https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_eb23f27bf822424b0c023b4c3_o.jpg
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov və UNEC-in Elmi fəaliyyətin təşkili şöbəsinin müdiri, gənc siyasi-alim Nərgiz Hacıyevanın həmmüəllifi olduqları “İsveçrənin Yaşıl İqtisadiyyat Siyasətinin Azərbaycanının Qarabağ Regionunda Tətbiqi: Bir Baxış və Qiymətləndirmə” adlı məqalə SCOPUS indeksli nüfuzlu nəşriyyat olan Emerald-in “Green Management: A New Paradigm in the World of Business” adlı kitabının 7-ci fəslində dərc olunub.
Məqalədə İsveçrənin yaşıl iqtisadiyyat siyasətinin Qarabağda tətbiqolunma imkanları və faydalılığı qiymətləndirilib. Həmçinin İsveçrənin innovasiya potensialı və Azərbaycanın bərpa olunan enerji sahəsindəki inkişafı nəzərdən keçirilərək, bu siyasətin Qarabağda tətbiqi nəticəsində əldə olunacaq müsbət təsirlər müəyyənləşdirilib.
Kitabı Emerald, eləcə də Google, Amazon, Barnes & Noble, Thrifts Book kimi beynəlxalq kitab mağazalarından onlayn əldə etmək olar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_eb23f27bf822424b0c023b4c3_o.jpg
A scholarly article titled “Implementing Switzerland’s Green Economy Policy in Azerbaijan’s Karabakh Region: An Analytical Review and Assessment”, co-authored by Professor Adalat Muradov, Rector of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), and Nargiz Hajiyeva, Head of UNEC’s Department for Organizing Scientific Activity and an emerging political scientist, has been featured in Chapter 7 of “Green Management: A New Paradigm in the World of Business”. This publication is part of Emerald Publishing’s prestigious SCOPUS-indexed collection.
The paper critically assesses the prospects and advantages of implementing Switzerland’s green economy principles within the Karabakh region. By analyzing Switzerland’s innovation capabilities alongside Azerbaijan’s advancements in the renewable energy sector, the authors identify the potential positive impacts of such policy applications in Karabakh.
This seminal work is accessible through leading international online platforms, including Emerald, Google Books, Amazon, Barnes & Noble, and Thrift Books.