https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_91c277f0968e2597db9fa5028_o.jpg
İsveçrənin Cenevrə şəhərində Parlamentlərarası İttifaqın 149-cu Assambleyası çərçivəsində Asiya Parlament Assambleyasının Koordinasiya iclası keçirilib. "Olaylar" xəbər verir ki, hazırda Azərbaycanın sədri olduğu Asiya Parlament Assambleyasında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin nümayəndə heyətinin rəhbəri, təşkilat sədrinin təmsilçisi Rizvan Nəbiyev koordinasiya iclasına sədrlik edib.
Rizvan Nəbiyev çıxışında Ermənistanla Azərbaycan arasında silahlı münaqişənin sona çatmasından sonra Cənubi Qafqazda yaranan siyasi reallıqlar və post-münaqişə dövründə baş verən proseslər haqqında məlumat verib. O, Ermənistanla sülh müqaviləsinin imzalanması təşəbbüsünün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə məxsus olduğunu nümayəndə heyətlərinin diqqətinə çatdırıb. Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh müqaviləsinin imzalanması və münasibətlərin tam normallaşması üçün Ermənistanın öz Konstitusiyasına dəyişiklik etməsinin və Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından əl çəkməsinin mütləq şərt olduğu qeyd edilib.
Nümayəndə heyətinin rəhbəri, həmçinin 300 000 azərbaycanlı qaçqını təmsil edən Qərbi Azərbaycan İcmasının müraciətlərinə baxmayaraq, Ermənistan hökumətinin dialoqdan qaçdığını və onların insan hüquqları haqqında müxtəlif beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş qayıdış hüququnu təmin etməkdən yayındığını diqqətə çatdırıb.
Rizvan Nəbiyev çıxışında bu ilin noyabr ayında Azərbaycanın Cənubi Qafqazda və bütövlükdə regionda ilk dəfə olaraq BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP-29-a ev sahibliyi edəcəyini qeyd edib. Azərbaycan Respublikası tərəfindən maliyyə, insan kapitalı, sülh və bir sıra digər məsələlər üzrə 14 təşəbbüsdən ibarət olan iddialı Fəaliyyət Proqramının hazırlanması diqqətə çatdırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_91c277f0968e2597db9fa5028_o.jpg
A Coordinating Meeting of the Asian Parliamentary Assembly (APA) was held on the sidelines of the 149th Inter-Parliamentary Union (IPU) Assembly in Geneva, Switzerland.
The APA Coordinating meeting was chaired by Rizvan Nabiyev, head of Azerbaijani parliamentary delegation and representative of the chairman of the organization, which is currently chaired by Azerbaijan.
Addressing the event, Nabiyev provided insights into the political realities emerged in the South Caucasus following the end of the armed conflict between Armenia and Azerbaijan, as well as the developments taking pace in the post-conflict period. Rizvan Nabiyev noted that it was Azerbaijani President Ilham Aliyev, who put forward an initiative to sign a peace treaty with Armenia. “Armenia’s making amendments to its constitution and abandoning territorial claims against Azerbaijan are prerequisite to signing a peace treaty and ensuring the full normalization of relations between Armenia and Azerbaijan,” he said.
The head of the delegation also pointed out that despite the appeals of the Western Azerbaijan Community representing 300,000 Azerbaijani refugees, the Armenian government avoids dialogue and ensuring the right of return as enshrined in various international human rights documents.
Rizvan Nabiyev also recalled the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change, which will be the first hosted in the South Caucasus and the wider region. He also underlined that Azerbaijan had elaborated an ambitious Action Agenda comprising 14 initiatives on a range of issues such as peace, finance, human capital, to mention just a few.