https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6755cfa9f71d69e274d0fca5d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 31-də Çex Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Milan Sedlaçeklə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin siyasi, iqtisadi və humanitar aspektləri müzakirə edilib, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin, o cümlədən parlament sədrləri və dostluq qrupları səviyyəsində təmasların əhəmiyyəti vurğulanıb. Spiker Sahibə Qafarova parlamentlərarası əlaqələrin dövlətlərarası münasibətlərin inkişafında mühüm rolunu qeyd edərək, Altıncı çağırış Milli Məclis dövründə Çex parlamenti ilə əməkdaşlığın genişlənməsinə xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb. O, VII çağırış dövründə də bu əməkdaşlığın davam etdiriləcəyinə inamını ifadə edib, parlamentlərin dostluq qrupları, həmçinin profil komitələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Deputatlarımızın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində birgə fəaliyyətinin və qarşılıqlı dəstəyinin mühüm olduğunu deyən parlamentin spikeri, parlamentlərarası əlaqələrdə obyektiv məlumatların paylaşılması baxımından qarşılıqlı məlumatlandırmanın inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Gələn ay Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-a hazırlıq prosesindən söz açan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, COP-29-un qlobal bir problemə və həmrəylik tələb edən bir məsələyə həsr olunduğunu nəzərə alaraq, tədbirin siyasiləşdirilməsi cəhdləri yolverilməzdir. Azərbaycan parlamentinin iqlim dəyişmələri kimi qlobal çağırışların həlli üzrə aparılan müzakirələrə parlament töhfəsinin təmin olunması istiqamətində səyləri haqda danışan spiker qeyd edib ki, Milli Məclis Parlamentlərarası İttifaqla birlikdə COP-29 çərçivəsində tədbirə qatılacaq parlamentarilərə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə geniş fikir mübadiləsi aparmaq və birgə mövqedən çıxış etmək imkanı yaradacaq Parlament toplantısı keçirməyi planlaşdırır.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən səfir Milan Sedlaçek, spiker Sahibə Qafarovanı Milli Məclisin VII çağırışında yenidən sədr seçilməsi münasibətilə təbrik edib və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Qonaq, ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu, bu əlaqələrin davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib. COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdıran səfir, Çexiyanın bu tədbirdə yüksək səviyyədə təmsil olunacağını bildirib, bu tədbirin iqlim dəyişikliyi ilə bağlı qlobal əməkdaşlığın gücləndirilməsinə mühüm töhfə verəcəyini bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6755cfa9f71d69e274d0fca5d_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 31 October with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Czech Republic in our country Milan Sedláček.
They were discussing the political, economic and humanitarian aspects of the bilateral co-operation; they underscored the significance of mutual visits including those of the Heads of Parliament and trips between the Friendship Groups, for the progress of the bilateral relations. As she was stressing the big role of inter-parliamentary connections in the cause of promoting the inter-state relations, Speaker Sahiba Gafarova mentioned the special attention paid to broadening the co-operation with the Czech Parliament during the VI Convocation Milli Majlis. She said she was certain that this co-operation would be continued during the operating period of the VII Convocation Parliament as well, and emphasised the importance of strengthening the interaction between the legislatures’ Friendship Groups and specialist Committees. Our MPs’ joint work and mutual support in international organisations are tremendous, according to the Speaker of Parliament who highlighted the need to promote further the exchange of information in the inter-parliamentary relations in terms of spreading objective information.
Talking about the preparations for the upcoming 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change Conference of the Parties (COP29), due to take place in Azerbaijan next month, Speaker Sahiba Gafarova pointed at the unacceptability of the attempts to politicise the COP29, an event dedicated to a global issue that requires solidarity. The Speaker touched on the endeavours of the legislative assembly of Azerbaijan to ensure parliamentary contributions to the discussion about resolving such global challenges as the climate change, and said that the Milli Majlis was planning to hold a Parliamentary Meeting together with the Inter-Parliamentary Union on the sidelines of the COP29 so as to give the participating MPs an opportunity to exchange views on countering the climate change as well as to take a uniform stance.
Thanking for the sincere reception, Ambassador Milan Sedláček congratulated Speaker Sahiba Gafarova on her re-election as the Head of the VII Convocation Milli Majlis and wished her success in her forthcoming work. The guest expressed satisfaction with the co-operation between our countries in various areas including the interaction between the legislative assemblies, and said he was certain that these ties will continue. As he was conveying his congratulations on Azerbaijan’s hosting the COP29 then, the Ambassador remarked that Czechia would have a high level of representation of the event. He added that this event was going to contribute importantly to the strengthening of global co-operation on climate change matters.