsində irəli sürdüyü qlobal təşəbbüslər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Spiker Sahibə Qafarova Patrisiya Skotlendlə bundan öncəki görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq, Baş katibin bu vəzifədə ölkəmizə cari ilin may ayında reallaşan ilk səfərinin Azərbaycan və Birlik ölkələri arasında institusional əməkdaşlıq qurmağa imkan verdiyini söyləyib. Qeyd olunub ki, bu əməkdaşlığın praktiki xüsusiyyətlərinə Birlik vasitəsilə inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinə siyasi və maliyyə dəstəyinin göstərilməsi daxildir.
Söhbət zamanı Azərbaycanın kiçik ada dövlətlərinə göstərdiyi humanitar, texniki yardımlar, həmçinin ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatına 4 illik sədrliyi dövründə irəli sürdüyü təşəbbüslər haqqında da məlumat verilib.
Görüşdə vurğulanıb ki, əməkdaşlığın ən mühüm istiqamətlərindən biri iqlim dəyişikliyi məsələsidir. Bildirilib ki, kiçik ada dövlətləri iqlim dəyişikliyinə ən həssas olan ölkələrdir və onlar iqlim dəyişikliklərinin ən pis təsirləri və hətta ekzistensial təhlükə ilə üzləşirlər. Xatırlanıb ki, COP29 çərçivəsində İqlim Dəyişikliyi üzrə İnkişaf etməkdə olan Kiçik Adalar Dövlətlərinin Liderlər Zirvəsi keçirilib. Prezident İlham Əliyev sammitdə iştirak edib və əhatəli nitq söyləyərək, iqlim dəyişikliyinin kiçik adalardakı inkişaf etməkdə olan dövlətlərə təsir edən hazırkı çağırışlarını, həmçinin Azərbaycanın bu dövlətlərə verdiyi dəstək istiqamətində praktiki addımlarını qeyd edib. Bu sammit bu dövlətlərin səslərinin daha da ucaldılmasına və eşidilməsinə şərait yaradır.
Söhbət zamanı Sahibə Qafarova qonağa noyabrın 16-17-də Milli Məclisin Parlamentlərarası İttifaq ilə birlikdə COP29 çərçivəsində təşkil edəcəyi Parlament Görüşü haqqında da məlumat verib. Qeyd olunub ki, iclasda müxtəlif ölkələrin parlamentlərindən və beynəxlaq təşkilatlardan 330-dək nümayəndə iştirak edəcək.
Millətlər Birliyinin Baş katibi Patrisiya Skotlend COP29 sədrliyini təhvil alması münasibətilə ölkəmizə təbriklərini çatdırıb, sədrlik dövründə fəaliyyətlərində uğurlar arzu edib. O, Azərbaycanın kiçik ada dövlətlərinə göstərdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6f9a43213e2f128152a9acccb_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Secretary General of the Commonwealth of Nations Patricia Scotland.
They discussed issues related to co-operation between Azerbaijan and the Commonwealth, the COP29 taking place in our capital city and the global initiatives that our country had put forth as part of her COP29 presidency.
Recalling fondly her previous meetings with Patricia Scotland, Speaker Sahiba Gafarova remarked that the Secretary General’s first visit to our country in her current capacity in May this year had made it possible to initiate institutional co-operation between Azerbaijan and the Commonwealth countries. It was further said that the practical aspects of the co-operation incorporated political and financial support to the Small Island Developing States via the Commonwealth.
As was stressed during the conversation, those issues that are related to climate change constitute one of the tremendous co-operation areas. The Small Island States are sensitive to climate change the most and encounter its worst consequences not barring existential threats. They mentioned the Summit of the Leaders of the Small Island Development States held in the format of the COP29 and dedicated to climate change. President Ilham Aliyev had taken part in the Summit delivering a substantial speech broaching the current challenges stemming from climate change and affecting Small Island Developing States as well as underscoring the practical steps Azerbaijan was taking to support such states. The Summit serves to raise those states’ voices so that they are heard.
Besides, Sahiba Gafarova told her guest about the Parliamentary Meeting organised by the Milli Majlis together with the Inter-Parliamentary Union and scheduled to be held on the COP29 sidelines on 16-17 November. It was said that about 300 delegates from various national parliaments and international organisations would be joining the Meeting.
Secretary General of the Commonwealth of Nations Patricia Scotland congratulated our country with the assumption of the COP29 chairmanship and wished her success in her work during the presidency term. She also praised Azerbaijan’s support extended to Small Island States.