https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_99e11fd6127ba31c489f5f879_o.jpg
Bakı, Azərbaycan, 14 Noyabr 2024 – Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) COP29 çərçivəsində ESG (Ətraf Mühit, Sosial və İdarəetmə) prinsiplərinin Fondun investisiya portfelinə inteqrasiyası mövzusunda tədbir təşkil edib.
14 noyabr tarixində Mavi zonada keçirilən tədbirə ARDNF-nin İcraçı direktorunun müavini Bəhruz Bəhramovun açılış nitqi ilə start verilib. "Biz ESG prinsiplərini investisiya strategiyamızın ayrılmaz hissəsi kimi qəbul edir və bu yanaşma ilə gələcək nəsillər üçün dayanıqlı dəyər yaratmağı hədəfləyirik," —Bəhruz Bəhramov bildirib. "Məsuliyyətli investisiyalar vasitəsilə həm iqtisadi inkişafı, həm də sosial və ekoloji tərəqqini təmin etmək bizim əsas prioritetlərimizdən biridir."
Tədbirdə ARDNF-nin dayanıqlılıq üzrə mütəxəssisləri - Nigar Əzizova, Alternativ investisiyalar üzrə baş təhlilçi və Əli Hüseynov, Alternativ risklər üzrə təhlilçi təqdimatla çıxış ediblər. Onlar ESG prinsiplərinin ARDNF-nin səhmlər və daşınmaz əmlak portfellərində tətbiq edilmə səbəblərinə dair dərin təhlil təqdim edərək, bu istiqamətdə indiyə qədər atılmış əsas addımlar haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb, o cümlədən iqlim dəyişikliyi və sosial bərabərsizlik kimi kritik problemlərin həlli və davamlı inkişaf yollarının müəyyənləşdirilməsi istiqamətində ARDNF-nin yanaşmasını izah ediblər.
Bu tədbir vasitəsilə ARDNF, ESG prinsiplərini investisiya strategiyasının mərkəzinə yerləşdirərək, dayanıqlı və iqtisadi cəhətdən sağlam bir gələcəyin formalaşdırılmasında məsuliyyətini və rolunu vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_99e11fd6127ba31c489f5f879_o.jpg
Baku, Azerbaijan, 14 November 2024 – The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) hosted an impactful event within COP29, focused on the integration of ESG (Environmental, Social, and Governance) principles within its investment portfolio. Held in the Blue Zone on November 14, this session highlighted SOFAZ's steadfast commitment to sustainability, responsible investment, and the creation of long-term value for future generations.
Opening the event, Bahruz Bahramov, Deputy CEO of SOFAZ, delivered welcome remarks that set the stage for a thoughtful exchange on strategically embedding ESG criteria in SOFAZ’s investment decision-making processes. In his speech he highlighted the Fund’s role as a long-term investor with a responsibility to future generations, reiterating SOFAZ's dedication to fostering resilience and stability through responsible investment practices.
The session featured keynote presentations by Nigar Azizova, Senior Investment Analyst and Ali Huseynov, Risk Analyst - both Sustainability Officers at SOFAZ. They outlined SOFAZ’s approach to integrating ESG considerations, aligning investments with sustainability goals, addressing critical challenges such as climate change and social inequality, and identifying pathways for sustainable growth.
Through this event, SOFAZ reaffirmed its commitment to embedding ESG principles at the center of its investment strategy, reinforcing its role in shaping a responsible, sustainable, and economically sound future.