https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_64c9bfb341665d5ce2c68ea84_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 29-da Türkiyə Respublikasının milli bayramı münasibətilə Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyi tərəfindən təşkil edilmiş tədbirdə çıxış edib.
Spiker Sahibə Qafarova əvvəlcə Türkiyə Respublikasının Cümhuriyyət Bayramı münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təbriklərini və ən xoş arzularını çatdırıb.
Milli Məclisin sədri, çıxışında bildirib ki, 101 il öncə qəhrəman Türkiyə xalqı Qazi Mustafa Kamal Atatürkün öndərliyində vahid amal ətrafında sıx birləşərək, istiqlaliyyət uğrunda sönməz mübarizə əzmini bir daha bütün dünyaya nümayiş etdirdi. 1923-cü il oktyabrın 29-da Cümhuriyyətin elan edilməsi məhz həmin sarsılmaz iradənin qəti və yekun zəfəridir.
Spikerin sözlərinə görə, Türkiyə Respublikası qurulduğu andan etibarən bütün çətinlikləri və maneələri dəf edərək, öz dövlətçiliyinin qorunub saxlanması və gücləndirilməsi, müstəqil milli inkişafının təmin olunması yolunda inamla addımlayır. Xüsusən son iyirmi ildə Türkiyənin əldə etdiyi nailiyyətlər nə dərəcədə böyük məsafə qət edildiyinin aşkar sübutudur. Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın müdrik və uzaqgörən rəhbərliyi altında Türkiyə siyasi, iqtisadi, hərbi, elmi, texnoloji və digər sahələrdə möhtəşəm tərəqqiyə nail olub.
Bu gün qlobal miqyasda gedən proseslərə həlledici təsir göstərən, sülhə və sabitliyə böyük töhfələr verən Türkiyənin haqlı olaraq dünyanın ən aparıcı və güclü dövlətlərindən biri olduğunu deyən Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, öz istiqlalının ikinci yüzilliyində də Türkiyə davamlı inkişaf yoluyla addımlayacaq, daha da böyük uğurlar və qələbələr qazanacaq.
Spiker qeyd edib ki, Türkiyənin hər bir nailiyyətinə Azərbaycanda bizlər olduqca sevinir və fəxr hissi keçiririk. Bu da təbiidir. Bu reallıq məhz ortaq tarix, köklər, milli-mənəvi dəyərlərlə bir-birinə bağlı olan xalqlarımızın iradəsini əks etdirir. Müasir Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri isə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin “Bir millət iki dövlət” kəlamının parlaq təcəssümüdür. Sahubə Qafarovanın sözlərinə görə, bu münasibətləri səciyyələndirən ən böyük xüsusiyyət ölkələrimizin və xalqlarımızın həm sevincli, həm də kədərli günlərdə bir yerdə olması, bütün məsələlərdə bir-birini qeyd-şərtsiz və tərəddüdsüz dəstəkləməsidir.
Qeyd edilib ki, Azərbaycanın öz torpaqlarının işğaldan azad olunması uğrunda apardığı haqlı mübarizəsinə Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan başda olmaqla, qardaş Türkiyə dövləti və xalqının qəti, birmənalı siyasi və mənəvi dəstəyi Azərbaycan-Türkiyə birliyi və həmrəyliyini bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, bu gün Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq və dostluq münasibətləri tarixi dövrünü yaşayır. Dövlət başçılarımızın iradəsi və birgə səyləri sayəsində bu münasibətlər özünün ən yüksək zirvəsinə - müttəfiqlik səviyyəsinə çatıb. Üç il öncə imzalanmış Şuşa Bəyannaməsi yalnızca müttəfiqlik münasibətlərimizin gələcək inkişaf istiqamətlərini və hədəflərini müəyyən edən Yol xəritəsi deyil. Bu, həm də Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının, birlik və həmrəyliyinin əbədi və dönməz olduğunun bir ifadəsidir. Spiker vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin dediyi kimi, bu gün dünyada Türkiyə və Azərbaycan qədər bir-birinə yaxın və bağlı olan ölkələr yoxdur. Bu qardaşlıq münasibətləri həm də ümumi rifaha və tərəqqiyə xidmət edir.
Hazırda ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin müttəfiqlik ruhuna uyğun olaraq bütün istiqamətlər üzrə hərtərəfli inkişaf etdiyini söyləyən Sahibə Qafarova əlavə edib ki, birgə Hökumətlərarası Komissiyanın səmərəli fəaliyyəti, iqtisadi-ticari göstəricilərin, qarşılıqlı sərmayə qoyuluşunun ardıcıl surətdə artması, hərbi, texnoloji, nəqliyyat, enerji və digər sahələrdə sıx əməkdaşlıq dövlət başçılarımızın müəyyən etdiyi hədəflərin uğurla reallaşmasının nəticəsidir. O cmlədən, vurğulanıb ki, humanitar əlaqələrimiz – elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığımız qardaş xalqlarımızın bir-birinə daha da yaxınlaşmasına, ortaq dəyərlərimizin gələcək nəsillərə ötürülməsinə xidmət edir.
Bu gün Azərbaycan və Türkiyənin beynəlxalq miqyasda sülh və əməkdaşlıq gündəliyi ilə çıxış etdiyini də diqqətə çatdıran Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, reallaşdırılmış birgə layihələr, irəli sürülmüş təşəbbüslər daha geniş regionda sabitliyə, təhlükəsizliyə və inkişafa böyük töhfələr verir.
Eyni ailənin üzvü olduğumuz digər türk dövlətləri ilə əlaqələrin genişləndirilməsi, Türk Dövlətləri Təşkilatının institusional cəhətdən gücləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar isə Türk dünyasının daha da sıx birləşməsinə imkan yaradır.
Milli Məclisin sədri çıxışının sonunda Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq və müttəfiqlik münasibətlərinin, birlik və həmrəyliyinin daim inkişaf edəcəyinə və yeni-yeni zirvələrə yüksələcəyinə əminliyini ifadə edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_64c9bfb341665d5ce2c68ea84_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выступила на мероприятии, организованном посольством Турецкой Республики в Азербайджане 29 октября по случаю национального праздника Турецкой Республики.
Вначале спикер Сагиба Гафарова передала поздравления, и наилучшие пожелания Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева по случаю Дня Республики Турции.
Спикер Милли Меджлиса отметила в своём выступлении, что 101 год назад героический народ Турции, ведомый Гази Мустафой Кемалем Ататюрком как один объединился ради единой цели и вновь продемонстрировал всему миру свою неугасимую решимость в борьбе за независимость. Провозглашение Республики 29 октября 1923 года было именно окончательной и решительной победой этой непоколебимой воли.
По словам спикера, с момента своего основания Турецкая Республика уверенно шагает вперед и преодолевает все трудности и препятствия на своём пути для сохранения и укрепления собственной государственности, а также для обеспечения независимого национального развития. Достижения Турции, особенно, за последние двадцать лет, являются чётким доказательством того, насколько большой путь был пройден. Под мудрым и дальновидным руководством президента Реджепа Тайипа Эрдогана Турция достигла великолепного прогресса в политической, экономической, военной, научной, технологической и других сферах.
Спикер Милли Меджлиса сказала, что сегодня Турция, оказывающая решающее влияние на мировые процессы и вносящая существенный вклад в мир и стабильность, по праву является одним из ведущих и мощных государств мира. Как она добавила, во втором столетии своей независимости Турция продолжит двигаться по пути устойчивого развития и добьётся ещё больших успехов и побед.
Мы в Азербайджане очень рады и гордимся каждым достижением Турции. Это естественно, поскольку данная реальность отражает волю наших народов, связанных общими историей, корнями и национально-духовными ценностями. Современные отношения между Азербайджаном и Турцией ярко воплощают знаменитую фразу национального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева «Один народ — два государства». По словам Сагибы Гафаровой, самой выдающейся чертой этих взаимоотношений является то, что наши страны и народы вместе как в радостные, так и в печальные дни, и безоговорочно и без колебаний поддерживают друг друга по всем вопросам.
Далее было сказано, что президент Реджеп Тайип Эрдоган и братский турецкий народ решительно и безусловно поддержали справедливую борьбу Азербайджана за освобождение своих территорий от оккупации, что продемонстрировало всему миру единство и солидарность Азербайджана и Турции.
Как заявила спикер Милли Меджлиса, ныне азербайджано-турецкие братские и дружеские отношения переживают исторический период. Благодаря воле и совместным усилиям наших государств, эти отношения достигли своей высшей точки — уровня союзничества. Подписанная три года назад Шушинская декларация не только определяет направления и цели будущего развития наших союзнических отношений, но и является отражением вечности и необратимости братства, единства и солидарности между Азербайджана и Турции. Спикер подчеркнула, что, как сказал Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, сегодня нет стран, которые были бы так близки и связаны друг с другом, как Турция и Азербайджан. Эти братские отношения также служат общему благосостоянию и прогрессу.
По словам Сагибы Гафаровой, в настоящее время сотрудничество наших стран развивается во всех направлениях в соответствии с духом союзничества. Эффективная работа Совместной межправительственной комиссии, последовательный рост экономических и торговых показателей, взаимных инвестиций, а также тесное сотрудничество в военной, технологической, транспортной, энергетической и других сферах являются результатом успешной реализации целей, определённых главами наших государств. Также, наши гуманитарные связи — сотрудничество в области науки, образования и культуры — служат ещё большему сближению наших братских народов и передаче общих ценностей будущим поколениям.
Как затем отметила спикер Милли Меджлиса, сегодня Азербайджан и Турция выступают на международной арене с повесткой мира и сотрудничества. Реализованные совместные проекты и выдвинутые инициативы вносят значительный вклад в стабильность, безопасность и развитие более обширного региона.
Расширение связей с другими тюркскими государствами, которые являются членами одной семьи, и шаги, предпринятые для институционального укрепления Организации тюркских государств, создают возможности для более тесного объединения тюркского мира.
В завершение своего выступления спикер Милли Меджлиса выразила уверенность в том, что братские и союзнические отношения между Азербайджаном и Турцией, а также их единство и солидарность впредь будут постоянно развиваться и подниматься на новые высоты.