https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_d321a59c06fbd602cc163dfae_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “İnformasiya menecmenti və davamlı inkişaf” mövzusunda III Beynəlxalq Ənənədən Gələcəyə İnformasiya və Sənəd Menecmenti Simpoziumu öz işinə başlayıb. Simpozium Bakı Dövlət Universiteti, Türkiyənin Bartın Universiteti, Çankırı Karatekin Universiteti, Kastamonu Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Əvvəlcə Azərbaycan və Türkiyənin Dövlət himnləri səsləndirilib. Ulu öndərlər Heydər Əliyev və Mustafa Kamal Atatürkün, türk dünyası şəhidlərinin əziz xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Simpoziumun Azərbaycan tərəfdən həmsədri, BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev bildirib ki, 1919-cu il sentyabrın 1-də əsası qoyulan Universitet təkcə Azərbaycanda elmin və təhsilin əsas mərkəzi deyil, həm də milli ictimai fikrin formalaşmasında və inkişafında mühüm rol oynayan məbəddir. Xarici nüfuzlu universitetlərlə ortaq layihələrin həyata keçirilməsinə xüsusi önəm verən BDU-nun beynəlxalq əməkdaşlığında qardaş Türkiyə Respublikası ilə əlaqələr aparıcı yer tutur. Son 3 ildə BDU Türkiyənin 30-dan artıq tanınmış universiteti ilə ən müxtəlif istiqamətləri əhatə edən memorandumlar imzalayıb. Bu gün öz işinə başlayan və iki gün davam edəcək III Beynəlxalq Ənənədən Gələcəyə İnformasiya və Sənəd Menecmenti Simpoziumu da qarşılıqlı əlaqələrimizə öz töhfələrini verəcək.
Əliş Ağamirzəyev vurğulayıb ki, Türkiyədə kitabxanaçılıq və informasiya fəaliyyəti, muzey, arxiv işi ixtisasları üzrə kadr hazırlayan universitetlər tərəfindən keçirilən nüfuzlu Simpoziuma ilk dəfə 2022-ci ildə Bartın Universiteti, 2023-cü ildə isə Çankırı Karatekin Universiteti ev sahibliyi edib. Hər iki simpoziumda həmtəşkilatçı olan BDU bu il mötəbər tədbirə ev sahibliyi edir. Həmtəşkilatçı universitetlərlə yanaşı, Türkiyənin digər nüfuzlu universitetləri, o cümlədən Ankara, Hacettepe, İstanbul, Mərmərə, Atatürk, İstanbul 29 Mayıs universitetləri də Simpoziumun təşkilinə dəstək verib. Simpoziumun məqsədi müvafiq ixtisaslar üzrə kadr hazırlayan universitetlərlə birlikdə sahə üzrə prioritet istiqamətləri müəyyənləşdirmək, akademik fəaliyyəti və elmi tədqiqatları əlaqələndirməyə xidmət etməkdir.
Simpoziumun Türkiyə tərəfdən həmsədri, Bartın Universitetinin İnformasiya və sənəd menecmenti bölümünün rəhbəri Ahmet Altay iki qardaş ölkənin informasiya və sənəd menecmenti sahəsində işbirliyinin faydalı olacağına əminliyini bildirib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru Hüseyn Hüseynov, Kastamonu Universiteti, Çankırı Karatekin Universiteti, Atatürk Universiteti, İstanbul 29 Mayıs Universitetinin İnformasiya və sənəd menecmenti bölümlərinin rəhbərləri Hasan Sacit Keseroğlu, Coşkun Polat, Dündar Alıkılıç, Berrin Balkaş Yılmaz, BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin dekanı Ələmdar Bayramov çıxışlarında Simpoziumun Azərbaycan və Türkiyənin elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində əlaqələrinə mühüm töhfə verəcəyini bildiriblər. Qeyd olunub ki, Simpoziumda sənəd menecmenti, informasiya logistikası, müəlliflik hüquqları və əlaqəli hüquqlar, kitabxana-informasiya fəaliyyəti, muzey, arxiv işi və s. kimi mühüm istiqamətlərdə tədqiqatlar təqdim olunacaq.
Simpoziumun plenar iclasında BDU-nun dosenti Pərviz Kazimi “Yaşıl kitabxana konsepsiyası”, Kastamonu Universitetinin dosenti Güler Demir “Davamlı inkişaf və yaşıl kitabxanalar” mövzularında məruzə ediblər.
Simpoziumda ümumilikdə Azərbaycan, Türkiyə və Özbəkistanın 17 universitetini təmsil edən nüfuzlu alimlər, professorlar, gənc tədqiqatçılar, həmçinin Türkiyə Milli Təhsil Nazirliyinin, Mədəniyyət Nazirliyinin, Türkiyənin bir sıra bələdiyyə kitabxanalarının, ölkəmizin kitabxana və muzeylərinin əməkdaşları 60-a yaxın məruzə edəcəklər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_d321a59c06fbd602cc163dfae_o.jpg
В Бакинском государственном университете стартовал III Международный симпозиум информация и менеджмента документов «От традиций к будущему» на тему «Информационный менеджмент и устойчивое развитие», посвященный «Году солидарности во имя зеленого мира». Симпозиум организован совместно Бакинским государственным университетом (БГУ), Университетом Бартын, Университетом Чанкыры Каратекин и Университетом Кастамону Турции.
Сопредседатель симпозиума с азербайджанской стороны, проректор БГУ Алиш Агамирзаев сообщил, что университет, основанный 1 сентября 1919 года, также является храмом, играющим важную роль в формировании и развитии общественного мнения. В международном сотрудничестве БГУ связи с братской Турецкой Республикой играют ведущую роль. За последние 3 года БГУ подписал меморандумы более чем с 30 известными вузами Турции. И III Международный симпозиум информация и менеджмента документов «От традиций к будущему» также внесет вклад в взаимоотношения двух стран.
Алиш Агамирзаев подчеркнул, что симпозиум, проводимый вузами Турции, готовящими кадры в области библиотечно-информационной деятельности, музейного и архивного дела, впервые был проведен Университетом Бартын в 2022 году и Университетом Чанкыры Каратекин в 2023 году. БГУ, соорганизатор обоих симпозиумов, в этом году сам проводит это престижное мероприятие. Наряду с университетами-соорганизаторами организацию мероприятия поддержали и другие престижные вузы Турции. Цель симпозиума – совместно с вузами, готовящими кадры по профильным специальностям, способствовать определению приоритетных направлений области, координация академической деятельности и научных исследований.
Сопредседатель симпозиума с турецкой стороны, руководитель отделения информации и менеджмента документов Университета Бартын Ахмет Алтай выразил уверенность, что сотрудничество двух братских стран в области информации и менеджмента документов будет полезным, и пожелал успехов работе мероприятия.
Также выступили директор Национальной библиотеки Азербайджана Керим Тахиров, директор Центральной научной библиотеки НАНА Гусейн Гусейнов, руководители отделений информации и менеджмента документов Университета Кастамону, Университета Чанкыры Каратекин, Университета Ататюрка, Стамбульского университета 29 мая Гасан Саджит Кесероглу, Джошкун Полат, Дюндар Алыкылыч, Беррин Балкаш Йылмаз, декан факультета информации и менеджмента документов БГУ Аламдар Байрамов.
На пленарном заседании симпозиума с докладом на тему «Концепция зеленой библиотеки» выступил доцент БГУ Первиз Казими, а на тему «Устойчивое развитие и зеленые библиотеки» - доцент Университета Кастамону Гюлер Демир.
На симпозиуме ученые, молодые исследователи, представляющие 17 университетов Азербайджана, Турции и Узбекистана, а также сотрудники Министерства национального образования и Министерства культуры Турции, ряда муниципальных библиотек Турции, библиотек и музеев нашей страны сделают около 60 докладов.