https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_f26e14465c5bfbbf3a1242a13_o.jpg
“CVE-2024-39432” və “CVE-2024-39431” identifikatorları təyin edilmiş boşluqlar “Unisoc” çiplərində aşkar edilib. Bu çiplər Rusiya, Asiya, Afrika və Latın Amerikasında geniş istifadə olunur və smartfonlar, planşetlər, avtomobillər və telekommunikasiya avadanlıqlarında tətbiq edilir. Aşkar edilən boşluqlar təhlükəsizlik tədbirlərindən keçməyə və SoC (System on Chip) daxilindəki modem vasitəsilə tətbiq prosessoruna (Application Processor) icazəsiz uzaqdan giriş əldə etməyə imkan yaradır. Detallar Balidə keçirilmiş beynəlxalq “Security Analyst Summit” konfransında təqdim edilib.
Kaspersky ICS CERT mütəxəssisləri konfransda təcavüzkarların tətbiq prosessorunda işləyən əməliyyat sisteminin müdafiə mexanizmlərindən yan keçə, onun nüvəsinə uzaqdan daxil ola, əməliyyat sisteminin nüvə səviyyəsində icazəsiz kod işlədə və istənilən sistem fayllarını modifikasiya edə bildiklərini nümayiş etdiriblər. Mütəxəssislər bir neçə hücum vektorunu, o cümlədən, yaddaşa birbaşa giriş (DMA) kontrolleri ilə manipulyasiya texnikalarını araşdırıblar. Bu texnikalar yaddaş müdafiə modulu (MPU) kimi mövcud müdafiə tədbirlərindən yan keçməyə imkan verir. Bu metod Kaspersky mütəxəssislərinin 2023-cü ildə aşkar etdiyi "Triangulation" əməliyyatı zamanı tətbiq edilmiş taktikaya bənzəyir. Belə yüksək mürəkkəblik və peşəkarlıq tələb edən metodlardan yalnız ciddi texniki bacarıqlara və resurslara malik olan kibercinayətkarlar istifadə edə bilərlər.
“Unisoc” çipləri geniş yayılıb və aşkar edilmiş boşluqlardan həm fərdi istifadəçilər, həm də həssas cihazlara malik təşkilatlar zərər görə bilər. Kritik sahələrdə, məsələn, nəqliyyat və telekommunikasiya sektorlarında istifadə olunan həssas cihazlara hücumlar yalnız hücuma məruz qalan müəssisələrə böyük ziyan vurmaqla qalmır, həm də iqtisadiyyatın bir çox digər sektorları üçün infrastruktura təsir edən ciddi nəticələrə səbəb ola bilər.
"Çiplərin təhlükəsizliyi mürəkkəb mövzudur və mikrosxemlərin layihələndirilməsində, eyni zamanda çipi istifadə edən son məhsulun arxitekturasında kiberrisklər nəzərə alınmalıdır. Bir çox çip istehsalçıları intellektual mülkiyyətlərini qorumaq üçün prosessorlarının daxili quruluşu və iş prinsipi barədə məlumatların məxfiliyini ön planda tutur. Bu başa düşüləndir, lakin qapalı arxitektura və sənədləşdirilməmiş funksionallıq çox vaxt tətbiqdəki səhvlərə və bazara çıxarıldıqdan sonra aradan qaldırılması çətin olan təhlükəsizlik problemlərinə səbəb olur. Araşdırmamız göstərir ki, çip istehsalçıları ilə son məhsul istehsalçıları və kibertəhlükəsizlik mütəxəssislərinin birgə əməkdaşlığı vacibdir. Bu, potensial boşluqları erkən mərhələlərdə aşkar etməyə və onların gec aşkar olunaraq kibercinayətkarlar tərəfindən istismar edilmə riskini azaltmağa kömək edəcək," - deyə Kaspersky ICS CERT-in rəhbəri Yevgeni Qonçarov bildirib.
Kaspersky “Unisoc”a təhlükəsizliyə proaktiv yanaşması və istifadəçilərini qorumaq əzminə görə təşəkkür edir. Boşluqlar barədə bildiriş aldıqdan sonra “Unisoc” şirkəti yüksək operativlik nümayiş etdirərək aşkar edilmiş problemlərin aradan qaldırılması üçün qısa müddət ərzində təhlükəsizlik düzəlişləri hazırlayıb və yayımlayıb.
Kaspersky ICS CERT komandası cihaz istehsalçılarına və istifadəçilərinə aşkar edilmiş boşluqlardan istifadə edilən hücumların riskini azaltmaq üçün bu yeniləmələri dərhal quraşdırmağı tövsiyə edir. Lakin SoC aparat arxitekturasının xüsusiyyətləri modemdə bu növdən olan yeni zəifliklərin aşkar edilməsi halında bu tip hücumların qarşısını birdəfəlik almağa imkan vermir. Mütəxəssislər proqram təminatında edilən düzəlişlərlə yanaşı əlavə müdafiə tədbirlərini də əhatə edən çoxsəviyyəli təhlükəsizlik yanaşmasından istifadə etməyi tövsiyə edirlər.
Kibertəhlükələrdən, boşluqlardan istifadə edilən hücumlardan qorunmaq üçün Kaspersky şirkətlərə tövsiyə edirlər:
- OT infrastrukturunun tərkibinə daxil olan əməliyyat sistemlərini, tətbiqləri və cihazların proqram təminatını müntəzəm olaraq yeniləyin və boşluqlar haqqında məlumat əldə edildikdən sonra dərhal yamaqları quraşdırın və ya kompensasiyaedici tədbirlər görün;
- OT sistemlərinin təhlükəsizlik auditini həyata keçirin, təhlükəsizlik problemlərini vaxtında aşkar edin və aradan qaldırın;
- kibertəhdidlərin analizi üçün müasir vasitələrdən istifadə edin, təşkilatın təhlükəsizliyini mövcud çağırışlara uyğun şəkildə təkmilləşdirmək üçün vaxtında tədbirlər görün. “ICS Threat Intelligence Reporting” xidməti mövcud kibertəhdidlər, hücum vektorları, təşkilatların kibercinayətkarlar tərəfindən istifadə edilən təhlükəsizlik problemləri, OT zəiflikləri və onların hücumlara qarşı möhkəmliyini artırmağın yolları haqqında məlumatları toplayır;
- bütün kritik sənaye sistemlərinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün “Kaspersky Industrial CyberSecurity” kimi OT son cihazları və texnoloji informasiya şəbəkələri üçün müdafiə həllərindən istifadə edin.
2023-cü ildə Kaspersky həlləri müxtəlif parametrlər üzrə təhlükəsizlik texnologiyalarının iştirak etdiyi 100 müstəqil sınaqda iştirak edib, o cümlədən 93 dəfə birinci yeri tutub.
“Kaspersky ICS CERT” Kaspersky tərəfindən yaradılmış sənaye sistemlərinin təhlükəsizliyinin araşdırılması və informasiya təhlükəsizliyi insidentlərinə cavab verilməsi mərkəzidir. Daha ətraflı məlumatı buradan əldə edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_f26e14465c5bfbbf3a1242a13_o.jpg
Уязвимости, которым присвоены идентификаторы CVE-2024-39432 и CVE-2024-39431, найдены в чипах Unisoc, широко используемых в устройствах в России, Азии, Африке и Латинской Америке ― смартфонах, планшетах, автомобилях и телекоммуникационном оборудовании. Обнаруженные бреши позволяют обходить меры безопасности и получать неавторизованный удалённый доступ к процессору приложений (Application Processor) через модем, встроенный в SoC (System on Chip). Подробности были представлены на международной конференции Security Analyst Summit на Бали.
Эксперты Kaspersky ICS CERT продемонстрировали, что атакующие могут обходить защитные механизмы в ОС, работающей на процессоре приложений; получать удалённый доступ к её ядру; выполнять неавторизованный код с привилегиями уровня ядра ОС и модифицировать произвольные системные файлы. Специалисты изучили разные векторы атак, включая техники манипулирования контроллером прямого доступа к памяти (DMA), которые позволяют обходить существующие меры защиты, такие как модуль защиты памяти (MPU). Этот метод напоминает тактику Операции Триангуляция, обнаруженной экспертами «Лаборатории Касперского» в 2023 году. Ввиду их высокой сложности и изощрённости такие методы могут использовать только злоумышленники с серьёзными техническими навыками и ресурсами.
Чипы Unisoc широко распространены, и от обнаруженных уязвимостей могут пострадать как индивидуальные пользователи уязвимых конечных устройств, так и организации. Атаки на уязвимые устройства, применяемые в критически важных отраслях, таких как автотранспорт или телекоммуникации, могут не только нанести большой урон атакованному предприятию, но и иметь серьёзные последствия инфраструктурного уровня — для многих прочих секторов экономики.
«Безопасность чипов — это сложная тема, киберриски следует учитывать как при проектировании микросхем, так и в архитектуре конечного продукта, использующего чип. Многие производители чипов ставят на первое место конфиденциальность информации о внутреннем устройстве и работе своих процессоров для защиты интеллектуальной собственности. Это вполне объяснимо, однако закрытая архитектура и недокументированная функциональность часто сопутствуют ошибкам в реализации и проблемам безопасности, которые трудно устранить после выхода продукта на рынок. Наше исследование подчёркивает, как важно, чтобы производители чипов, разработчики конечных продуктов и сообщество специалистов по кибербезопасности теснее сотрудничали друг с другом, это поможет выявлять потенциальные уязвимости на ранних этапах и снижать риски их позднего обнаружения и использования злоумышленниками», — комментирует Евгений Гончаров, руководитель Kaspersky ICS CERT.
«Лаборатория Касперского» благодарит Unisoc за проактивный подход к безопасности и стремление защищать пользователей своих продуктов. Получив уведомление об уязвимостях, компания Unisoc продемонстрировала исключительную оперативность, быстро разработав и выпустив исправления безопасности для устранения выявленных проблем.
Kaspersky ICS CERT настоятельно рекомендует производителям и пользователям устройств незамедлительно установить эти обновления, чтобы снизить риски атак с использованием обнаруженных уязвимостей. Однако особенности аппаратной архитектуры SoC не позволяют раз и навсегда устранить возможность такого типа атак, в случае обнаружения новых подобных уязвимостей в модеме. Эксперты рекомендуют использовать многоуровневый подход к безопасности, включающий в себя как установку программных исправлений, так и дополнительные меры защиты.
Для защиты компьютеров от киберугроз, эксплуатирующих уязвимости, «Лаборатория Касперского» рекомендует компаниям:
- регулярно обновлять операционные системы, приложения и прошивки устройств в составе ОТ-инфраструктуры и устанавливать патчи или принимать компенсирующие меры сразу после того, как становится известно об уязвимости;
- использовать современные средства аналитики киберугроз, чтобы своевременно принимать меры по улучшению защищённости организации, адекватные текущим вызовам. Сервис ICS Threat Intelligence Reporting аккумулирует данные о текущих киберугрозах и векторах атак, проблемах безопасности организаций, используемых злоумышленниками, а также об уязвимостях ОТ и о том, как повысить их устойчивость к атакам;
- использовать защитные решения для конечных устройств ОТ и технологических информационных сетей, такие как Kaspersky Industrial CyberSecurity, чтобы обеспечить безопасность всех критически важных промышленных систем.
В течение 2023 года решения «Лаборатории Касперского» принимали участие в 100 независимых тестированиях защитных технологий по различным параметрам и 93 раза заняли в них первые места.