Azərbaycan dayanıqlı inkişaf məqsədləri istiqamətində, xüsusilə bərpa olunan enerji sahəsinə investisiyalar və dayanıqlı nəqliyyat üçün dövlət və özəl sektor arasında tərəfdaşlıqlarda mühüm addımlar atır, eyni zamanda iqtisadi şaxələnmə və ətraf mühitin qorunmasını təşviq edir.
BMT İqlim Dəyişikliyi Konfransı (COP29) çərçivəsində bu cür təşəbbüslərdən biri 11 noyabr 2024-cü il tarixində Bakıda keçirilib. Təşəbbüs çərçivəsində Azərbaycan şirkətləri ətraf mühitin dayanıqlılığı ilə bağlı təcrübə və təşəbbüsləri inkişaf etdirmək istiqamətindəki öhdəliklərini nümayiş etdiriblər.
Ödəniş şəbəkəsi sahəsində ilk belə addım Mastercard tərəfindən 2023-cü ildə öz şəbəkəsindəki ödəniş kartların istehsalında ilkin istifadə edilən PVC plastiklərinin çıxarılacağını bəyan etməsi ilə atılıb. 2028-ci ilə qədər şəbəkədə istehsal olunan bütün yeni ödəniş kartları təkrar emal edilmiş və ya bioloji mənşəli plastiklərdən, məsələn rPVC, rPET və ya PLA1-dən hazırlanacaq və sertifikatlaşdırma proqramı vasitəsilə təsdiq ediləcək.
Azərbaycanda yerli banklar bu məqsədə daha sürətlə nail olmaq üçün dəstəklənir və 2026-cı ilə qədər Mastercard ödəniş kartlarının hazırlanmasında ilkin istifadə edilən PVC plastiklərdən imtina etmək üzrə öhdələrik götürüblər. Artıq bir neçə bank, o cümlədən PAŞA Bank, Kapital Bank, ABB Bank, ATB, Yelobank, Rabitəbank və Xalq Bank bu təşəbbüsü dəstəkləyəcəyini bəyan edib. Onların iştirakı maliyyə sektorunda ətraf mühitin davamlılığı ilə bağlı təcrübələrin təşviqində vahid yanaşmanı göstərir.
“Mastercard olaraq Azərbaycanda davamlı kart proqramımızı sürətləndirməkdən qürur duyuruq. Bu, ölkənin dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə uyğun olmaqla yanaşı, maliyyə sektorunda plastik tullantıların azaldılması və ətraf mühitin dayanıqlılığının dəstəklənməsi istiqamətində öhdəliyimizi nümayiş etdirir,” – deyə Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə Baş Direktoru Avşar Gürdal bildirib.
Mastercard-ın “Dayanıqlı Kartlar” proqramı şirkətin dayanıqlılığı öz fəaliyyətinin əsas elementi kimi inkişaf etdirmək məqsədinin bir hissəsidir. Bu proqram, həm şirkətin karbon və ekoloji izini azaltmağa, həm də tərəfdaşlara və istehlakçılara bu istiqamətdə addımlar atmaq imkanı yaratmağa yönəlib.
Mastercard, eyni zamanda, 2040-cı ilə qədər sıfır karbon emissiyası hədəfinə nail olmağa və “Priceless Planet Coalition” kimi yeni təşəbbüsləri həyata keçirməyə sadiqliyini bəyan edir. Bu təşəbbüs çərçivəsində 100 milyon ağacın bərpasının maliyyələşdirilməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, Mastercard-ın “Karbon Kalkulyatoru” kart sahiblərinin xərclərinə əsaslanan təxmini karbon izini öyrənməyi təmin edir. Dayanıqlı İnnovasiya Laboratoriyası isə həm rəqəmsal məhsullar üçün mərkəz, həm də tərəfdaşlarla gələcək həllərin birgə yaradılması üçün platforma rolunu oynayır.

Azerbaijan is actively advancing its sustainable development goals, particularly in renewable energy investments and public-private partnerships for sustainable transportation, while promoting economic diversification and environmental protection.
With the UN Climate Change Conference (COP29) taking place in Baku from 11 November 2024, Azerbaijani companies are demonstrating their commitment to advancing their environmental sustainability-related practices and initiatives. So, in 2023 Mastercard pledged to remove first-use PVC plastics from payment cards on its network. By 2028, all newly produced payment cards will be made from recycled or bio-sourced plastics such as rPVC, rPET, or PLA1. Local banks in Azerbaijan are encouraged to accelerate this goal by phasing out the use of PVC plastic of first use in Mastercard payment cards by 2026. Several banks have already pledged their support, including PASHA Bank, Kapital bank, ABB bank, ATB, Yelobank, Rabitabank and Xalq bank. Their participation signifies a united front in promoting environmentally sustainable practices in the financial industry.
“Mastercard is proud to accelerate our sustainable card program in Azerbaijan, aligning with the country's development goals and demonstrating our commitment to reducing plastic waste while supporting environmental sustainability in the financial sector”– said Avşar Gürdal, the General Manager for Mastercard Turkey and Azerbaijan.
Mastercard’s Sustainable Cards Program is part of its aim to embed sustainability into the heart of its business, reducing its own carbon and environmental footprint and offering partners and consumers the opportunity to do so, too. Mastercard is also committed to achieving net zero emissions by 2040 and to bringing new innovations and initiatives to market, such as the Priceless Planet Coalition, which aims to fund the restoration of 100 million trees, and the Carbon Calculator, which delivers a cardholder’s estimated carbon footprint based on their spending. Mastercard’s Sustainability
Innovation Lab also serves as a center for sustainable digital products and a platform to co-create future solutions with partners.