https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_86f9c9633aca1394882a920de_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi son illər istedadlı şagirdlərin aşkar olunması və onların potensialından məqsədyönlü istifadə edilməsi istiqamətində bir sıra layihələr həyata keçirir. Bu layihələr çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Əməkdar müəllim, Təhsil İnstitutunun direktor müavini Fuad Qarayevlə görüş keçirilib.
Görüşün keçirilməsində məqsəd şagirdlərdə nazirliyin, Təhsil İnstitutunun həyata keçirdiyi layihələrə, olimpiada hərəkatına marağının gücləndirilməsidir.
Görüşdə “Gənc istedadlar” liseyinin elmə, biliyə xüsusi həvəsi olan şagirdləri və müəllim kollektivi iştirak edib.
Liseyin direktoru Fuad Babayev məktəblilərin beynəlxalq və Respublika fənn olimpiadalarına, "Sabahın alimi" və digər müsabiqələrə hazırlığının əhəmiyyətindən söz açıb.
Sonra Təhsil İnstitutunun direktor müavini Fuad Qarayev istedadlı uşaqların aşkara çıxarılması ilə bağlı görülən işlər, beynəlxalq və Respublika fənn olimpiadalarının keçirilmə mexanizmi, formatı haqqında şagirdlərə məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_86f9c9633aca1394882a920de_o.jpg
Министерство науки и образования реализует проекты, направленные на выявление талантливых учащихся и целенаправленное использование их потенциала. В рамках этих проектов в Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с заместителем директора Института образования Фуадом Гараевым.
Цель встречи – усиление интереса учащихся к проектам, реализуемым министерством, Институтом образования и олимпийскому движению. На встрече присутствовали учащиеся лицея «Молодые таланты», имеющие особую страсть к науке и знаниям и педагогический коллектив.
Директор лицея Фуад Бабаев рассказал о важности подготовки школьников к международным и республиканским предметным олимпиадам, конкурсу «Ученый будущего» и другим конкурсам.
Затем заместитель директора Института образования Фуад Гараев проинформировал лицеистов о проделанной работе по выявлению талантливых детей, механизме и формате проведения международных и республиканских предметных олимпиад.