https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_47569bebb8724bc09e22b3dc1_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin Coğrafiya fakültəsinin magistrantı İmran Bayramov və IV kurs tələbəsi Sona Paşayeva Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyinin (“Azərkosmos”) təşkil etdiyi "Yer səthinin məsafədən müşahidəsi" müsabiqəsinin finalçısı olublar.
Belə ki, Coğrafiya fakültəsinin magistrantı İmran Bayramovun "Sərsəng su anbarı və ətraf ərazilərində təbii-ekoloji şəraitin məskunlaşma prosesinə və təsərrüfatın inkişaf imkanlarına təsirinin tədqiqi" və IV kurs tələbəsi Sona Paşayevanın "Ekoloji və rekreasiya təyinatlı yaşıllıqların şəhərlərin dayanıqlı inkişafına təsirinin tədqiqi (Xaçmaz inzibati rayonu timsalında)" mövzularında elmi layihələri finala çıxan 52 layihə arasında yer alıb.
"Sərsəng su anbarı və ətraf ərazilərində təbii-ekoloji şəraitin məskunlaşma prosesinə və təsərrüfatın inkişaf imkanlarına təsirinin tədqiqi" mövzusunda layihə çərçivəsində Sərsəng su anbarının əsas hidroekoloji, geomorfoloji və ekocoğrafi parametrləri hesablanıb, təhlil olunub və beynəlxalq qiymətləndirmə meyarları ilə uyğunlaşdırılıb. İşğaldan sonra Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarına Böyük Qayıdış fonunda aparılmış inzibati ərazi islahatlarının nəticəsi olaraq yenidən yaradılmış Ağdərə rayonunun davamlı sosial-iqtisadi inkişafı və onun ərazisində yerləşən Sərsəng su anbarından dayanıqlı istifadə məqsədi ilə təkliflər işlənib hazırlanıb. Layihənin ərsəyə gəlməsində “Google Earth Pro”, “Google My Map”, “QGis" və s. xəritələrin CİS mühitində emalı alətlərindən istifadə olunub. Layihə çərçivəsində “Azərkosmos”un təqdim etdiyi 2017, 2020 və 2023-cü illərə aid peyk təsvirləri ilə yanaşı, digər peyklərin (“Sentinel”, “Landsat” və b.) təsvirləri də istifadə edilib. Aparılmış tədqiqatlar nəticəsində Sərsəng su anbarının ətraf ərazilərinin təbii şəraiti ilə yanaşı, həm də ölkənin qərb rayonları ilə nəqliyyat-kommunikasiya perspektivlərinin geniş olduğu müəyyənləşdirilib. Layihə çərçivəsində beynəlxalq standartlara və təcrübələrə əsaslanan Sərsəng su anbarı üçün sahil ekosistemlərini idarəetmə planı (SEİP) da hazırlanıb.
"Ekoloji və rekreasiya təyinatlı yaşıllıqların şəhərlərin dayanıqlı inkişafına təsirinin tədqiqi (Xaçmaz inzibati rayonu timsalında)" mövzusunda layihədə isə Xaçmaz şəhərinin 2035-ci ilə qədərki dövrdə inkişafına dair “Xaçmaz şəhərinin Baş planı” çərçivəsində şəhərin inkişaf zonasına daxil olan ərazilərdə mövcud və yaradılması nəzərdə tutulan infrastruktur təhlil olunub. Şəhər ekosisteminin davamlılığı naminə ekoloji və rekreasiya təyinatlı yaşıllıqların sayının artırılmasına dair konkret təkliflər hazırlanıb. Layihənin icrası üçün “Azərkosmos” tərəfindən təqdim olunmuş 2018 və 2023-cü illərə aid Xaçmaz şəhəri və onun ətraf ərazilərini əhatə edən peyk təsvirləri şəhərin Baş planında nəzərdə tutulan inkişaf əraziləri ilə uyğunlaşdırılıb. Əldə olunmuş nəticələr əsasında ilkin mərhələdə üç istiqamət üzrə ekosistem xidmətlərinin tətbiqi üzrə təkliflər verilib. Layihədə Xaçmaz şəhərinin yaşıllıqlarla əhatə olunması üzrə beynəlxalq müqayisələr də aparılıb. Müasir və dayanıqlı şəhərsalma təcrübələri üzrə Çin, İspaniya, Macarıstan, Polşa, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Filippin, Pakistan və s. ölkələrdə aparılmış tədqiqatlar öyrənilib və Xaçmaz şəhərinin dayanıqlı şəhər idarəetmə multi-modeli təklif olunub. Şəhər əhalisinin artım dinamikası və yaşıllıqların dəyişmə dərəcəsi arasında kəmiyyətlərin korrelyasiya əlaqəsi qurulub və BMT-nin “UN-Habitat” məskunlaşma proqramının tövsiyə etdiyi UED indikatoru və şəhər landşaftlarının antropogenləşmə səviyyəsi müəyyən edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_47569bebb8724bc09e22b3dc1_o.jpg
Магистрант географического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) Имран Байрамов и студентка Сона Пашаева стали финалистами конкурса «Дистанционное наблюдение поверхности Земли», организованного Космическим агентством Азербайджанской Республики («Азеркосмос»).
Так, проекты Имрана Байрамова «Исследование влияния природно-экологических условий на Сарсангском водохранилище и прилегающих к нему территориях на процесс расселения и возможности развития хозяйств» и Соны Пашаевой «Исследование влияния эколого-рекреационного озеленения на устойчивое развитие городов» (на примере Хачмазского административного района)» вошли в число 52 проектов-финалистов.
В проекте «Исследование влияния природно-экологических условий на Сарсангском водохранилище и прилегающих к нему территориях на процесс расселения и возможности развития хозяйств» основные гидроэкологические, геоморфологические и эколого-географические параметры водохранилища рассчитаны, проанализированы и приведены в соответствие с международными критериями оценки. Подготовлены предложения по устойчивому социально-экономическому развитию Агдаринского района и рациональному использованию Сарсангского водохранилища, расположенного на его территории. При разработке проекта использовались «Google Earth Pro», «Google My Map», «QGis» и другие инструменты обработки карт в среде CİS. Помимо спутниковых изображений «Азеркосмоса» в проекте также использовались изображения других спутников («Sentinel», «Landsat» и др.). Помимо природных условий окрестностей Сарсангского водохранилища установлена широкость транспортно-коммуникационных перспектив с западными регионами страны. Для водохранилища также подготовлен план управления прибрежной экосистемой.
В проекте под названием «Исследование влияния эколого-рекреационного озеленения на устойчивое развитие городов» (на примере Хачмазского административного района)» проанализирована существующая и планируемая инфраструктура на территориях, входящих в зону застройки города Хачмаз. Для обеспечения устойчивости городской экосистемы подготовлены предложения по увеличению количества зеленых насаждений. Для реализации проекта спутниковые снимки «Азеркосмоса» приведены в соответствие с территориями застройки, предусмотренными генеральным планом города. Сделаны предложения по применению экосистемных услуг в трех направлениях. Также проведены международные сравнения по окружению Хачмаза зелеными насаждениями. Изучены исследования Китая, Испании, Венгрии, Польши, Объединенных Арабских Эмиратов, Филиппин, Пакистана и предложена мультимодель устойчивого городского управления Хачмазом. Установлена количественная корреляция между динамикой роста населения и степенью изменения зеленых насаждений, определен показатель UED программы ООН «UN-Habitat» и антропогенный уровень городских ландшафтов.