https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_f763d3d165edb63ebb662ea2e_o.jpg
Mastercard ABB ilə əməkdaşlıq çərçivəsində iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə üçün innovativ fintex həlləri kəşf etmək məqsədilə keçirilən “Sandbox as a Service” platforması üzrə virtual hakatonu uğurla başa vurub Hakatonda regionun 8 aparıcı fintex startapı iştirak edib və dayanıqlı inkişafı dəstəkləmək və karbon emissiyalarını azaltmaq üçün məhsulları canlı təqdim ediblər.
Hakatonda ümumilikdə 50-dən çox regional və yerli fintex həlləri dəyərləndirilib. Finalçılar Azərbaycan bazarında fəaliyyət göstərə bilmək qabiliyyəti, banklarla inteqrasiya üçün hazır canlı məhsullar təqdim etmək və dayanıqlılıq mövzusuna uyğun olmaq kimi meyarlara əsasən seçilib.
Final günündə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, ABB, Kapital Bank, Paşa Bank, Mastercard və Sabah Hub-ı təmsil edən altı ekspertə iştirakçılar tərəfindən məhsul təqdimatları keçirilib. Ekspertlər təqdim edilmiş həlləri “Sandbox as a Service” platformasında banklar, innovasiya və istifadəçi təcrübəsi üçün aktuallıq baxımından dəyərləndirib.
Dayanıqlılıq üzrə hakatonunun qalibləri aşağıdakılar olub:
•1-ci yer – CARBONEMIT
• 2-ci yer – BESO
• 3-cü yer – FARADAI
Birinci yerə çıxan CARBONEMIT startapı ABB tərəfindən inkişafını genişləndirmək üçün 10,000 ABŞ dolları və Mastercard “Sandbox as a Service” platformasına tam giriş imkanı əldə edəcək. İkinci və üçüncü yerin sahibləri isə platformaya fərdi giriş hüququ və əlavə Mastercard üstünlükləri ilə mükafatlandırılacaqlar.
Bu komandalar iqlim problemlərinin həlli üzrə qabaqcıl yanaşmalar və banklar, həmçinin maliyyə institutları üçün praktik tətbiqlər təklif etməklə münsiflərdən yüksək qiymət alıb.
Mastercard dayanıqlı innovasiyaları dəstəkləməyə, ətraf mühitə qarşı məsuliyyəti təşviq etməyə və daha yaşıl gələcəyə töhfə verən fintex həllərini dəstəkləmək öhdəliyinə sadiqdir.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_f763d3d165edb63ebb662ea2e_o.jpg
Mastercard в сотрудничестве с компанией ABB успешно завершила хакатон Sandbox as a Service - виртуальное мероприятие, направленное на поиск инновационных финтех-решений для борьбы с изменением климата. В хакатоне приняли участие 8 ведущих финтех-стартапов региона, которые продемонстрировали реальные продукты, разработанные для поддержки устойчивого развития и сокращения выбросов углекислого газа.
Было оценено более 50 региональных и локальных финтех-решений, финалисты соответствовали таким критериям, как возможность работы в Азербайджане, представление реальных продуктов, готовых к интеграции с банками, и соответствие теме устойчивого развития.
В заключительный день конкурса участники представили свои презентации шести экспертам, представляющим Агентство инноваций и цифрового развития, ABB Bank, Kapital Bank, Pasha Bank, Mastercard и Sabah Hub. Эксперты оценивали решения на платформе Sandbox as a Service, обращая внимание на их актуальность для банков, инновационность и удобство использования.
Победителями хакатона Sustainability Sandbox as a Service стали:
Победитель 1 - CARBONEMIT
Победитель 2 - BESO
Победитель 3 - FARADAI
CarbonEmit, занявший первое место, получит $10 000 от ABB Bank на дальнейшее развитие своего стартапа и полный доступ к платформе Mastercard Sandbox as a Service. Победители, занявшие второе и третье места, получат персональный доступ к платформе Sandbox и дополнительные преимущества Mastercard.
Эти команды поразили жюри дальновидными решениями, направленными на решение климатических проблем и предлагающими практическое применение для банков и финансовых учреждений в Азербайджане и за его пределами.
Mastercard и впредь будет способствовать развитию устойчивых инноваций, продвижению экологической ответственности и поддержке финтех-решений, способствующих более экологичному будущему.