https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_770099136e7cf1943ddd6b73b_o.jpg
Azərbaycan Hava Yolları (AZAL) QSC-nin prezidenti Samir Rzayev “CarbonClick” şirkətinin baş icraçı direktoru Deyv Rouz ilə görüşüb. Bakıda keçirilən görüş çərçivəsində karbon emissiyalarının azaldılmasının vacibliyi tərəfdaşlar tərəfindən bir daha vurğulanıb. Qurum rəhbərləri karbon emissiyalarını azaltmaq və uçuşları dayanıqlı etmək məqsədilə danışıqlar aparıb və yeni əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
Cənab Rzayev ikitərəfli görüş zamanı planetimizi qorumaq və onun dayanıqlı gələcəyinin qurulmasına töhfə vermək öhdəliyinin “CarbonClick” ilə müştərək şəkildə yerinə yetirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib və sərnişinlərin uçuş zamanı ətraf mühitə təsirlərini asan və şəffaf formada azalda biləcəklərindən məmnunluğunu ifadə edib.
Cənab Rouz isə öz növbəsində qarşılıqlı əməkdaşlığı şərh edərkən bildirib ki, məqsəd qlobal istiləşmənin qarşısını almaq üçün ciddi addımlar atmaq və iqlim dəyişikliyinə məruz qalmayan dünyada yaşamaqdır. Onun sözlərinə görə bu tərəfdaşlıq AZAL sərnişinlərinin səyahətlərinin ətraf mühitə olan təsirini azaltmalarına şərait yaratmaqla prosesi sadə, şəffaf və etibarlı nəticələrlə təmin edəcək.
Qeyd edək ki, oktyabr ayının əvvəlindən başlayaraq AZAL sərnişinlərin karbon qazını kompensasiya edə bilmələri üçün proqrama start verib və bu könüllü təşəbbüsü aviabilet alışı prosesinə inteqrasiya edib. Proqram vasitəsilə AZAL-ın hər bir sərnişini bir sıra ölkələrdə icrası həyata keçirilən ekoloji layihələrə dəstək verə, səyahətinin ətraf mühitə təsirinin azaldılmasında iştirak edə bilər.
AZAL və “CarbonClick”in birgə fəaliyyəti karbon izinin azaldılması və dayanıqlı səyahətlərin təşviqi istiqamətində addımlar atmağa şərait yaradır, eyni zamanda, sərnişinlərə ekoloji məsələlərə daha yaxından cəlb olunmaq imkanı verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_770099136e7cf1943ddd6b73b_o.jpg
В Баку состоялась встреча между президентом ЗАО Azerbaijan Airlines (AZAL) Самиром Рзаевым и генеральным директором компании CarbonClick Дейвом Роузом. В ходе мероприятия партнеры вновь подчеркнули важность сокращения углеродных выбросов.
В рамках переговоров руководители организаций обсудили перспективы нового сотрудничества и разработку совместных инициатив, направленных на снижение выбросов углекислого газа и обеспечения экологичности полетов.
В ходе двусторонней встречи Самир Рзаев подчеркнул значимость партнерства с CarbonClick для выполнения обязательств по защите планеты и содействию созданию устойчивого будущего. Он выразил удовлетворение тем, что сотрудничество позволит пассажирам легко и прозрачно снижать экологический след своих путешествий.
В свою очередь, Дейв Роуз отметил, что главная цель сотрудничества — предпринять конкретные шаги для борьбы с глобальным потеплением и создания условий для жизни в мире, свободном от негативных последствий климатических изменений. Партнерство с AZAL, по его словам, дает возможность пассажирам уменьшать воздействие их перелетов на окружающую среду, обеспечивая простоту, прозрачность и надежность этого процесса.
Отметим, что с начала октября AZAL запустил программу, позволяющую пассажирам компенсировать углекислый газ, выделяемый во время перелетов. Эта добровольная инициатива интегрирована в процесс покупки авиабилетов. В рамках программы пассажиры AZAL могут поддерживать экологические проекты в ряде стран, тем самым внося вклад в снижение воздействия своих путешествий на окружающую среду.
Совместная деятельность AZAL и CarbonClick открывает возможности для снижения углеродного следа и продвижения устойчивых путешествий, а также позволяет пассажирам более активно участвовать в экологических инициативах.