https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0aca5777e01dcf179d14fc00f_o.jpg
Avropa Parlamentinin oktyabrın 24-də qəbul etdiyi “Azərbaycanda vəziyyət, insan hüquqlarının və beynəlxalq hüququn pozulması və Ermənistanla münasibətlər” adlı qətnaməsi ilə tanış olduq. Özünü Avropa parlamentarizminin siması kimi təqdim edən bu təsisat qoca qitənin bütün problemlərini bir kənara qoyaraq, yenidən ölkəmizə qarşı hücuma keçib.
Avropa Parlamentinin Azərbaycan xalqının haqlı gözləntilərinə münasibətdə etinasızlığına artıq alışmışıq. Nəticə etibarilə, Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızın 30 illik işğalı, şəhər və kəndlərimizin yer üzündən silinməsi, işğal olunmuş torpaqlarımızda və Ermənistan ərazisində xalqımızın tarixi, dini və mədəni irsinin kütləvi şəkildə dağıdılması və mənimsənilməsi, qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş bir milyondan artıq soydaşımızın hüquqlarının tapdanması, onların uzun illər ərzində çəkdikləri iztirablar avropalı parlamentariləri heç vaxt maraqlandırmayıb. 44 günlük Vətən müharibəsi və 2023-cü ilin sentyabrında keçirilmiş anti-terror tədbirləri nəticəsində Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini təmin etməsi, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini təkbaşına icra etməsi ilə də barışa bilməyiblər.
Lakin indi məlum olur ki, Avropa Parlamenti artıq öz anti-Azərbaycan xislətini bütün rəngarəngliyi ilə nümayiş etdirməyə qərar verib. Qətnamənin mətnindən də göründüyü kimi, ölkəmizə qarşı fəaliyyət göstərən müxtəlif maraq qruplarının istifadə etdikləri ayrı-ayrı mövzuların, təzyiq alətlərinin toplanaraq, bir sənəd formasında tərtib olunması məhz bunu deməyə əsas verir.
Bir neçə kağız parçasında Azərbaycana qarşı saxta məlumatlara əsaslanan faktlar, absurd iddialar, ittihamlar, təhdid və tələblər irəli sürülür. Ölkəmizin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə açıq şəkildə hörmətsizlik edilir, daxili işlərimizə müdaxiləyə cəhdlər göstərilir. Eyni zamanda, Ermənistana xüsusi nəvaziş nümayiş etdirilir, onun silahlandırılması təşviq olunur, bununla da həmin ölkədə revanşist meyllərin gücləndirilməsinə və regionda yenidən münaqişənin alovlandırılmasına ciddi təşəbbüs göstərilir.
Qətnamədə işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda aparılan yenidənqurma və bərpa işləri, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına geri qayıtması, Qərbi azərbaycanlıların haqlı tələbləri, ərazilərimizin Ermənistan tərəfindən kütləvi şəkildə basdırılmış minalardan təmizlənməsi, itkin düşmüş 4 minə yaxın soydaşımızın taleyi haqda bir ifadə belə yoxdur. Bu da həmin sənədin nə dərəcədə qərəzli və birtərəfli olmasını bariz şəkildə göstərir. Əlləri Azərbaycan xalqının qanına bulaşmış, sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər törətmiş şəxslərin hərbi əsir kimi qələmə verilməsi isə sadəcə hiddət doğurur.
Ölkəmizin qlobal və regional səviyyədə sülhün, sabitliyin və əməkdaşlığın təmin olunması naminə irəli sürdüyü təşəbbüslərə, göstərdiyi səylərə qərəzli münasibət də diqqətdən yayınmır. Təəssüf ki, avropalı parlamentarilər hətta iqlim dəyişmələri kimi mühüm bir məsələni siyasiləşdirərək, Azərbaycana qarşı ittiham aləti kimi istifadə etməkdən belə çəkinmirlər.
Bütövlükdə, qəbul edilən qətnamə Azərbaycanofob, türkofob və islamofob qüvvələrin həqiqi mahiyyətinin başa düşülməsi baxımından maraq doğurur: öz çirkin niyyətlərinin reallaşması naminə hamılıqla qəbul edilən dəyərlərin və prinsiplərin, haqq-ədalət anlayışının üzərindən asanlıqla xətt çəkmək, onları öz maraqlarına uyğun şərh etmək qəbulediləndir.
Bu qətnaməni Avropa Parlamentində dərin kök salmış korrupsiyanın və rüşvətxorluğun ağır fəsadları kimi qiymətləndirsək, hər halda, yanılmarıq. Fransanın, Ermənistanın və erməni lobbisinin yalan narrativləri üzərində qurulmuş bu qətnamə əslində əldə olunmuş maddi mənfəətin bir qarşılığıdır.
Digər düşündürücü məqam isə Avropa Parlamentində şovinist, irqçi və müstəmləkəçi təfəkkürün nə dərəcədə geniş miqyas almasıdır. Müstəmləkəçiliyə qarşı mübarizə aparan xalqları irredentist qruplar adlandıran avropalı parlamentarilər Fransanın müstəmləkəçilik siyasətinə haqq qazandıraraq, bunu Avropa siyasəti kimi qələmə verirlər. Hesab etmək olar ki, müstəmləkəçilikdən əziyyət çəkən xalqlar onların azadlıq və müstəqillik arzularının qarşısını kimlərin əngəllədiyi barədə daha aydın təsəvvürə malik olacaqlar.
Avropa Parlamentinin ölkəmiz əleyhinə yönəlmiş bu qətnaməsindən yalnız bir nəticə çıxarmaq olar: Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən, ölkəmizin milli, suveren maraqlarına xidmət edən müstəqil siyasət kimlərisə ciddi narahat edir. Lakin onlar unudurlar ki, Azərbaycanla təzyiq və ultimatum dilində danışmaq olmaz.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Avropa Parlamentinin reallıqları təhrif edən, qeyri-obyektiv və birtərəfli qətnaməsini qəti şəkildə rədd edir. Bildiririk ki, parlamentimiz ölkəmizin və xalqımızın mənafelərinin müdafiəsi naminə aparılan bu siyasəti birmənalı şəkildə dəstəkləyir və onun reallaşması üçün bütün qüvvəsini bundan sonra da səfərbər edəcəkdir.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0aca5777e01dcf179d14fc00f_o.jpg
We have acquainted ourselves with the 24 October Resolution of the European Parliament, entitled ‘The Situation in Azerbaijan, the Violations of Human Rights and International Law, and the Relations with Armenia’. The institution in question, which presents itself as the visage of the European parliamentarism, has again come forward with
We have become accustomed to the indifference of the European Parliament towards the just expectations of the Azerbaijani people. Ultimately, the 30-year occupation of our lands by Armenia, the sacking of our towns and villages, the widespread destruction and appropriation of our historical, religious, and cultural heritage in the occupied territories and within Armenia, as well as the violation of the rights of over one million of our compatriots who have become refugees and internally displaced persons, and their years of suffering have never been of interest to European parliamentarians. They could not come to terms with the fact that, consequent to the 44-day Patriotic War and the anti-terrorist operations conducted in September 2023, Azerbaijan restored its territorial integrity and sovereignty, independently implementing the norms and principles of international law.
However, it is now becoming clear that the European Parliament has decided to demonstrate fully its anti-Azerbaijani essence. The text of the resolution, which compiles various themes and pressure tools used by different interest groups acting against our country and presents them in the form of a single document, justifies such a statement.
Several scraps of paper present the facts that are based on false information about Azerbaijan, along with absurd accusations, threats, and demands. There is a blatant display of disrespect for the territorial integrity and sovereignty of our country, alongside attempts to interfere in our internal affairs. At the same time, there is a particular favour shown towards Armenia, encouraging its rearmament, which indicates serious efforts to strengthen revanchist sentiments in that country and reignite conflict in the region.
The resolution contains not a single word about the restoration and reconstruction work being carried out on our lands liberated from occupation, the return of former internally displaced persons to their homeland, the just demands of Western Azerbaijanis, the demining of our territories that have been extensively mined by Armenia, or the fate of nearly 4,000 of our compatriots reported missing. This clearly demonstrates how biased and one-sided this document is. It is simply outrageous that individuals whose hands are stained with the blood of the Azerbaijani people, those who have committed crimes against peace and humanity, are presented as prisoners of war.
Equally prominently noticeable is the partial approach to the initiatives and endeavours of our country aiming for peace, stability and co-operation, globally as well as regionally. Regrettably, European parliamentarians do not even hesitate to politicise such an important issue as climate change, using it as a means to level accusations against Azerbaijan.
On the whole, the aforementioned resolution is noteworthy for understanding the true nature of the Azerbaijanophobic, Turkophobic, and Islamophobic forces: in pursuit of their unscrupulous intentions, they can easily disregard universally accepted values and principles, as well as the very notion of justice, interpreting them according to their own interests.
We would hardly be mistaken if we were to interpret the resolution as a serious consequence of the deeply entrenched corruption and bribery within the European Parliament. This resolution, based on the false narratives of France, Armenia, and the Armenian lobby, is, in fact, a response to the material gains achieved.
Another thought-provoking point is the extent to which chauvinistic, racist, and colonial thinking has taken root in the European Parliament. By labelling the peoples fighting against colonialism as irredentist groups, European parliamentarians justify France's colonial policies, framing them as part of European politics. It can be assumed that the nations suffering from colonialism will gain a clearer understanding of who is hindering their aspirations for freedom and independence.
One can draw only the sole conclusion from this resolution of the European Parliament targeting our country, which is that the independent policy pursued under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr Ilham Aliyev, which serves our national and sovereign interests, seriously concerns certain individuals. However, they forget that Azerbaijan cannot be addressed in a language of pressure and ultimatums.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan firmly rejects the deliberately distorted, biased, and one-sided resolution of the European Parliament. We declare that our parliament unequivocally supports the policy aimed at protecting the interests of our country and our people and will continue mobilising all its efforts for its implementation.