https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_5256f18d2dc7cec07c3a8d3b7_o.jpg
Azərbaycanın aparıcı kommersiya banklarından olan AccessBank, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində ilk Maliyyə Dayanıqlığı Hesabatını təqdim edib. Bank təqdim etdiyi hesabatda şəffaflıq, sosial və ekoloji təsir, eləcə də davamlı inkişaf prinsiplərinə sadiqliyini vurğulayıb.
Hesabatda AccessBank-ın maliyyə dayanıqlığı sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər və strateji təşəbbüsləri təqdim edilib. Xüsusilə, davamlı və yaşıl maliyyələşdirmə, risklərin idarə edilməsi, sosial məsuliyyət və ekoloji cəhətdən təmiz texnologiyaların tətbiqi sahəsində atılan addımlar və təşviq edilən təşəbbüslər ön plana çıxarılıb.
Hesabatla daha ətraflı tanış olmaq üçün linkə keçid edin: Sustainability Report
Təqdimatdan sonra "ESG İnteqrasiyası: Yaşıl maliyyə və məsuliyyətli bankçılıq vasitəsilə dayanıqlı artımın təmin edilməsi" mövzusunda panel müzakirələri keçirilib. Müzakirələrdə spikerlər qismində AccessBank-ın İdarə Heyəti Sədrinin Müavini və Baş Maliyyə İnzibatçısı Orxan İsmayılov, Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Mərkəzi və Qərbi Asiya ölkələrində özəl sektorun inkişafı üzrə regional rəhbəri Enriko Pinali və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Qafqaz ölkələri üzrə regional rəhbəri Alkis Vriyenios Drakinos iştirak ediblər.
Beynəlxalq maliyyə institutlarının nümayəndələri AccessBank-ın şəffaf və dayanıqlı maliyyə hesabatlılığının tətbiqi sahəsindəki səylərini dəstəkləyib, təqdim edilən hesabatın yüksək səviyyədə hazırlanmasını qeyd edib və regionun maliyyə sisteminin inkişafı üçün bu cür təşəbbüslərin vacibliyini vurğulayıblar. Bundan əlavə, maliyyələşmənin gələcək imkanları və subordinasiyalı kreditlərin maliyyə inklüzivliyinin artırılması istiqamətindəki əhəmiyyəti müzakirə edilib.
Hesabatın təqdim edilməsi AccessBank üçün səhmdarlar və tərəfdaşlar arasında etimadın gücləndirilməsi və davamlı inkişaf prinsiplərinin bankın strategiyasına inteqrasiyası baxımından mühüm bir addım olub.

AccessBank, one of the leading commercial banks in Azerbaijan, presented its first Sustainability Report during the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), underscoring its commitment to transparency, social and environmental impact, and sustainable development.
The report was presented by AccessBank, where the bank’s achievements in financial sustainability and its strategic initiatives were highlighted. Key topics included sustainable and green financing, risk management, social responsibility, and support for the adoption of environmentally friendly technologies.
To learn more about the report, please follow the link: Sustainability Report
Following the presentation, panel discussions were held on the topic “Integrating ESG: Ensuring Sustainable Growth Through Green Finance and Responsible Banking.” The speakers of the panel were Orkhan Ismayilov, AccessBank’s Deputy Chairman of the Management Board and Chief Financial Officer; Enrico Pinali, Regional Head of Private Sector Development for Central and West Asia at the Asian Development Bank (ADB); and Alkis Vryenios Drakinos, Director and Regional Head  of Caucasus at the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). Representatives of international financial institutions commended the bank’s efforts in establishing transparent sustainability reporting, and emphasized the importance of such initiatives for developing the region’s financial system.
The presentation of the report marked an important step for AccessBank in strengthening trust among investors and partners, as well as in further integrating sustainable development principles into its strategy. In addition, future financing opportunities also were discussed, where the additional effect of subordinated loan emphasised as an instrument for boosting financial inclusivity.