https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_8dcf99dd5ed55c0e3d787c9e3_o.jpg
“Mən erməni lobbi təşkilatı ANCA tərəfindən dəstəklənən ABŞ Konqresindəki Erməni Qrupunun təsisçisi və həmsədri, konqresmen Frank Pallone və senator Ed Markinin rəhbərliyi ilə 60 nəfər Konqres üzvünü dövlət katibi Entoni Blinkendən Azərbaycanı qınamaq üçün COP29 Konfransından yararlanmağı xahiş etdiklərinə görə qınayıram”.
Bu barədə tanınmış politoloq və jurnalist, Dona Qrasiya Diplomatiya Mərkəzinin təsisçisi və baş direktoru Reyçel Avraham baş qərargahı Nyu York şəhərində yerləşən Xarici Siyasət Assosiasiyasının xəbər saytında dərc olunmuş “COP29 siyasiləşdirilməməlidir” başlıqlı məqaləsində yazıb.
Qeyd olunub ki, dünyanın iqlimlə bağlı ciddi təhlükələrlə üzləşdiyi şəraitdə beynəlxalq ictimaiyyət COP29-da diqqətini məhz bu məsələlərə yönəltməli, başqa məsələlərlə diqqətini yayındırmamalıdır. Konqresmenlər və senatorlar belə etməklə dövlət katibini 11 sentyabr terrorundan sonra Əfqanıstana hərbi kontingent yeridən ABŞ-nin Cənubi Qafqazdakı ən etibarlı müttəfiqlərindən birini qınamağa çağırırlar.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycanın keçmişdə Ermənistanla hərbi münaqişədə olması indiki vəziyyətə təsir etməməlidir. Vacib olan odur ki, hazırda iki ölkə arasında münaqişənin yekun həlli üçün sülh prosesi gedir. Azərbaycan öz qonşuları ilə sülh şəraitində ümumi rifah naminə yaşıl gələcək qurmağa qərarlıdır. Bildirilib ki, hazırda Azərbaycana təzyiq etmək sözügedən sülh prosesini irəlilətmir və eyni zamanda ABŞ-nin regiondakı maraqlarına ziddir, çünki iqlim dəyişikliyi kimi kritik əhəmiyyətli məsələlərdə Azərbaycan və ABŞ arasındakı strateji əməkdaşlığa xələl gətirir.
Yazıda həmçinin qeyd olunub ki, sözügedən davranışla ABŞ konqresmenləri beynəlxalq ictimaiyyətin iqlim dəyişikliyinin həll yollarını axtaracağı mühüm konfransı siyasiləşdirirlər. Azərbaycanın belə bir qlobal əhəmiyyətli tədbirə ev sahibliyi etməsi ona siyasi təzyiq üçün istifadə olunmamalıdır.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_8dcf99dd5ed55c0e3d787c9e3_o.jpg
“Я осуждаю 60 членов Конгресса во главе с учредителем и сопредседателем Группы по вопросам Армении в Конгрессе США, которую поддерживает армянская лоббистская организация ANCA, конгрессменом Фрэнком Пэллоном и сенатором Эдвардом Маркином за выраженную государственному секретарю Энтони Блинкену просьбу использовать Конференцию СОР29 для осуждения Азербайджана”.
Известный политолог и журналист, учредитель и генеральный директор Дипломатического центра Дона Грация Рэйчел Авраам написала об этом в статье под заголовком “Не следует политизировать COP29”, опубликованной на новостном сайте Ассоциации внешней политики, штаб-квартира которой размещается в городе Нью-Йорк.
Отмечается, что в условиях, когда мир столкнулся с серьезными угрозами, связанными с климатом, международной общественности на COP29 следует уделять внимание именно этим проблемам и не отвлекаться на другие вопросы. Делая это, конгрессмены и сенаторы призывают государственного секретаря осудить одного из самых надежных союзников США, которые после террора 11 сентября ввели военный контингент в Афганистан, на Южном Кавказе.
Подчеркивается, что пребывание Азербайджана в прошлом в состоянии военного конфликта с Арменией не должно влиять на нынешнюю ситуацию. Важно то, что в настоящее время идет мирный процесс по окончательному урегулированию конфликта между двумя странами. Aзербайджан намерен в мирных условиях строить с соседями зеленое будущее во имя общего благосостояния. Говорится о том, что сегодня оказание давления на Азербайджан не продвигает упомянутый мирный процесс, а также противоречит интересам США в регионе, так как в таких важных вопросах, как изменение климата, представляющих критическое значение, подрывает стратегическое сотрудничество между Азербайджаном и США.
В статье также доводится до внимания, что подобным поведением конгрессмены США политизируют важную конференцию, на которой международная общественность будет искать пути решения проблемы изменения климата. Проведение Азербайджаном мероприятия столь глобального значения не следует использовать для оказания на него политического давления.