https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_f763d3d165edb63ebb662ea2e_o.jpg
Mastercard ABB ilə əməkdaşlıq çərçivəsində iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə üçün innovativ fintex həlləri kəşf etmək məqsədilə keçirilən “Sandbox as a Service” platforması üzrə virtual hakatonu uğurla başa vurub Hakatonda regionun 8 aparıcı fintex startapı iştirak edib və dayanıqlı inkişafı dəstəkləmək və karbon emissiyalarını azaltmaq üçün məhsulları canlı təqdim ediblər.
Hakatonda ümumilikdə 50-dən çox regional və yerli fintex həlləri dəyərləndirilib. Finalçılar Azərbaycan bazarında fəaliyyət göstərə bilmək qabiliyyəti, banklarla inteqrasiya üçün hazır canlı məhsullar təqdim etmək və dayanıqlılıq mövzusuna uyğun olmaq kimi meyarlara əsasən seçilib.
Final günündə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, ABB, Kapital Bank, Paşa Bank, Mastercard və Sabah Hub-ı təmsil edən altı ekspertə iştirakçılar tərəfindən məhsul təqdimatları keçirilib. Ekspertlər təqdim edilmiş həlləri “Sandbox as a Service” platformasında banklar, innovasiya və istifadəçi təcrübəsi üçün aktuallıq baxımından dəyərləndirib.
Dayanıqlılıq üzrə hakatonunun qalibləri aşağıdakılar olub:
•1-ci yer – CARBONEMIT
• 2-ci yer – BESO
• 3-cü yer – FARADAI
Birinci yerə çıxan CARBONEMIT startapı ABB tərəfindən inkişafını genişləndirmək üçün 10,000 ABŞ dolları və Mastercard “Sandbox as a Service” platformasına tam giriş imkanı əldə edəcək. İkinci və üçüncü yerin sahibləri isə platformaya fərdi giriş hüququ və əlavə Mastercard üstünlükləri ilə mükafatlandırılacaqlar.
Bu komandalar iqlim problemlərinin həlli üzrə qabaqcıl yanaşmalar və banklar, həmçinin maliyyə institutları üçün praktik tətbiqlər təklif etməklə münsiflərdən yüksək qiymət alıb.
Mastercard dayanıqlı innovasiyaları dəstəkləməyə, ətraf mühitə qarşı məsuliyyəti təşviq etməyə və daha yaşıl gələcəyə töhfə verən fintex həllərini dəstəkləmək öhdəliyinə sadiqdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_f763d3d165edb63ebb662ea2e_o.jpg
Mastercard, in collaboration with ABB, successfully concluded the Sandbox as a Service platform Hackathon, a virtual event aimed at discovering innovative fintech solutions to combat climate change. The Hackathon featured 8 leading fintech startups from the region, showcasing live products designed to support sustainable development and reduce carbon emissions.
Over 50 regional and local fintech solutions were evaluated, with finalists meeting criteria such as the ability to operate in Azerbaijan, presenting live products ready for integration with banks, and aligning with the sustainability theme.
The final day included presentations from participants to a panel of six experts representing the Innovation & Digital Development Agency, ABB Bank, Kapital Bank, Pasha Bank, Mastercard and Sabah Hub. The panel assessed the solutions on the Sandbox as a Service platform, focusing on their relevance for banks, innovation, and user experience.
The winners of the Sustainability Sandbox Hackathon are:
Winner 1 – CARBONEMIT
Winner 2 – BESO
Winner 3 – FARADAI
CarbonEmit, as the first-place winner, will receive $10,000 from ABB to further develop their startup and full access to the Mastercard Sandbox as a Service platform. The second and third-place winners will gain personal access to the Sandbox platform and additional Mastercard benefits.
These teams impressed the jury with forward-thinking solutions that address climate challenges and offer practical applications for banks and financial institutions in Azerbaijan and beyond.
Mastercard remains dedicated to fostering sustainable innovation, promoting environmental responsibility, and supporting fintech solutions that contribute to a greener future.