https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_80bd27f81e57c11db521df888_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 105 illik yubileyi çərçivəsində Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin təqdimatı keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və ölkəmizin azadlığı uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsi Bakı Dövlət Universitetinin ən gənc fakültələrindən olmasına baxmayaraq, ən böyük fakültəsidir. Fakültə 1991-1992-ci illərdə yaranıb, qısa zaman ərzində formalaşıb və məşhurlaşıb. Bu illər ərzində fakültə ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında mühüm rol oynayan çoxsaylı məzunlar yetişdirib. Hazırda fakültənin məzunları dövlət və hökumət qurumlarında, diplomatik nümayəndəliklərdə ölkəmizi layiqincə təmsil edirlər: “Müasir dövrdə dünyada beynəlxalq məsələlər və iqtisadiyyat ən aparıcı sahələrdəndir. Bu sahədə ölkəmizi peşəkar, yüksəkixtisaslı kadrlarla təmin etmək üçün fakültənin üzərinə mühüm vəzifələr düşür. Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin ölkəmizin beyin mərkəzlərindən birinə çevrilməsini istəyirik. Son illər fakültənin tədris göstəriciləri ildən-ilə yaxşılaşır, yüksək balla qəbul olunanların sayı artır”.
Xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev 17 ildən sonra BDU-da çıxış etməyin böyük fəxr olduğunu qeyd edib. O bildirib ki, ölkəmizin diplomatik korpusunun böyük əksəriyyətini BDU məzunları təşkil edir. Fakültə məzunları həm Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) mərkəzi aparatında, həm də diplomatik nümayəndəliklərdə uğurla fəaliyyət göstərirlər. BDU-nun ənənələri, mühiti, burda qazandıqları peşəkar bacarıqlar onların uğurlarının əsasını təşkil edir. O, ölkəmizin son illərdə qazandığı diplomatik uğurlarda BDU məzunlarının da rolunun çox olduğunu diqqətə çatdırıb. BDU ilə XİN arasında münasibətlərin inkişafı, Universitetin tələbə və məzunlarının nazirliyin fəaliyyətinə daha aktiv cəlb olunması istiqamətlərində işlərin davam edəcəyini vurğulayıb.
Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Laçın Abışlı isə bildirib ki, BDU yarandığı gündən öz tarixi missiyasını ölkəmizdə milli kadr hazırlığının həyata keçirilməsi istiqamətində qurub. Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsi hazırda respublikanın ən böyük fakültələrindən biri kimi 3500-dən çox tələbə kontingentinə sahibdir. Burada bakalavriat səviyyəsində 9 ixtisas, magistratura səviyyəsində 18 ixtisaslaşma üzrə müasir dövrün qlobal çağırışlarına cavab verən yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı həyata keçirilir. 7 kafedradan ibarət fakültədə 100 nəfərdən artıq professor-müəllim heyəti çalışır. Beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində fakültədə ikili diplom proqramları və birgə tədqiqat layihələri həyata keçirilir. Bu yanaşma tələbələrin rəqabətədavamlı mütəxəssis kimi formalaşmasına və beynəlxalq arenada uğurla təmsil olunmasına şərait yaradır.
Daha sonra Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin fəaliyyətinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının rəisi Qulu Novruzov, XİN-in Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Məhəmmədəli Xudaverdiyev çıxışlarında BDU məzunlarının ölkənin tərəqqisi və inkişafı istiqamətində böyük fədakarlıq göstərdiklərini və bunun real nümunəsinin ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi böyük beynəlxalq tədbirlərdə aydın göründüyünü bildiriblər.
Tədbir fakültənin və BDU-nun Mədəniyyət-yaradıcılıq Mərkəzinin birgə hazırladığı konsert proqramı ilə davam edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_80bd27f81e57c11db521df888_o.jpg
В рамках 105-летнего юбилея Бакинского государственного университета (БГУ) прошла презентация факультета международных отношений и экономики.
Выступая на церемонии, ректор БГУ Эльчин Бабаев сообщил, что факультет является крупнейшим факультетом университета, несмотря на то, что он является одним из самых молодых. Факультет создан в 1991-1992 годах, сформировался и за короткое время стал известным. За годы работы факультет выпустил множество выпускников, играющих важную роль в общественно-политической жизни страны. В настоящее время выпускники факультета достойно представляют страну в государственных и правительственных органах и дипломатических миссиях: «В современную эпоху международные вопросы и экономика являются одними из ведущих сфер в мире. В этой сфере перед факультетом стоят важные задачи по обеспечению нашей страны профессиональными, высококвалифицированными кадрами.
Мы хотим, чтобы факультет стал одним из мозговых центров страны. Учебные показатели факультета улучшаются с каждым годом, увеличивается число поступивших с высокими баллами», - резюмировал Эльчин Бабаев.
Заместитель министра иностранных дел Ялчин Рафиев отметил, что для него большая честь выступать в БГУ спустя 17 лет. Он сообщил, что большую часть дипломатического корпуса страны составляют выпускники БГУ. Выпускники факультета успешно работают как в центральном аппарате Министерства иностранных дел (МИД), так и в дипломатических представительствах. Ялчин Рафиев отметил, что выпускники БГУ также сыграли большую роль в дипломатических успехах страны в последние годы. Он подчеркнул, что развитие отношений между БГУ и МИД, более активное привлечение студентов и выпускников вуза к деятельности министерства будет продолжено.
Декан Лачин Абышлы в своем выступлении сообщил, что на факультете в настоящее время обучается более 3500 студентов — это один из крупнейших факультетов республики. Здесь осуществляется подготовка кадров по 9 специальностям бакалавриата и 18 специальностям магистратуры. На факультете, состоящем из 7 кафедр, работают более 100 профессоров и преподавателей. В рамках международного сотрудничества на факультете реализуются программы двойного диплома и совместные научные проекты. Такой подход позволяет студентам стать конкурентоспособными специалистами и успешно быть представленными на международной арене.
Далее на мероприятии показан видеоролик, посвященный деятельности факультета.
Затем выступили начальник Академии Государственного таможенного комитета Гулу Новрузов, начальник управления пресс-службы МИД Айхан Гаджизаде, заведующий отделом управления международных связей Государственного агентства по услугам гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики Мухаммедали Худавердиев.
Мероприятие продолжилось программой, подготовленной совместно факультетом и Культурно-творческим центром БГУ.