https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6755cfa9f71d69e274d0fca5d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 31-də Çex Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Milan Sedlaçeklə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin siyasi, iqtisadi və humanitar aspektləri müzakirə edilib, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin, o cümlədən parlament sədrləri və dostluq qrupları səviyyəsində təmasların əhəmiyyəti vurğulanıb. Spiker Sahibə Qafarova parlamentlərarası əlaqələrin dövlətlərarası münasibətlərin inkişafında mühüm rolunu qeyd edərək, Altıncı çağırış Milli Məclis dövründə Çex parlamenti ilə əməkdaşlığın genişlənməsinə xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb. O, VII çağırış dövründə də bu əməkdaşlığın davam etdiriləcəyinə inamını ifadə edib, parlamentlərin dostluq qrupları, həmçinin profil komitələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Deputatlarımızın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində birgə fəaliyyətinin və qarşılıqlı dəstəyinin mühüm olduğunu deyən parlamentin spikeri, parlamentlərarası əlaqələrdə obyektiv məlumatların paylaşılması baxımından qarşılıqlı məlumatlandırmanın inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Gələn ay Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-a hazırlıq prosesindən söz açan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, COP-29-un qlobal bir problemə və həmrəylik tələb edən bir məsələyə həsr olunduğunu nəzərə alaraq, tədbirin siyasiləşdirilməsi cəhdləri yolverilməzdir. Azərbaycan parlamentinin iqlim dəyişmələri kimi qlobal çağırışların həlli üzrə aparılan müzakirələrə parlament töhfəsinin təmin olunması istiqamətində səyləri haqda danışan spiker qeyd edib ki, Milli Məclis Parlamentlərarası İttifaqla birlikdə COP-29 çərçivəsində tədbirə qatılacaq parlamentarilərə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə geniş fikir mübadiləsi aparmaq və birgə mövqedən çıxış etmək imkanı yaradacaq Parlament toplantısı keçirməyi planlaşdırır.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən səfir Milan Sedlaçek, spiker Sahibə Qafarovanı Milli Məclisin VII çağırışında yenidən sədr seçilməsi münasibətilə təbrik edib və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Qonaq, ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu, bu əlaqələrin davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib. COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdıran səfir, Çexiyanın bu tədbirdə yüksək səviyyədə təmsil olunacağını bildirib, bu tədbirin iqlim dəyişikliyi ilə bağlı qlobal əməkdaşlığın gücləndirilməsinə mühüm töhfə verəcəyini bildirib.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с послом Чешской Республики
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с послом Чешской Республики Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с послом Чешской Республики
31-го октября спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с чрезвычайным и полномочным послом Чешской Республики в нашей стране Миланом Седлачеком.
На встрече обсуждались политический, экономический и гуманитарный аспекты двустороннего сотрудничества, и было подчёркнуто значение встречных визитов, включая визиты глав парламентов и поездки на уровне групп дружбы, для развития двусторонних отношений. Отмечая большую роль межпарламентских связей в деле развития межгосударственных отношений, спикер Сагиба Гафарова обратила особое внимание, уделявшееся расширению сотрудничества с парламентом Чехии в период работы Милли Меджлиса шестого созыва. Она выразила уверенность в продолжении этого сотрудничества и в срок действия парламента седьмого созыва, а также подчеркнула важность укрепления взаимодействия между группами дружбы и профильными комитетами парламентов. Существенны совместная деятельность и взаимоподдержка наших депутатов в рамках международных организаций, по словам спикера парламента, упомянувшей необходимость развития обмена информацией в межпарламентских отношениях с точки зрения распространения объективных сведений.
Коснувшись затем процесса подготовки к предстоящей в Азербайджане в следующем месяце 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), спикер Сагиба Гафарова заявила о недопустимости попыток политизировать COP29, посвященную требующей солидарности глобальной проблеме. Спикер затронула усилия законодательного органа Азербайджана по привнесению парламентского вклада в обсуждения о решении таких глобальных вызовов, как изменение климата, и сказала, что в рамках COP29 Милли Меджлис планирует провести совместно с Межпарламентским Союзом Парламентскую встречу, дабы предоставить участвующим в мероприятии парламентариям возможность обмена мнениями о борьбе с изменением климата, а также выступить с единой позицией.
Благодаря за искренний приём, посол Милан Седлачек поздравил спикера Сагибу Гафарову с переизбранием главой Милли Меджлиса седьмого созыва и пожелал ей успехов в предстоящей деятельности. Гость выразил удовлетворение сотрудничеством между нашими странами в различных областях, включая взаимодействие между законодательными органами, и выразил уверенность в продолжении этих отношений. Поздравляя также и с проведением COP29 в Азербайджане, посол отметил, что Чехия будет представлена на мероприятии на высоком уровне, и добавил, что это мероприятие внесёт значительный вклад в укрепление глобального сотрудничества по вопросам изменения климата.