https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_7ad01f5c3620ccb0a6145b400_o.jpg
Azərbaycanın ən böyük kommersiya banklarından biri olan Bank Respublika və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD), BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Azərbaycanda yaşıl layihələrin maliyyələşdirilməsi üçün kredit sazişi imzalayıblar.
Kredit, Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Kiçik və Orta Biznesin (KOB) Şərqi Tərəfdaşlıq ölkələrində rəqabət qabiliyyətinin və inkluzivliyinin artırılması proqramı çərçivəsində təqdim olunub.
Sazişə əsasən, beynəlxalq maliyyə qurumu Bank Respublika üçün 3 illik müddətə 7,5 milyon ABŞ dolları məbləğində Azərbaycan manatında (AZN) sintetik kredit ayıracaq. Kredit vəsaitləri ekoloji təmiz texnologiyalar və istehsal üsullarını tətbiq edən kiçik və orta müəssisələrin dəstəklənməsi üçün istifadə ediləcək.
Qeyd edək ki, saziş çərçivəsində, Bank tərəfindən ayrılan kredit vəsaitlərini enerji səmərəliliyinin artırılmasına sərf edən və yaşıl texnologiyalardan istifadə edən sahibkarlara 10%-15% həcmində keşbek təqdim edəcək.
“Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq iş yerləri yaratmaq və iqtisadi artımı təmin etmək potensialına malikdir və buna görə də bu kredit mühüm bir nailiyyətdir. Avropa İttifaqı biznesin dəstəklənməsinə böyük diqqət yetirir – bu, Azərbaycan üçün nəzərdə tutulmuş Avropa İttifaqının İqtisadi və İnvestisiya Planının əsas hissəsidir” deyə Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Peter Michalko qeyd edib.
“Bakıda COP29-da olmaqdan və Avropa İttifaqı və etibarlı tərəfdaşımız Bank Respublika ilə birlikdə kiçik və orta sahibkarlığı dəstəkləməkdən məmnunam. Birlikdə Azərbaycan üçün dayanıqlı və inklüziv iqtisadiyyatın əsaslarını gücləndiririk” deyə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Maliyyə Təşkilatları üzrə İdarəedici Direktoru Francis Malige qeyd edib.
"Bank Respublika son iki ildə EBRD tərəfindən Azərbaycanda ticarətin maliyyələşdirilməsi sahəsində ən yaxşı tərəfdaş seçilmişdir və biz bu sazişi bağlamaqla yaşıl texnologiyalar sahəsində də əməkdaşlıq etməyə başlamaqdan olduqca məmnunuq. Bu sazişin ölkəmizdə uğurla keçirilən qlobal tədbir olan COP29 çərçivəsində bağlanması isə, bizim üçün xüsusilə xoşdur. Cəlb edilən əvvəlki vəsaitlər kimi, bu kreditlər də Azərbaycanda sahibkarlığın dəstəklənməsinə, onların ekoloji təmiz texnologiyalar istifadə etməklə bizneslərini inkişaf etdirilməsinə yönəldiləcək. Biz aparıcı dünya maliyyə təşkilatı və eyni zamanda yaşıl iqtisadiyyatın maliyyələşdiirlməsi sahəsində qlobal liderlərdən biri olan EBRD ilə olan tərəfdaşlığımızı çox yüksək qiymətləndiririk və göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkür edirik." – deyə «Bank Respublika»nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_7ad01f5c3620ccb0a6145b400_o.jpg
Банк Республика, один из крупнейших коммерческих банков страны и Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) подписали кредитное соглашение для финансирования зеленых проектов в Азербайджане.
Кредит был предоставлен при сотрудничестве с Европейским Союзом в рамках Программы повышения конкурентоспособности и инклюзии малого и среднего бизнеса в странах Восточного партнёрства. Согласно договору, международный финансовый институт выделит Банку синтетический кредит в азербайджанских манатах (AZN) на сумму 7,5 миллионов долларов США сроком на 3 года. Кредитные средства будут направлены на поддержку малых и средних предприятий (МСП), которые внедряют экологически чистые технологии и методы производства.
Отметим, что впервые в стране, в рамках данного соглашения клиентам Банка Республика будет предоставлена возможность получить кэшбэк в размере 10% -15% от суммы кредита или суммы инвестиций в энергоэффективную модернизацию, произведенную с помощью кредитных средств.
«Микро, малые и средние предприятия имеют потенциал для создания новых рабочих мест и стимулирования экономического роста, и поэтому этот кредит — важное достижение. ЕС уделяет большое внимание поддержке бизнеса — ключевому элементу реализации экономического и инвестиционного плана ЕС для Азербайджана» – отметил Peter Michalko, посол Европейского Союза в Азербайджанской Республике
«Я рад быть здесь на COP29 в Баку, для поддержки микро, малых и средних предприятий в Азербайджане вместе с ЕС и нашим надежным партнером Банком Республика. Вместе мы укрепляем основы устойчивой и инклюзивной экономики в Азербайджане». – отметил Francis Malige, управляющий директор по работе с финансовыми учреждениями в EBRD
«Уже второй год подряд мы являемся лучшим партнёром EBRD в сфере торгового финансирования и рады начать сотрудничество в области зелёных технологий. Для нас это вдвойне приятно, так как это соглашение было подписано в рамках COP29, который проходит в нашей стране. Подобно предыдущим кредитам от EBRD, данный кредит также будет направлен на поддержку азербайджанских предпринимателей, помогая развивать их бизнес с внедрением экологически-чистых технологий. Мы глубоко ценим партнёрство с EBRD — ведущей мировой финансовой организацией и одним из лидеров в области финансирования зелёной экономики, и благодарим за предоставленную поддержку.» - отметил Тариэль Исмайлов, Председатель Правления «Банка Республика».
Более подробную информацию вы можете получить на официальном сайте банка, на страницах банка в фейсбук, instagram, linkedin или же позвонив в Call Center Банка по номеру 144