UNEC-də keçirilən CASI Davamlı Maliyyə Forumu uğurla başa çatıb
UNEC-də keçirilən CASI Davamlı Maliyyə Forumu uğurla başa çatıb UNEC-də keçirilən CASI Davamlı Maliyyə Forumu uğurla başa çatıb
Noyabrın 15-də UNEC-də təşkil olunan CASI Davamlı Maliyyə Forumu uğurla başa çatıb.
CASI, UNEC və Azərbaycan COP29-un Davamlılıq üzrə Yüksək Səviyyəli Çempionu tərəfindən təşkil olunmuş forumda dövlət qurumları, maliyyə institutları və özəl sektordan 200-ə yaxın iştirakçı bir araya gəlib. Forumun əsas məruzəçiləri arasında CASI və Maliyyə və Davamlı İnkişaf İnstitutunun (IFS) sədri Ma Jun, UNEC-in beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Hüseyn Həsənov, BMT-nin sabiq icraçı direktoru Erik Solheim, Azərbaycan Mərkəzi Bankının icraçı direktoru  Şahin Mahmudzadə və BMT-nin Məsul İnvestisiya Prinsipləri təşkilatının (UNPRI) icraçı direktoru David Atkin yer alıb.
COP29 kontekstində təşkil edilən forumda məruzəçilər davamlı maliyyə, karbon qiymətləndirməsi və yaşıl maliyyələşmə strategiyaları üzrə təcrübə və perspektivlərini auditoriya ilə bölüşüblər. Həmçinin inkişaf etməkdə olan ölkələrin davamlı inkişafa keçidini dəstəkləyəcək yaşıl maliyyələşdirmə mexanizmlərinə xüsusi diqqət ayırıblar. Forumda bildirilib ki, neft və qaz ixracatçısı kimi tanınan Azərbaycanda iqlim dəyişikliyinin yaratdığı risklər fonunda iqtisadiyyatın diversifikasiyası istiqamətində mühüm addımlar atılmaqdadır. Ölkə 2035-ci ilə qədər istixana qazı emissiyalarını 40%, 2050-ci ilə qədər isə 70% azaltmağı qarşısına məqsəd qoyub. Bu məqsədə nail olmaq üçün Azərbaycan Mərkəzi Bankı 2022-2025-ci illəri əhatə edən Davamlı Maliyyə Fəaliyyət Planını həyata keçirir.
Forum çərçivəsində davamlı inkişaf üzrə qlobal çağırışlar, yerli və regional səviyyədəki imkanlar barədə geniş müzakirələr aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_c8e8743b3db6131fbbd93f27a_o.jpg
On November 15, the CASI Sustainable Finance Forum, held at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), successfully concluded as part of the COP29 events.
Jointly organized by UNEC and Azerbaijan’s COP29 High-Level Champion for Sustainability, the forum brought together nearly 200 participants from government institutions, financial organizations, and the private sector. Keynote speakers included Ma Jun, Chair of CASI and the Institute for Finance and Sustainability (IFS); Huseyn Hasanov, UNEC Vice-rector for International Relations and Programs; Erik Solheim, former Executive Director of the United Nations; Shahin Mahmudzade, Executive Director of the Central Bank of Azerbaijan; and David Atkin, CEO of the United Nations Principles for Responsible Investment (UNPRI).
Within the framework of COP29, speakers shared their insights and expertise on topics such as sustainable finance, carbon pricing, and strategies for green financing. Special attention was given to green financing mechanisms that support developing nations in transitioning to sustainable development. The forum emphasized Azerbaijan’s efforts to diversify its economy amidst the risks posed by climate change. Known traditionally as an oil and gas exporter, Azerbaijan has set ambitious targets to reduce greenhouse gas emissions by 40% by 2035 and 70% by 2050. To facilitate this transition, the Central Bank of Azerbaijan is implementing a Sustainable Finance Action Plan for 2022–2025.
The forum also featured extensive discussions on global challenges related to sustainable development, as well as opportunities available at local and regional levels.