https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_2cfcf943d1d27f795f4a7181a_o.jpg
COP29 beynəlxalq konfransı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi, Bakı Dövlət Universiteti (BDU), Qarabağın Tərəqqisi Naminə İctimai Birliyi və Afrika Gənclərinin İnkişafı Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə ekoloji problemlərin həllinə və davamlı inkişafın dəstəklənməsinə yönəlmiş “Yaşıl Dialoq: İnnovasiya və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Platforması” layihəsi fəaliyyətə başlayıb.
Layihə çərçivəsində noyabrın 16-da COP29-un Yaşıl zonasında layihə çərçivəsində müzakirə paneli keçirilib. BDU rektorunun rəqəmsallaşma və informasiya texnologiyaları üzrə müşaviri, Qarabağın Tərəqqisi Naminə İctimai Birliyinin sədri Şəbnəm Səfərovanın moderatorluğu ilə keçən panel müzakirəsində Afrika Diplomatiya və Beynəlxalq Əlaqələr Məktəbinin vitse-prezidenti, Afrika Gənclərinin İnkişafı Fondunun rəhbəri, professor Tunji Asaolu, ali təhsildə keyfiyyət təminatı eksperti Vonda Qrobellar, ABŞ-nin “E&O Global İnc” şirkətinin Baş icraçı direktoru Orxan Şirinzadə, Sankt-Peterburq Mədənçilik Universitetinin geologiya və ətraf mühit elmləri üzrə tədqiqatçısı Emil Qasımov iştirak ediblər. Panel zamanı "Davamlı inkişafın əhəmiyyəti", "Növbəti nəsillər üçün iqlim təhsili", "Qaz yataqlarında metan (CBM) istehsalı və CO2 tutulmasında idarəetmə səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi", "Yaşıl logistika: investisiya və tətbiq maneələrinin aradan qaldırılması" kimi mövzular müzakirə olunub.
Layihənin əsas məqsədi su qıtlığı, torpaqların şoranlaşması və meşə fondunun azalması kimi ekoloji problemlərin həlli üçün sosial maarifləndirmə və beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsidir.
Layihə çərçivəsində yaradılan "Yaşıl Dialoq Forumu" hökumət nümayəndələri, özəl sahə ekspertləri və akademik mühit nümayəndələrini bir araya gətirən illik forumun keçirilməsi üçün təsis edilib.

При соорганизации БГУ стартовал проект «Зеленый диалог: платформа инноваций и международного сотрудничества»
При соорганизации БГУ стартовал проект «Зеленый диалог: платформа инноваций и международного сотрудничества» При соорганизации БГУ стартовал проект «Зеленый диалог: платформа инноваций и международного сотрудничества»
В рамках международной конференции COP29 стартовал проект «Зеленый диалог: платформа инноваций и международного сотрудничества». Проект организован совместно Агентством государственной поддержки неправительственных организаций, Бакинским государственным университетом (БГУ), Общественным объединением «Ради прогресса Карабаха» и Фондом развития африканской молодежи. Проект направлен на решение экологических проблем и поддержку устойчивого развития.
В рамках проекта в Зеленой зоне COP29 прошла панельная дискуссия под председательством советника ректора БГУ, председателя Общественного объединения «Ради прогресса Карабаха» Шабнам Сафаровой. В дискуссии приняли участие вице-президент Школы африканской дипломатии и международных связей, глава Африканского фонда развития молодежи Тунжи Асаолу, эксперт по обеспечению качества в высшем образовании Вонда Гробеллар, генеральный исполнительный директор американской компании E&O Global Inc Орхан Ширинзаде и исследователь Санкт-Петербургского горного университета Эмиль Гасымов.
В ходе дискуссии рассмотрены такие темы, как «Важность устойчивого развития», «Климатическое образование для следующих поколений», «Оценка эффективности управления при производстве метана (CBM) на газовых месторождениях и улавливании CO2», «Зеленая логистика: инвестиция и преодоление барьеров при внедрении».
Основная цель проекта — повышение осведомленности и укрепление международного сотрудничества для решения экологических проблем, таких как нехватка воды, засоление почв и сокращение лесного фонда.