https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_bc8df4271171a5ba9f949f187_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 29-da Türkiyə Respublikasının milli bayramı - Respublika Günü münasibəti ilə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuşa təbrik məktubu ünvanlayıb.
Məktubda Sahibə Qafarova öz adından və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin üzvləri adından Türkiyə Böyük Millət Məclisinə və qardaş Türkiyə xalqına ən səmimi təbriklərini və xoş arzularını ifadə edib.
Azərbaycan parlamentinin sədri bildirib ki, 101 il öncə qəhrəman Türkiyə xalqının qazandığı möhtəşəm zəfər, Cümhuriyyətin qurulduğu andan etibarən milli inkişaf yolunda atılmış addımlar, xüsusən son illərdə əldə olunmuş hərtərəfli tərəqqi sayəsində Türkiyə Respublikası haqlı olaraq dünyanın ən aparıcı və güclü dövlətlərindən birinə çevrilib.
Ortaq tarix, köklər və milli-mənəvi dəyərlərlə bir-birinə bağlı olan xalqlarımızın iradəsini əks etdirən Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq və müttəfiqlik münasibətləri bu gün özünün ən yüksək zirvəsindədir. Bu münasibətlər “Bir millət iki dövlət” prinsipinə uyğun olaraq bütün istiqamətlər üzrə hərtərəfli inkişaf edir və güclənir.
Məktubda deyilir ki, dövlətlərarası əlaqələrimizin bütün sahələrində olduğu kimi, parlamentlərarası əməkdaşlıq sahəsində də birliyimiz və həmrəyliyimiz uğurla davam edir. Belə bir əminlik ifadə olunur ki, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Türkiyə Böyük Millət Məclisi arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin, səmərəli və fəal əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsi və genişlənməsi naminə birgə səylərimizi bundan sonra da müvəffəqiyyətlə davam etdirəcəyik.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_bc8df4271171a5ba9f949f187_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова направила поздравительное письмо главе Великого Национального Собрания Турции Нуману Куртулмушу по случаю национального праздника Турецкой Республики – Дня Республики, отмечаемого 29 октября.
В письме Сагиба Гафарова выразила Великому Национальному Собранию Турции и братскому народу Турции самые искренние поздравления и наилучшие пожелания от своего имени и от имени депутатов Милли Меджлиса Азербайджанской Республики.
Спикер азербайджанского парламента отмечает, что как одержанная героическим народом Турции 101 год назад замечательная победа, так и шаги на пути национального развития, предпринятые с момента основания Республики, и достигнутый особенно в последние годы всеобъемлющий прогресс закономерно сделали Турецкую Республику одним из ведущих, сильнейших государств мира.
Братские и союзнические отношения между Азербайджаном и Турцией, отражающие волю наших народов, объединённых общей историей, корнями и национально-духовными ценностями, сегодня находятся в своём зените. Развиваясь и укрепляясь во всех направлениях, эти отношения отвечают принципу «Один народ, два государства».
Как отмечается в письме, как и во всех областях межгосударственных отношений, наше единство и солидарность успешно продолжаются и в сфере межпарламентского сотрудничества. Выражается уверенность в том, что наши совместные усилия и впредь будут способствовать укреплению и расширению двусторонних и многосторонних связей, а также эффективного и активного сотрудничества между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Великим Национальным Собранием Турции.