https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_770099136e7cf1943ddd6b73b_o.jpg
Azərbaycan Hava Yolları (AZAL) QSC-nin prezidenti Samir Rzayev “CarbonClick” şirkətinin baş icraçı direktoru Deyv Rouz ilə görüşüb. Bakıda keçirilən görüş çərçivəsində karbon emissiyalarının azaldılmasının vacibliyi tərəfdaşlar tərəfindən bir daha vurğulanıb. Qurum rəhbərləri karbon emissiyalarını azaltmaq və uçuşları dayanıqlı etmək məqsədilə danışıqlar aparıb və yeni əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
Cənab Rzayev ikitərəfli görüş zamanı planetimizi qorumaq və onun dayanıqlı gələcəyinin qurulmasına töhfə vermək öhdəliyinin “CarbonClick” ilə müştərək şəkildə yerinə yetirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib və sərnişinlərin uçuş zamanı ətraf mühitə təsirlərini asan və şəffaf formada azalda biləcəklərindən məmnunluğunu ifadə edib.
Cənab Rouz isə öz növbəsində qarşılıqlı əməkdaşlığı şərh edərkən bildirib ki, məqsəd qlobal istiləşmənin qarşısını almaq üçün ciddi addımlar atmaq və iqlim dəyişikliyinə məruz qalmayan dünyada yaşamaqdır. Onun sözlərinə görə bu tərəfdaşlıq AZAL sərnişinlərinin səyahətlərinin ətraf mühitə olan təsirini azaltmalarına şərait yaratmaqla prosesi sadə, şəffaf və etibarlı nəticələrlə təmin edəcək.
Qeyd edək ki, oktyabr ayının əvvəlindən başlayaraq AZAL sərnişinlərin karbon qazını kompensasiya edə bilmələri üçün proqrama start verib və bu könüllü təşəbbüsü aviabilet alışı prosesinə inteqrasiya edib. Proqram vasitəsilə AZAL-ın hər bir sərnişini bir sıra ölkələrdə icrası həyata keçirilən ekoloji layihələrə dəstək verə, səyahətinin ətraf mühitə təsirinin azaldılmasında iştirak edə bilər.
AZAL və “CarbonClick”in birgə fəaliyyəti karbon izinin azaldılması və dayanıqlı səyahətlərin təşviqi istiqamətində addımlar atmağa şərait yaradır, eyni zamanda, sərnişinlərə ekoloji məsələlərə daha yaxından cəlb olunmaq imkanı verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_770099136e7cf1943ddd6b73b_o.jpg
Samir Rzayev, President of Azerbaijan Airlines CJSC, met with Dave Rouse, CEO of CarbonClick. During the meeting in Baku, the significance of reducing carbon emissions was once again emphasized by both partners. The heads of both companies discussed steps to reduce carbon emissions and make flights more sustainable, as well as explored new opportunities for collaboration.
During the bilateral meeting, Mr. Rzayev noted the importance of fulfilling the commitment to protect our planet and contribute to building its sustainable future in cooperation with "CarbonClick” and expressed his satisfaction that passengers can now easily and transparently reduce their impact on the environment during the flight.
Mr. Rouse, in turn, while commenting on the cooperation, mentioned that the goal is to take serious steps to prevent global warming and live in a world free from climate change. According to him, this partnership will enable AZAL passengers to reduce the impact of their travel on the environment and provide the process with simple, transparent, and reliable results.
It should be noted that since the beginning of October, AZAL has launched a program together with CarbonClick to allow passengers to offset their carbon emissions, integrating this voluntary initiative into the flight booking process. Through this program, each AZAL passenger can support green projects in several countries, reducing the environmental impact of their travel.
The cooperation between AZAL and CarbonClick enables significant steps towards reducing the carbon footprint and promoting sustainable travel, while also providing passengers with an opportunity to engage more closely with environmental issues.