https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_2df463d5ef9630495658f198f_o.jpg
Quru Qoşunlarının 2022-ci tədris ilinə hazırlıq planına əsasən hərbi qulluqçular arasında səmti müəyyənetmə yarışı keçirilib.
Əvvəlcə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin və Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Yarışa start verilməmişdən öncə hərbi qulluqçular təlimatlandırılıb. Qeyd olunub ki, birinciliyin keçirilməsində əsas məqsəd hərbi qulluqçuların dözümlülüyünü artırmaq, onların kompas və xəritədən istifadə etmə bacarıqlarını təkmilləşdirməkdir.
Yarışlarda 7 komandanın 38 hərbi qulluqçusu mübarizə aparıb. İştirakçılar təyin olunan məsafəyə qaçış edərək xəritə üzərində göstərilən hədəflərin aşkarlanması tapşırıqlarını yerinə yetiriblər. Yarışın qaydalarına əsasən kişi hərbi qulluqçular 4 km məsafədə 10 nəzarət nöqtəsini, qadın hərbi qulluqçular isə 3 km məsafədə 8 nəzarət nöqtəsini müəyyənləşdiriblər.
Quru Qoşunlarının və Azərbaycan Respublikası Səmti Müəyyənetmə İdman Federasiyasının hakimlər komissiyasının üzvləri yarışın yekun nəticələrinə əsasən qalibləri müəyyən edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_2df463d5ef9630495658f198f_o.jpg
В соответствии с планом подготовки Сухопутных войск к 2022-му учебному году, среди военнослужащих были проведены соревнования по ориентированию на местности.
Сначала минутой молчания была почтена память общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь во имя независимости и территориальной целостности Азербайджана.
Перед стартом соревнований военнослужащие прошли инструктаж. Было отмечено, что основной целью проведения первенства является повышение выносливости военнослужащих, совершенствование их навыков использования компаса и карты.
В соревнованиях приняли участие 38 военнослужащих, выступающих в составе 7 команд. Пробежав заданную дистанцию, участники выполнили задания по обнаружению целей, обозначенных на карте. Согласно правилам состязаний, в мужском зачёте были определены 10 контрольных пунктов на дистанции 4 км, а в женском зачёте - 8 контрольных пунктов на дистанции 3 км.
Члены судейской комиссии в составе представителей Сухопутных войск и Федерации спортивного ориентирования Азербайджанской Республики определили победителей соревнований.