https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_7ad01f5c3620ccb0a6145b400_o.jpg
Azərbaycanın ən böyük kommersiya banklarından biri olan Bank Respublika və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD), BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Azərbaycanda yaşıl layihələrin maliyyələşdirilməsi üçün kredit sazişi imzalayıblar.
Kredit, Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Kiçik və Orta Biznesin (KOB) Şərqi Tərəfdaşlıq ölkələrində rəqabət qabiliyyətinin və inkluzivliyinin artırılması proqramı çərçivəsində təqdim olunub.
Sazişə əsasən, beynəlxalq maliyyə qurumu Bank Respublika üçün 3 illik müddətə 7,5 milyon ABŞ dolları məbləğində Azərbaycan manatında (AZN) sintetik kredit ayıracaq. Kredit vəsaitləri ekoloji təmiz texnologiyalar və istehsal üsullarını tətbiq edən kiçik və orta müəssisələrin dəstəklənməsi üçün istifadə ediləcək.
Qeyd edək ki, saziş çərçivəsində, Bank tərəfindən ayrılan kredit vəsaitlərini enerji səmərəliliyinin artırılmasına sərf edən və yaşıl texnologiyalardan istifadə edən sahibkarlara 10%-15% həcmində keşbek təqdim edəcək.
“Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq iş yerləri yaratmaq və iqtisadi artımı təmin etmək potensialına malikdir və buna görə də bu kredit mühüm bir nailiyyətdir. Avropa İttifaqı biznesin dəstəklənməsinə böyük diqqət yetirir – bu, Azərbaycan üçün nəzərdə tutulmuş Avropa İttifaqının İqtisadi və İnvestisiya Planının əsas hissəsidir” deyə Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Peter Michalko qeyd edib.
“Bakıda COP29-da olmaqdan və Avropa İttifaqı və etibarlı tərəfdaşımız Bank Respublika ilə birlikdə kiçik və orta sahibkarlığı dəstəkləməkdən məmnunam. Birlikdə Azərbaycan üçün dayanıqlı və inklüziv iqtisadiyyatın əsaslarını gücləndiririk” deyə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Maliyyə Təşkilatları üzrə İdarəedici Direktoru Francis Malige qeyd edib.
"Bank Respublika son iki ildə EBRD tərəfindən Azərbaycanda ticarətin maliyyələşdirilməsi sahəsində ən yaxşı tərəfdaş seçilmişdir və biz bu sazişi bağlamaqla yaşıl texnologiyalar sahəsində də əməkdaşlıq etməyə başlamaqdan olduqca məmnunuq. Bu sazişin ölkəmizdə uğurla keçirilən qlobal tədbir olan COP29 çərçivəsində bağlanması isə, bizim üçün xüsusilə xoşdur. Cəlb edilən əvvəlki vəsaitlər kimi, bu kreditlər də Azərbaycanda sahibkarlığın dəstəklənməsinə, onların ekoloji təmiz texnologiyalar istifadə etməklə bizneslərini inkişaf etdirilməsinə yönəldiləcək. Biz aparıcı dünya maliyyə təşkilatı və eyni zamanda yaşıl iqtisadiyyatın maliyyələşdiirlməsi sahəsində qlobal liderlərdən biri olan EBRD ilə olan tərəfdaşlığımızı çox yüksək qiymətləndiririk və göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkür edirik." – deyə «Bank Respublika»nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_7ad01f5c3620ccb0a6145b400_o.jpg
During the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), Bank Respublika, one of the largest commercial banks in the country, and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) signed a loan agreement to finance green projects in Azerbaijan. The loan was provided in cooperation with the European Union as part of the Competitiveness and Inclusion Program for SMEs in the Eastern Partnership countries.
Under the agreement, the international financial institution will provide the Bank with a synthetic loan in Azerbaijani manats (AZN), equivalent to 7.5 million USD, with a term of three years. The funds will support small and medium-sized enterprises (SMEs) adopting environmentally friendly technologies and production methods.
Notably, for the first time in the country, under this agreement, Bank Respublika’s clients will have the opportunity to receive a cashback of 10%–15% of the loan amount or the investment sum in energy-efficient modernization financed by the loan.
Francis Malige, Managing Director for Financial Institutions at the EBRD, said: “I’m happy to be here at COP29 in Baku, providing support for MSMEs with the EU and our trusted partner Bank Respublika. Together, we’re strengthening the foundations of a sustainable and inclusive economy in Azerbaijan.”
Peter Michalko, Ambassador of the European Union to the Republic of Azerbaijan said said: “Micro, small and medium-sized enterprises have the potential to create jobs and drive economic growth and that is why this loan is an important achievement. The EU places a strong focus on supporting business - a key part of the implementation of the EU’s Economic and Investment Plan for Azerbaijan.”
"For the second year in a row, we have been EBRD's top partner in trade financing, and we are pleased to begin cooperation in green technology. It is especially gratifying for us, as this agreement was signed at COP29 held in our country. Like previous EBRD loans, this loan will support Azerbaijani entrepreneurs, helping them to grow their businesses by adopting eco-friendly technologies. We deeply value our partnership with EBRD—a leading global financial institution and a pioneer in green economy financing—and we appreciate their support," noted Tariel Ismayilov, Chairman of the Management Board of Bank Respublika.