https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_30018b270332eb7c69cc640a8_o.jpg
Energetika Nazirliyi təsərrüfat subyektlərində və binalarda (qurğularda) enerji auditinin keçirilməsi üzrə ixtisas attestatı əldə etmək istəyənlərə çağırış edir.
Enerji auditi enerji effektivliyinin artırılması və enerjiyə qənaət imkanlarını, enerji itkilərinin və ətraf mühitə atılan tullantıların miqdarının, həmçinin həyata keçiriləcək iqtisadi cəhətdən səmərəli enerji effektivliyi tədbirlərinin müəyyənləşdirilməsi məqsədini daşıyır.
İxtisas attestatı əldə etmək üçün energetika və ya iqtisadi sahələrdə ali təhsil və müvafiq ixtisas üzrə ən azı 3 il iş təcrübəsi tələb olunur. Attestasiya test üsulu ilə Energetika Nazirliyi tərəfindən 2 saat müddətində və fasiləsiz keçirilir. Namizədlərə 40 qapalı və 10 açıq tipli olmaqla ümumilikdə 50 test tapşırığı təqdim edilir. Testdə ən azı 45 bal toplamış namizədlər attestasiyadan keçmiş hesab olunurlar.
Fiziki şəxsə ixtisas attestatının verilməsi üçün onun işlədiyi hüquqi şəxs (enerji auditi üzrə təşkilat) bu barədə Energetika Nazirliyinə müraciət etməlidir.
Enerji auditoru ixtisas attestatının əldə edilməsi üçün müraciətlər minenergy@minenergy.gov.az elektron poçt ünvanı vasitəsilə qəbul edilir. Müraciət və attestatın əldə edilməsi ödənişsizdir.
İmtahanın yeri, tarixi və saatı, həmçinin növbəti keçiriləcək imtahanlara dair məlumatlar Nazirliyin www.minenergy.gov.az rəsmi internet səhifəsində elan ediləcəkdir.
Attestasiya Proqramı və İxtisas attestatını əldə etmək üçün Bələdçi ilə Nazirliyin rəsmi internet saytında “Enerji səmərəliliyi” bölməsinin “Enerji auditi” alt bölməsindən tanış ola bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_30018b270332eb7c69cc640a8_o.jpg
The Ministry of Energy calls on those wishing to obtain a energy auditor qualification certificate for conducting an energy audit in business entities and buildings (facilities).
The energy audit aims to increase energy efficiency and determine energy conservation opportunities, the amount of energy losses and emissions into the environment, and the cost-effective energy efficiency measures to be implemented.
To obtain a qualification certificate, higher education in the energy or economic fields and at least 3 years of work experience in the relevant specialty are required. Attestation is carried out by the Ministry of Energy by the test method within 2 hours and without interruption. Candidates are given 40 test tasks, including 10 closed and 50 open types. Candidates who have scored at least 45 points on the test are considered attested.
In order to issue a qualification certificate to an individual, the legal entity (energy audit organization) in which he works must apply to the Ministry of Energy.
Applications for obtaining the energy auditor qualification certificate are accepted via the email address minenergy@minenergy.gov.az. Application and attestation are free of charge.
The vanue, date and time of the exam, as well as information on the upcoming exams will be announced on the official website of the Ministry www.minenergy.gov.az.
You can get information about the attestation program and The Guide for obtaining a qualification certificate on the official website of the Ministry from the energy audit subsection of the Energy Efficiency section.