https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_2df463d5ef9630495658f198f_o.jpg
Quru Qoşunlarının 2022-ci tədris ilinə hazırlıq planına əsasən hərbi qulluqçular arasında səmti müəyyənetmə yarışı keçirilib.
Əvvəlcə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin və Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Yarışa start verilməmişdən öncə hərbi qulluqçular təlimatlandırılıb. Qeyd olunub ki, birinciliyin keçirilməsində əsas məqsəd hərbi qulluqçuların dözümlülüyünü artırmaq, onların kompas və xəritədən istifadə etmə bacarıqlarını təkmilləşdirməkdir.
Yarışlarda 7 komandanın 38 hərbi qulluqçusu mübarizə aparıb. İştirakçılar təyin olunan məsafəyə qaçış edərək xəritə üzərində göstərilən hədəflərin aşkarlanması tapşırıqlarını yerinə yetiriblər. Yarışın qaydalarına əsasən kişi hərbi qulluqçular 4 km məsafədə 10 nəzarət nöqtəsini, qadın hərbi qulluqçular isə 3 km məsafədə 8 nəzarət nöqtəsini müəyyənləşdiriblər.
Quru Qoşunlarının və Azərbaycan Respublikası Səmti Müəyyənetmə İdman Federasiyasının hakimlər komissiyasının üzvləri yarışın yekun nəticələrinə əsasən qalibləri müəyyən edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_2df463d5ef9630495658f198f_o.jpg
In accordance with the Land Forces’ training plan for the 2022 training year, an orienteering competition was held among the servicemen.
First, the memory of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, and Shehids (Martyrs), who sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan, was honored with observing a minute of silence.
The servicemen were given instructions before the start of the competition. It was noted that the main objectives of the competition are to increase the endurance of servicemen and improve their skills in using compasses and maps.
38 servicemen from 7 teams competed in the competition. Participants covered the designated distance and fulfilled tasks of determining the targets indicated on the map. According to the terms of the competition, male servicemen identified 10 control points at a distance of 4 km, and female servicemen identified 8 control points at a distance of 3 km.
The members of the board of referees consisting of representatives of the Land Forces and the Azerbaijan Orienteering Federation determined the winners of the competition.