https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_fe67512d5415a204c82d4ec53_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov mübadilə proqramı çərçivəsində xaricdə təhsil alacaq tələbələrlə görüşüb.
BANM-ın 13 tələbəsi 2024/2025-ci tədris ilinin yaz semestrində (qrantlı və ya qrantsız əsaslarla) təhsillərini davam etdirmək imkanı əldə edib. Onlar İspaniyanın Alicante Universiteti və Qranada Universiteti, Portuqaliyanın Braqança Texniki Universiteti, Türkiyənin Sabancı Universiteti və Bahçeşehir Universiteti, eləcə də Bolqarıstanın Angel Kançev adına Ruse Universitetində təhsil alacaqlar.
Kompüter mühəndisliyi 1 qrantlı və 2 qrantsız, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi 4 qrantlı və 1 özhesabına, Kimya mühəndisliyi ixtisasının tələbələri üçün 2 qrantlı, habelə MBA tələbələri üçün 2 qrantlı yer ayrılıb.
Rektor tələbələrə uğurlar arzulayıb, bu təcrübənin peşəkar kadr kimi yetişmələrinə böyük töhfə verəcəyini deyib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_fe67512d5415a204c82d4ec53_o.jpg
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR Elmar Gasimov has met with students who will study abroad under an exchange program.
13 BHOS students have been granted the opportunity to continue their studies (with or without grants) in the spring semester of the 2024/2025 academic year.
They will study at the University of Alicante (Spain), the University of Granada (Spain), the Polytechnic University of Bragança (Portugal), Sabancı University (Turkey), Bahçeşehir University (Turkey), and the "Angel Kanchev" University of Ruse (Bulgaria).
For these students, places were allocated in the following order: 1 place with grant and 2 places without grants for the Computer Engineering specialty, 4 places with grants and 1 place (at own expense) for the Process Automation specialty, 2 places with grants for the Chemical Engineering specialty, and 2 places with grants for MBA.
The rector wished the students success and said that this experience will greatly contribute to their development as professionals.