Azərbaycan dayanıqlı inkişaf məqsədləri istiqamətində, xüsusilə bərpa olunan enerji sahəsinə investisiyalar və dayanıqlı nəqliyyat üçün dövlət və özəl sektor arasında tərəfdaşlıqlarda mühüm addımlar atır, eyni zamanda iqtisadi şaxələnmə və ətraf mühitin qorunmasını təşviq edir.
BMT İqlim Dəyişikliyi Konfransı (COP29) çərçivəsində bu cür təşəbbüslərdən biri 11 noyabr 2024-cü il tarixində Bakıda keçirilib. Təşəbbüs çərçivəsində Azərbaycan şirkətləri ətraf mühitin dayanıqlılığı ilə bağlı təcrübə və təşəbbüsləri inkişaf etdirmək istiqamətindəki öhdəliklərini nümayiş etdiriblər.
Ödəniş şəbəkəsi sahəsində ilk belə addım Mastercard tərəfindən 2023-cü ildə öz şəbəkəsindəki ödəniş kartların istehsalında ilkin istifadə edilən PVC plastiklərinin çıxarılacağını bəyan etməsi ilə atılıb. 2028-ci ilə qədər şəbəkədə istehsal olunan bütün yeni ödəniş kartları təkrar emal edilmiş və ya bioloji mənşəli plastiklərdən, məsələn rPVC, rPET və ya PLA1-dən hazırlanacaq və sertifikatlaşdırma proqramı vasitəsilə təsdiq ediləcək.
Azərbaycanda yerli banklar bu məqsədə daha sürətlə nail olmaq üçün dəstəklənir və 2026-cı ilə qədər Mastercard ödəniş kartlarının hazırlanmasında ilkin istifadə edilən PVC plastiklərdən imtina etmək üzrə öhdələrik götürüblər. Artıq bir neçə bank, o cümlədən PAŞA Bank, Kapital Bank, ABB Bank, ATB, Yelobank, Rabitəbank və Xalq Bank bu təşəbbüsü dəstəkləyəcəyini bəyan edib. Onların iştirakı maliyyə sektorunda ətraf mühitin davamlılığı ilə bağlı təcrübələrin təşviqində vahid yanaşmanı göstərir.
“Mastercard olaraq Azərbaycanda davamlı kart proqramımızı sürətləndirməkdən qürur duyuruq. Bu, ölkənin dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə uyğun olmaqla yanaşı, maliyyə sektorunda plastik tullantıların azaldılması və ətraf mühitin dayanıqlılığının dəstəklənməsi istiqamətində öhdəliyimizi nümayiş etdirir,” – deyə Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə Baş Direktoru Avşar Gürdal bildirib.
Mastercard-ın “Dayanıqlı Kartlar” proqramı şirkətin dayanıqlılığı öz fəaliyyətinin əsas elementi kimi inkişaf etdirmək məqsədinin bir hissəsidir. Bu proqram, həm şirkətin karbon və ekoloji izini azaltmağa, həm də tərəfdaşlara və istehlakçılara bu istiqamətdə addımlar atmaq imkanı yaratmağa yönəlib.
Mastercard, eyni zamanda, 2040-cı ilə qədər sıfır karbon emissiyası hədəfinə nail olmağa və “Priceless Planet Coalition” kimi yeni təşəbbüsləri həyata keçirməyə sadiqliyini bəyan edir. Bu təşəbbüs çərçivəsində 100 milyon ağacın bərpasının maliyyələşdirilməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, Mastercard-ın “Karbon Kalkulyatoru” kart sahiblərinin xərclərinə əsaslanan təxmini karbon izini öyrənməyi təmin edir. Dayanıqlı İnnovasiya Laboratoriyası isə həm rəqəmsal məhsullar üçün mərkəz, həm də tərəfdaşlarla gələcək həllərin birgə yaradılması üçün platforma rolunu oynayır.

Mastercard Азербайджан ускоряет глобальные сроки реализации Программы устойчивых карт в период COP29
Mastercard Азербайджан ускоряет глобальные сроки реализации Программы устойчивых карт в период COP29 Mastercard Азербайджан ускоряет глобальные сроки реализации Программы устойчивых карт в период COP29
Азербайджан активно продвигает цели в области устойчивого развития, особенно в области инвестиций в возобновляемые источники энергии и устойчивый транспорт, способствуя диверсификации экономики и защите окружающей среды.
В связи с проведением COP29 в Баку 11 ноября 2024 года, азербайджанские компании демонстрируют свою приверженность экологической устойчивости. В 2023 году Mastercard обязалась исключить ПВХ-пластик первого использования из своих платежных карт. К 2028 году все новые карты будут изготавливаться из переработанных или биологических пластиков, таких как rPVC, rPET или PLA. Местным банкам Азербайджана предлагается ускорить эту цель, постепенно отказываясь от ПВХ-пластика первого использования к 2026 году. Уже несколько банков, включая PASHA Bank, Kapital bank, ABB bank, ATB, Yelobank, Rabitabank и Xalq bank, поддержали эту инициативу, создавая единый фронт в продвижении экологической устойчивости в финансовой сфере.
«Mastercard гордится тем, что ускоряет реализацию программы экологичных карт в Азербайджане, что соответствует целям страны и подтверждает нашу приверженность сокращению пластиковых отходов и поддержке устойчивости в финансовом секторе», — сказал Авшар Гюрдаль, генеральный менеджер Mastercard в Турции и Азербайджане.
Программа устойчивых карт Mastercard является частью ее стремления внедрять устойчивое развитие в бизнес, сокращая углеродный и экологический след, а также предлагая партнерам и потребителям возможности для этого. Компания также стремится достичь нулевого уровня выбросов к 2040 году и выводит на рынок новые инициативы, такие как коалиция Priceless Planet Coalition, которая финансирует восстановление 100 миллионов деревьев, и Carbon Calculator, который оценивает углеродный след владельца карты на основе его расходов.
Инновационная лаборатория Mastercard служит центром для экологичных цифровых продуктов и платформой для совместного создания будущих решений с партнерами.