https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_a8869d204b5432287c4b0698b_o.jpg
“Kişi idman gimnastikası üzrə 29-cu, qadın idman gimnastikası üzrə 8-ci Ölkə çempionatı və birinciliyi” yarışları uğurla başa çatdı. İki gün davam edən yarışlarda müxtəlif yaş kateqoriyaları üzrə gimnastlar birincilik uğrunda mübarizə apardılar.
Yarışda Balakən Olimpiya İdman Kompleksi, “Ocaq” Sport Klubu (Bakı və Sumqayıt bölmələri), Təhsil Respublika İdman Mərkəzinin Sumqayıt şəhər 1 nömrəli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Şahmat Məktəbi və Sumqayıt Olimpiya Kompleksindən 17 qadın, 33 kişi olmaqla, ümumilikdə, 50 idmançı öz bacarıqlarını sınayıb.
Qadın idman gimnastikasında – uşaqlar (2014-2015-ci il təvəllüdlülər), yeniyetmələr (2012-2013-cü il təvəllüdlülər), gənclər (2009-2011-ci il təvəllüdlülər), böyüklər (2006-cı il təvəllüdlülər və daha böyüklər), kişi idman gimnastikasında isə yeniyetmələr (2011-2012-ci il təvəllüdlülər), gənclər (2009-2010-cu il təvəllüdlülər) qrup B, gənclər (2007-2008-ci il təvəllüdlülər) qrup A və böyüklər (2006-cı il təvəllüdlülər və daha böyüklər) kateqoriyalarında idmançılar öz performanslarını nümayiş etdiriblər.
Yarışın birinci günündə gimnastlar fərdi çoxnövçülük üzrə, ikinci gündə isə ayrı-ayrı alətlərdə (dayaqlı tullanma, müxtəlif hündürlüklü qollar, gimnastika tiri, sərbəst hərəkətlər) çıxışlar sərgilədilər.

The 8th National Championship and First Place Competitions Have Ended
The 8th National Championship and First Place Competitions Have Ended The 8th National Championship and First Place Competitions Have Ended
The 29th Men’s Artistic Gymnastics National Championships and the 8th Women’s Artistic Gymnastics National Championships and among Age Categories successfully concluded.
Over two days, gymnasts from various age categories competed for the top spots.
A total of 50 gymnasts, including 17 women and 33 men, showcased their skills in the competition, representing Balakan Olympic Sports Complex, "Ocaq" Sport Club (Baku and Sumgayit branches), the 1st Specialized Olympic Reserve Children and Youth Sports Chess School of the Republican Education Sports Center (Sumgayit), and the Sumgayit Olympic Complex.
In Women’s Artistic Gymnastics, gymnasts competed in the following age categories: Children (born in 2014-2015), Juniors (born in 2012-2013), Youngster (born in 2009-2011) and Seniors (born in 2006 and older). In Men’s Artistic Gymnastics, the age groups included Juniors (born in 2011-2012), Youngsters (born in 2009-2010) Group B, Youngsters (born in 2007-2008) Group A and Seniors (born in 2006 and older).
On the first day of the competition, gymnasts competed in the All-Around competition, while on the second day, they demonstrated their routines on individual apparatuses (Vault, Uneven Bars, Balance Beam, and Floor Exercises).